Hoppa till sidans innehåll

Bajen Rowing Race


Bajen Rowing Race är Hammarby Rodds årliga roddtävling. Man ror i inriggare och tävlingsdistansen är 11 kilometer för seniorer och 5 kilometer för juniorer och motionärer/nybörjare. Seniorerna startar vid Hammarbys klubbhus och ror under Årstabron söder om Årsta Holmar, rundar Lilla Essingen medsols och sedan hem igen. Femkilometerssträckningen går under Årstabron söder om Årsta Holmar och sedan rundas röda pricken utanför Tantolunden.

Bajen Rowing Race hölls första gången år 1996, och har hållits varje år sedan dess.
 
1304_BajRoRa-10
 
BRR 11 km
 
BRR 5 km
 
BRR 2013
 

Nedan listas varje års vinnarbåt i herrklassen, som sedan 1997 har förärats Harry Franzéns vandringspokal. Tid och besättning anges där dessa har kunnat hittas.

 År  Segrare  Tid  Besättning
 2017  Stockholms RF / Norrtälje RF  51:32

Frank Svensson, Axel Kruse, Nik Pivac, Britta Pivac (NRF), x Ruairi Collins

 2016  Hammarby  50:35

William Tassel, Ahmet Rapi, Michael Helmer, Henrik Persson, x Hanna Pingry

 2015  Hammarby  51:58

Ahmet Rapi, Viktor Hofmann, William Tassel, Anders Selander, x Anneli Jedenmalm

 2014

 Hammarby

 50:45

Daniel Gerhardson, William Tassel, Adam Wuilmart, Michael Helmer, x Hanna Pingry

 2013  Hammarby  50:24
William Tassel, Daniel Gerhardson, Michael Helmer, Henrik Persson, x Nikki Vercauteren
 2012

 Hammarby

 51:36

Anders Selander, William Tassel, Michael Helmer, Daniel Gerhardson, x Nikki Vercauteren

 2011   Stockholms RF

 47:24 rekord

Nic Pivac, Mikael Borgh, Paul Rosenquist, Henrik Nilsson, x Ruairi Collins

 2010  Hammarby  50:39

Anders Selander, Daniel Gerhardson, Anders Joelsson, Gustav Larsson, x Eva Buskas

 2009  Stockholms RF  48:58

Joakim Nelson, Mikael Borgh, Henrik Nilsson, Tobias Elgh, x Ruairi Collins

 2008  UARS  

Andreas Linderstrand, Markus ”Linus” Jonsson, Fredrik Källgren, Axel Strandell, x Anna Jentzen

 2007  UARS  49:32

Petter Ljungström, Johan Ihrsén, Fredrik Källgren, Axel Strandell, x Markus ”Linus” Jonsson

 2006  SPIF  53:12  
 2005   UARS  50:01  
 2004  Vaxholms RF  50:03

 

 2003  UARS  56:46

 

 2002  Hammarby  51:29

Tomas Ericsson, Yves Wuilmart, Johan Söderström, Jakob Levander, x Kalle Carlén

 2001

 Hammarby / Strömstads RK

 50:32

Tomas Ericsson, Johan Söderström, Eduardo Gonzalez, Anders Johansson (Selander) SRK, x Kalle Carlén

 2000  Chalmers

 

Kristoffer Karlsson, Oscar Gyllensten, Carl-Olof Bernsand, Anders Johansson (Selander), x Sara Grönberg (Selander)

 1999

 Stockholms RF

 48:17
 1998

 Hammarby / Malmö RK

 52:17

Linda Holmkvist (MRK), Jan Keränen, Claes Hansen, Yves Wuilmart, x Harry Franzén

 1997  Hammarby  55:19

Gunnar Öquist, Claes Hansen, Yves Wuilmart, Alex Liebert, x Harry Franzén

 1996  Hammarby  48:40

Yves Wuilmart, Claes Hansen, Johan Söderström, Mats Eriksson, x Harry Franzén

 

Vinster   Klubb
11  Hammarby (inkl. 1 HIF/Strömstads RK och 1 HIF/Malmö RF)
4  Uppsala Akademiska RS
4  Stockholms RF (inkl. 1 SRF/Norrtälje RF)
1  SPIF, Vaxholms RF, Chalmers

 

Damklassen

 År  Segrare  Tid  Besättning
 2017  Akademiska RF  58:35

Fredrica Posse, Natalia Daukszewicz, Christina Stefanitsch, Anna-Luisa Volk, x Steffi Ren

 2016  Akademiska RF  57:34

Anna-Luisa Volk, Marianne Forkel, Fredrica Posse, Natalia Daukszewicz, x Andre Bürgers

 2015  Akademiska RF  59:16

Catherine Hirst, Helena Vramming, Marianne Forkel, Anna-Luisa Volk, x Sara Johansson

 2014

 Inga deltagare

 

 

 2013  UARS  1:00:05
Hanna Eriksson, Noemi Vitos, Jenna Senecal, Angelica Jonasson, x Carl Olsson
 2012

 Stockholms RF / Hammarby

 1:00:00

Maria Lindholm HIF, Britta Pivac SRF, Josefine Olsson SRF, Birgitta Berglund SRF, x Elin SRF

 2011   Stockholms RF / Hammarby (1 båt)  1:02:16

Camilla Kretz SRF, Andrea Fiene HIF, Birgitta Berglund SRF Britta Holmberg SRF, x Nina Lancelot

 2010  Inga deltagare  

 

 2009  UARS  55:58

Tuva Vamborg, Hanna Eriksson, Andrea Alvin-Bjerkeryd, Helena Back, x Ida Andersson

 2008  UARS  

Ida Andersson, Anna Jentzen, Johanna Andersson, Sofia, x Markus "Linus" Jonsson

 2007  UARS  55:39

Helena Hehlke, Anna Malvina Svennung, Tuva Vamborg, Ida Andersson, x Markus ”Linus” Jonsson

 2006  SPIF  58:23  
 2005   Hammarby  59:53 Sara Grönberg (Selander), Kim Andersson, Erika Buckhard, Cecilia Onn, x Jenny Leijonhufvud
 2004    

 

 2003  SPIF  59:55

 

 2002  SPIF  53:59

 

 2001

 Hammarby/SPIF

 55:55

Sara Grönberg (Selander) HIF, Kim Andersson HIF, SPIF 1, SPIF 2, x Harry Franzén

 2000  Stockholms RF (1 båt)

 

 

 1999

 Stockholms RF

 56:09
 1998

 Hammarby (1 båt)

 54:22

Kärt Männiku, Kim Andersson, Åsa Söderström, Sara Grönberg (Selander), x Harry Franzén

 1997  Hammarby (1 båt)  59:34

Elisabeth Vestlund, Kim Anderssson, Sara Grönberg (Selander), Åsa Söderström, x Marika Edberg

 1996    

 

Uppdaterad: 2017-04-24 00:41
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
Sponsorhuset
 Handla här och stöd oss!
Ullmax
 
Uppmaning
  

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Christina Löfman, Rådjursvägen 7
13142 Nacka

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46 8 91 11 01
E-post: This is a mailto link