Hoppa till sidans innehåll

Bajen Rowing Race


Bajen Rowing Race är Hammarby Rodds årliga roddtävling. Man ror i inriggare och tävlingsdistansen är 11 kilometer för seniorer och 5 kilometer för juniorer och motionärer/nybörjare. Seniorerna startar vid Hammarbys klubbhus och ror under Årstabron söder om Årsta Holmar, rundar Lilla Essingen medsols och sedan hem igen. Femkilometerssträckningen går under Årstabron söder om Årsta Holmar och sedan rundas röda pricken utanför Tantolunden.

Bajen Rowing Race hölls första gången år 1996, och har hållits varje år sedan dess.
 
1304_BajRoRa-10
 
BRR 11 km
 
BRR 5 km
 
BRR 2013
 

Nedan listas varje års vinnarbåt i herrklassen, som sedan 1997 har förärats Harry Franzéns vandringspokal. Tid och besättning anges där dessa har kunnat hittas.

 År  Segrare  Tid  Besättning
2017 Stockholms RF / Norrtälje RF 51:32

Frank Svensson, Axel Kruse, Nik Pivac, Britta Pivac (NRF), x Ruairi Collins

2016 Hammarby 50:35

William Tassel, Ahmet Rapi, Michael Helmer, Henrik Persson, x Hanna Pingry

2015 Hammarby 51:58

Ahmet Rapi, Viktor Hofmann, William Tassel, Anders Selander, x Anneli Jedenmalm

2014

Hammarby

50:45

Daniel Gerhardson, William Tassel, Adam Wuilmart, Michael Helmer, x Hanna Pingry

2013 Hammarby 50:24
William Tassel, Daniel Gerhardson, Michael Helmer, Henrik Persson, x Nikki Vercauteren
2012

Hammarby

51:36

Anders Selander, William Tassel, Michael Helmer, Daniel Gerhardson, x Nikki Vercauteren

2011  Stockholms RF

47:24 rekord

Nic Pivac, Mikael Borgh, Paul Rosenquist, Henrik Nilsson, x Ruairi Collins

2010 Hammarby 50:39

Anders Selander, Daniel Gerhardson, Anders Joelsson, Gustav Larsson, x Eva Buskas

2009 Stockholms RF 48:58

Joakim Nelson, Mikael Borgh, Henrik Nilsson, Tobias Elgh, x Ruairi Collins

2008 UARS  

Andreas Linderstrand, Markus ”Linus” Jonsson, Fredrik Källgren, Axel Strandell, x Anna Jentzen

2007 UARS 49:32

Petter Ljungström, Johan Ihrsén, Fredrik Källgren, Axel Strandell, x Markus ”Linus” Jonsson

2006 SPIF 53:12  
2005  UARS 50:01  
2004 Vaxholms RF 50:03

 

2003 UARS 56:46

 

2002 Hammarby 51:29

Tomas Ericsson, Yves Wuilmart, Johan Söderström, Jakob Levander, x Kalle Carlén

2001

Hammarby / Strömstads RK

50:32

Tomas Ericsson, Johan Söderström, Eduardo Gonzalez, Anders Johansson (Selander) SRK, x Kalle Carlén

2000 Chalmers

 

Kristoffer Karlsson, Oscar Gyllensten, Carl-Olof Bernsand, Anders Johansson (Selander), x Sara Grönberg (Selander)

1999

Stockholms RF

48:17
1998 Hammarby / Malmö RK 52:17

Linda Holmkvist (MRK), Jan Keränen, Claes Hansen, Yves Wuilmart, x Harry Franzén

1997 Hammarby 55:19

Gunnar Öquist, Claes Hansen, Yves Wuilmart, Alex Liebert, x Harry Franzén

1996 Hammarby 48:40

Yves Wuilmart, Claes Hansen, Johan Söderström, Mats Eriksson, x Harry Franzén

 

Vinster   Klubb
11  Hammarby (inkl. 1 HIF/Strömstads RK och 1 HIF/Malmö RF)
4  Uppsala Akademiska RS
4  Stockholms RF (inkl. 1 SRF/Norrtälje RF)
1  SPIF, Vaxholms RF, Chalmers

 

Damklassen

 År  Segrare  Tid  Besättning
2017 Akademiska RF 58:35

Fredrica Posse, Natalia Daukszewicz, Christina Stefanitsch, Anna-Luisa Volk, x Steffi Ren

2016 Akademiska RF 57:34

Anna-Luisa Volk, Marianne Forkel, Fredrica Posse, Natalia Daukszewicz, x Andre Bürgers

2015 Akademiska RF 59:16

Catherine Hirst, Helena Vramming, Marianne Forkel, Anna-Luisa Volk, x Sara Johansson

2014

Inga deltagare

 

 

2013 UARS 1:00:05
Hanna Eriksson, Noemi Vitos, Jenna Senecal, Angelica Jonasson, x Carl Olsson
2012

Stockholms RF / Hammarby

1:00:00

Maria Lindholm HIF, Britta Pivac SRF, Josefine Olsson SRF, Birgitta Berglund SRF, x Elin SRF

2011  Stockholms RF / Hammarby         (1 båt) 1:02:16

Camilla Kretz SRF, Andrea Fiene HIF, Birgitta Berglund SRF Britta Holmberg SRF, x Nina Lancelot

2010 Inga deltagare  

 

2009 UARS 55:58

Tuva Vamborg, Hanna Eriksson, Andrea Alvin-Bjerkeryd, Helena Back, x Ida Andersson

2008 UARS  

Ida Andersson, Anna Jentzen, Johanna Andersson, Sofia, x Markus "Linus" Jonsson

2007 UARS 55:39

Helena Hehlke, Anna Malvina Svennung, Tuva Vamborg, Ida Andersson, x Markus ”Linus” Jonsson

2006 SPIF 58:23  
 2005  Hammarby 59:53

Sara Grönberg (Selander), Kim Andersson, Erika Buckhard, Cecilia Onn, x Jenny Leijonhufvud

2004    

 

2003 SPIF 59:55

 

2002 SPIF 53:59

 

2001 Hammarby / SPIF 55:55

Sara Grönberg (Selander) HIF, Kim Andersson HIF, SPIF 1, SPIF 2, x Harry Franzén

2000 Stockholms RF (1 båt)

 

 

1999

Stockholms RF

56:09
1998

Hammarby        (1 båt)

54:22

Kärt Männiku, Kim Andersson, Åsa Söderström, Sara Grönberg (Selander), x Harry Franzén

1997 Hammarby        (1 båt) 59:34

Elisabeth Vestlund, Kim Anderssson, Sara Grönberg (Selander), Åsa Söderström, x Marika Edberg

1996    

 

Uppdaterad: 26 JAN 2018 02:03
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
Sponsorhuset
 Handla här och stöd oss!
Ullmax
 

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Christina Löfman, Rådjursvägen 7
13142 Nacka

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46 8 91 11 01
E-post: This is a mailto link