Hoppa till sidans innehåll

Farstarodden

2018-09-26 20:53
  • Uppdaterad: 2018-09-26 20:53

Även årets Farstarodd blev flyttad under säsongen, denna gång lades den veckan innan midsommar istället för efter. För flera tävlingsroddare gjorde det att den krockade med Vätternrundan, och Hammarbytruppen krympte därmed. Hammarby var ändå välrepresenterade, som sig bör på hemmaregattan.
På lördagen vann Gabriel Junior A-singeln, precis som Ahmet i lättviktsingeln och Yves i masterssingeln. Vann gjorde också Alex och Felix i nybörjardubbeln. I nybörjarsingeln var det rena klubbmästerskapet, då alla fyra båtar i startfältet var grönvita. Alex drog det längsta strået, framför Hanna, Valeria och Lisa O, i nämnd ordning.
Bland juniorerna blandades det återigen frisk mellan klubbarna inför det stundande JNM. Ruben rodde i sin JNM-dubbel och vann båda sina lopp. Gabriel rodde både fyra och tvåa med kamrater ur JNM-åttan.
Hammarbyherrarnas scullerfyra, med hjälp av SPIF:s Jim slog ett gäng fyror och juniorlandslagsfyra på söndagen. Herråttan lånade in tre roddare och slog SRF:s åtta. 
 
 
 

Resultat

 
Lördag 2018-06-16
1x Mixed D 250m
1   Vaxholms RF   Moltas Sjöblom   01:17,9
2   Vaxholms RF   Moa Sjöblom   01:20,3
3   Hammarby Rodd   Xander Nolte   01:23,9
 
1x Dam Jun C 500m
1   Solleröns IF   Nora Bråmer   02:23,1
2   Brudpiga RK   Julia Lindberg   02:28,0
3   Solleröns IF   Lisa Granström   02:30,0
4   Hammarby Rodd   Emma Tumová   02:31,3
 
1x Herr Jun A 2000m
1   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   08:43,7
2   Åhus RK   Malte Andersson   08:54,8
3   Hammarby Rodd   Felix Broberg   08:55,1
4   Jönköpings RS   Andy Toha   09:08,4
 
1x Mixed Nybörjare 1000m
1   Hammarby Rodd   Alexey Golitsyn   05:00,8
2   Hammarby Rodd   Hanna Pingry   05:19,3
3   Hammarby Rodd   Valeria Pestana Gianvittorio   05:25,4
4   Hammarby Rodd   Lisa Olsson   06:25,6
 
4- Dam Sen 2000m
1   Akademiska RF   07:36,3
2   Stockholms RF   07:43,4
3   Hammarby Rodd   Andrea Fiene, Rebecca Larson, Lisa Olsson, Valeria Pestana Gianvittorio   08:39,8
 
4- Herr Sen 2000m
1   Mölndals RK   06:46,6
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer, Yves Wuilmart, Benoit Dessirier, Ahmet Rapi   06:52,9
3   Uppsala Akademiska RS   07:02,7
4   Akademiska RF   07:20,5
 
2x Nybörjare 1000m
1   Hammarby Rodd   Alexey Golitsyn, Felix Nolte   04:54,2
2   SPIF   Sebastian Rosander, Johan Lengqvist   06:32,4
 
4x Mixed Jun B 1000m
1   Falkenbergs RK/Sollerö IF   03:18,7
2   Stockholms RF/Hammarby Rodd   Felix Broberg Hammarby, Aemon Cameron SRF, Arthur Åsberg SRF, Noel Engelhardt SRF   03:29,8
 
2x Herr Jun A 2000m
1   SR:s JNM-kandidater   Ruben Rapi, (Hammarby Rodd), Johan Källström, (Mölndals RK)   06:40,8
2   SR:s JNM-kandidater   Melker Persson, (Falkenbergs RK), Moritz Lücke, (Falkenbergs RK)   06:44,0
3   SR:s JNM-kandidater   Isak Birkeholme, (Solleröns IF), Alexander Young, (Mölndals RK)   07:18,2
 
8+ Dam Sen 2000m
1   Stockholms RF/Norrtälje RF   07:22,7
2   Hammarby Rodd   Lisa Olsson, Lisa Backman, Valeria Pestana Gianvittorio, Hanna Pingry, Petra Sandberg, Ellen Gunnars, Andrea Fiene, Rebecca Larson, Benoit Dessirier   07:49,5
 
1x Herr Sen Lättv. 2000m
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   07:51,7
2   SPIF   Jim Fröblom   08:05,0
3   Vaxholms RF   Johan Andersson   08:07,0
4   Hammarby Rodd   Benoit Dessirier   09:09,0
 
1x Mixed Masters 1000m
1   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   03:50,9
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer   03:56,7
3   Akademiska RF   Daniel Falcão De Queiroz   04:39,2
 
Söndag 2018-06-17
1x Dam Jun C 500m
1   Brudpiga RK   Julia Lindberg   02:09,0
2   Hammarby Rodd   Emma Tumová   02:13,7
3   Solleröns IF   Nora Bråmer   02:15,7
4   Norrtälje Roddförening   Agnes Herlin   02:19,7
5   Solleröns IF   Lisa Granström   02:22,0
 
1x Herr Jun C 500m
Delfinal 2
1   Brudpiga RK   Jonatan Lindberg   02:04,1
2   Stockholms RF   Mattias Berglund   02:11,6
3   Solleröns IF   Elias Summermatter   02:19,5
4   Hammarby Rodd   Xander Nolte   02:40,5
5   Stockholms RF   Gustav Lagerwall   03:14,8
 
2- Herr Jun A 2000m
1   Mölndals RK   Linus Fäldt, Douglas Bergqvist   07:02,7
2   Mölndals RK   Erik Delryd, Alexander Young   07:34,7
3   Mölndals RK/Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten Hammarby, Samuel Carlsson MRK   07:42,8
 
1x Dam Sen 2000m
1   Norrtälje RF   Anna Malvina Svennung   07:55,0
2   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars   08:58,5
 
1x Herr Sen 2000m
Försök 1 av 3
1   Helsingborgs RK Gustav Arvidsson   07:34,9
2   Mölndals RK   Emil Freudenthal   07:38,8
3   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   07:43,1
4   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   07:44,9
5   Jönköpings RS   Julian Abuzeni   07:46,5
6   Akademiska RF   Fredrik Smed   07:47,1
Försök 2 av 3
1   Vaxholms RF   Anders Backéus   07:12,6
2   Höganäs RF   Dennis Gustavsson   07:13,6
3   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   07:15,5
4   Mölndals RK   Samuel Norlén   07:37,1
5   Stockholms RF   Nik Pivac   07:51,1
6   Stockholms RF   Axel Kruse   08:07,7
Försök 3 av 3
1   Stockholms RF   Eskil Borgh   07:30,5
2   SPIF   Jim Fröblom   07:35,7
3   Vaxholms RF   Johan Andersson   07:38,6
4   Hammarby Rodd   Michael Helmer   07:41,2
5   Akademiska RF   Jonas Richter   07:42,5
Final B
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   07:21,9
2   Mölndals RK   Samuel Norlén   07:25,0
3   Vaxholms RF   Johan Andersson   07:36,5
4   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   07:40,8
5   Hammarby Rodd   Michael Helmer   07:49,8
6   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   08:04,8
 
1x Herr Sen Lättv. 2000m
1   Hammarby Rodd   Benoit Dessirier   08:24,5
 
1x Mixed Nybörjare 1000m
1   Akademiska RF   Christina Stefanitsch   04:18,5
2   Akademiska RF   Natalia Daukszewicz   04:43,6
3   Hammarby Rodd   Valeria Pestana Gianvittorio   04:50,4
4   Hammarby Rodd   Lisa Olsson   05:12,1
 
1x Mixed Nybörjare 1000m
1   Akademiska RF   Daniel Falcão De Queiroz   04:43,5
2   Hammarby Rodd   Alexey Golitsyn   04:49,0
3   Hammarby Rodd   Hanna Pingry   04:53,1
 
2x Herr Sen 2000m
1   Höganäs RF/Mölndals RK   Dennis Gustavsson, Emil Freudenthal   06:41,5
2   Vaxholms RF   Gaetan Delhon, Johan Andersson   06:47,4
3   SPIF/Hammarby Rodd   Ahmet Rapi Hammarby, Jim Fröblom SPIF   06:56,2
 
2x Herr Jun A 2000m
1   SR:s JNM-kandidater   Ruben Rapi, (Hammarby Rodd), Johan Källström, (Mölndals RK)   06:47,7
2   SR:s JNM-kandidater   Melker Persson, (Falkenbergs RK), Alexander Young, (Mölndals RK)   06:55,5
3   SR:s JNM-kandidater   Isak Birkeholme, (Solleröns IF), Moritz Lücke, (Falkenbergs RK)   07:07,7
 
4- Herr Junior A 2000m
1   Mölndals RK/Hammarby Rodd   Alexander Young, Douglas Bergqvist, Gabriel Hoffsten Hammarby, Samuel Carlsson   06:37,6
 
4x Herr Sen 2000m
1   Hammarby Rodd/SPIF   Michael Helmer, Yves Wuilmart, Ahmet Rapi, Jim Fröblom SPIF   06:25,7
 
2x Masters 1000m
1   Vaxholms RF   Patric Hörner, Malin Erkas   03:57,3
2   Hammarby Rodd   Lisa Olsson, Valeria Pestana Gianvittorio   04:27,1
3   Akademiska RF   Francisco Beltran, Connla Edwards   05:05,0
4   Hammarby Rodd   Alexey Golitsyn, Felix Nolte   05:20,9
 
4x Mixed Jun B 1500m
1   Stockholms RF/Hammarby Rodd   Felix Broberg Hammarby, Aemon Cameron, Arthur Åsberg, Noel Engelhardt   05:19,7
2   Falkenberg/Sollerö IF (Damer)   05:25,4
 
8+ Herr Sen 2000m
1 Hammarby Rodd/Vaxholms RF/Helsingborgs RK/Jönköpings RS   Benoit Dessirier, Gustav Arvidsson (HRK), Yves Wuilmart, Johan Andersson (VRF), Julian Abuzeni (JRS), Gabriel Hoffsten, Michael Helmer, Ahmet Rapi, x Hanna Pingry   06:10,2
2 Stockholms RF   06:17,7
 
1x Herr Jun A 2000m
1 Jönköpings RS Andy Toha   08:05,9
2 Hammarby Rodd Gabriel Hoffsten   08:10,0
3 Hammarby Rodd Felix Broberg   08:17,4
Skribent: Henrik Persson
Epost: Adressen Gömd
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
Sponsorhuset
 Handla här och stöd oss!
Ullmax
 

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Henrik Persson, Mörbyhöjden 13 lgh 1802
18232 Danderyd

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46 8 91 11 01
E-post: This is a mailto link