Hoppa till sidans innehåll

JNM & Sorø International Regatta

2018-09-26 23:03
  • Uppdaterad: 2018-09-26 23:03

Hammarby hade tre roddare uttagna att representera Sverige på Nordiska juniormästerskapen i danska Sorø, och det blev triss i medaljer.
Gabriel Hoffsten kan kalla sig Nordisk juniormästare efter att ha vunnit med åttan i ett otroligt tajt lopp. Segermarginalen över Danmark skrevs till 0,2 sekunder.
Theodor Fritsch satt i fyrscullern som tog silver efter att ha blivit slagna av danskarna.
Ruben Rapi, Hammarbys tredje medaljör, rodde hem ett brons i dubbelscullern tillsammans med Johan från Mölndal.
 
Utöver juniorlandslagsroddarna så åkte fem roddare ner och tävlade för Hammarby. Felix (junior) tävlade i singel och dubbel båda dagarna. Ellen och Lisa rodde singel, och William och Helmer tävlade i dubbelsculler.
 
 
 

Resultat

 
Lördag 2018-07-06
M1X Junior 1500m
Försök 3 av 4
1   Bagsværd Roklub   06:17
2   Japan Rowing Association   06:20
3   Christiania Rodklub   06:34
4   Hammarby Rodd   Felix Broberg   06:53
5   Sarpsborg RK   07:01
Final C
1   Christiania Rodklub   06:25.9
2   Christiania Rodklub   06:26.0
3   Halmstad Rodd   06:33.1
4   Hammarby Rodd   Felix Broberg   06:38.8
5   Hämeenlinnan Soutajat   06:47.8
6   Københavns Roklub   06:51.7
 
M2X Öppen 2000m
1   Turun soutajat - Åbo roddare   07:08.1
2   Aalborg Roklub   07:39.1
3   Næstved Roklub   07:50.0
4   Hammarby Rodd   Michael Helmer, William Tassel   07:54.0
5   Roforeningen KVIK   07:55.0
6   Aalborg Roklub   08:00.1
 
JNM, M2X Junior 2000m
Försök 2 av 3
1   Norge    07:35
2   Finland   07:50
3   Roskilde Roklub/KCR   07:56
4   Sverige II   07:57
5   Hammarby Rodd/Jönköpings RS   Felix Broberg, Andy Toha   08:32
Försök 3 av 3
1   Sverige I   Johan Källström, Ruben Rapi (Hammarby)   07:31
2   Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO   07:47
3   Hadsund Roklub   08:01
4   Falkenberg RK   08:53
Final A
1   Norge   07:12.7
2   Danmark   07:17.6
3   Sverige I   Johan Källström, Ruben Rapi (Hammarby)   07:19.2
4   Moss Roklubb   07:25.1
5   Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO  07:43.9
6   Finland   07:53.7
 
W1X Öppen 2000m
Försök 3 av 3
1   Norrtälje Roddförening   08:41
2   Aarhus Roklub   08:58
3   Esbo roddare   09:15
4   Christiania Rodklub   09:47
5   Hammarby Rodd    Ellen Gunnars   10:06
 
M4X 2000m
1   Holstebro Roklub/KCHO 06:37.2
2   Sverige   Theodor Fritsch (Hammarby), Markus Daniels, Moritz Lücke, Isak Birkeholme   06:39.1
3   Norge   06:40.2
4   Roskilde Roklub/Sorø Roklub/KCR   06:58.2
5   Haldens Roklub/Sarpsborg RK   07:05.9
 
M8+ Junior 2000m
1 Sverige   Johan Grahn, Douglas Bergqvist, Samuel Carlsson, Alexander Young, Per Ingmar Bujalla, Gabriel Hoffsten (Hammarby), Linus Fäldt, Daniel Aronsson, x Ebba Einarsson   06:21.9
2   Norge   06:32.7
3   Lübecker RC   07:08.0
 
 
Söndag 2018-07-07
W1X Masters 1000m
Delfinal 2 av 2
1   Sorø Roklub   04:06.0
2   Hammarby Rodd   Lisa Olsson   05:10.1
 
M1X Junior 1500m
Delfinal 2 av 5
1   Sarpsborg RK   06:03.4
2   Japan Rowing Association   06:08.4
3   Rødvig Roklub   06:11.4
4   Hammarby Rodd   Felix Broberg   06:27.5
5   Københavns Roklub   06:39.1
6   Christiania Rodklub   06:54.0
 
M2X Öppen 2000m
1   Turun soutajat - Åbo roddare   07:00.3
2   Aalborg Roklub   07:30.3
3   Næstved Roklub   07:38.2
4   Aalborg Roklub   07:38.6
5   Hammarby Rodd   William Tassel, Michael Helmer   07:52.5
 
M2X Junior 2000m
Försök 2 av 2
1   Hvidovre Roklub/Roskilde Roklub/KCB   07:09
2   Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB   07:14
3   Sverige   Johan Källström, Ruben Rapi (Hammarby)   07:35
4   Hammarby Rodd/Jönköpings RS   Felix Broberg Hammarby, Andy Toha JRS   07:59
Final A
1   Moss Roklubb/Tønsberg Roklub   07:14.2
2   Hvidovre Roklub/Roskilde Roklub/KCB   07:23.9
3   Sverige I   Johan Källström, Ruben Rapi (Hammarby)   07:25.8
4   Bagsværd Roklub/Roforeningen KVIK/KCB   07:31.1
5   Hvidovre Roklub/Sorø Roklub/KCHO   07:38.4
6   Sverige II   07:57.9
 
JNM, M4X Junior 2000m
1   Danmark   06:28.4
2   Sverige   Markus Daniels, Moritz Lücke, Isak Birkeholme, Theodor Fritsch (Hammarby)   06:36.0
3   Norge   06:38.2
4   Stavanger Roklubb   06:54.7
5   Roskilde Roklub/Sorø Roklub/KCR  06:56.0
 
W1X Öppen 2000m
Försök 3 av 3
1   Aarhus Roklub   08:40
2   Mölndals RK   08:57
3   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars 09:07
4   Christiania Rodklub   09:23
 
JNM, M8+ Junior 2000m
1 Sverige   Johan Grahn, Douglas Bergqvist, Samuel Carlsson, Alexander Young, Per Ingmar Bujalla, Gabriel Hoffsten (Hammarby), Linus Fäldt, Daniel Aronsson, x Ebba Einarsson   06:11.3
2   Danmark   06:11.5
3   Norge   06:21.6
4   Roskilde Roklub/Rødvig Roklub/Sorø Roklub/KCR   07:16.0
Skribent: Henrik Persson
Epost: Adressen Gömd
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
Sponsorhuset
 Handla här och stöd oss!
Ullmax
 

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Henrik Persson, Mörbyhöjden 13 lgh 1802
18232 Danderyd

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46 8 91 11 01
E-post: This is a mailto link