Hoppa till sidans innehåll

Mästerskaps-medaljregn

2018-03-11 17:43
Det blev succé på Lidingö i årets SM/JSM/FM för Hammarbys del, med flera guld och silver i mästerskapen.
  • Uppdaterad: 2018-03-12 13:49

I helgen hölls Svearodden och den andra och sista SM-deltävlingen i inomhusrodd. Hammarby hade ett gäng roddare på plats i Hersbyhallen på Lidingö, och det blev stor utdelning för vår del.
Först ut var Valdian Galic Puskar och Xander Nolte i Pojkar D. Och de satte tonen direkt med att ta guld och silver (inget mästerskap). De vann även i dubbeln på slides, senare på eftermiddagen. Vilken tävlingsdebut för dem!
 
Dagens andra hammarbylopp var Damjunior C. Där vann Emma Tumová guld och Agnes Jämttjärn brons. Efter att loppen räknats samman så innebär det att Emma kan titulera sig Förbundsmästare, och Agnes tog Förbundsmästerskapssilver!
Och av bara farten blev de tillsammans Förbundsmästare i kavaj i dubbelklassen!
 
I Damditon gjorde Clara Jämttjärn bra ifrån sig, men mötte tufft motstånd, och missade tredjeplatsen med två knappa sekunder. 
 
I Herrjunior B blev det återigen storslam då Theo Fritsch blev förbundsmästare (i kavaj) samtidigt som Felix Broberg vann silver! I gårdagens lopp blev det en fjärdeplats för Felix.
Även i dubbeln kan Hammarbyare titulera sig Förbundsmästare, då Felix tillsammans med Ruben Rapi vann både totalt och i gårdagens lopp!
Ruben vann också JSM-silver i åldersklassen över honom, Junior A. 
 
Storebrorsan Ahmet Rapi ville inte vara sämre, då han vann SM-silver, i lättviktklassen. Han hade häng på guldet då han ledde helgens lopp nästan hela vägen, men gick in i väggen då det var bara 200 meter kvar och kom tvåa. SM-pallen var samma i år som förra året.
  
I damernas Junior A blev det en femteplats för Anja Müller över 2000m. En stund senare ställde hon också upp i Gymnasierodden för Bernadottegymnasiet på 1000m.
Dagen avrundades med ännu ett silver, i mastersdubbeln för Felix Nolte och Benoît Dessirier.
  
Valdian, Xander, Anja och Felix gjorde alla sina strålande debuter i Hammarbydräkten. När resultaten räknas samman så tar våra Hammarbyroddare med sig hem fyra guld och två silver i Förbundsmästerskapen, ett JSM-silver, ett SM-silver, samt fyra guld och tre silver i Svearodden.
 
 
 
 

Resultat

1x Pojkar D 250 m
1   Hammarby Rodd   Valdian Galic Puskar   00:57,2
2   Hammarby Rodd   Xander Nolte   01:02,2
3   Vaxholms RF   Moltas Sjöblom   01:03,3
4   Norrtälje RF   Jorm Jansson   01:03,6
5   Stockholms RF   Eric Rocklind   01:17,1
 
FM, 1x Dam Jun C 500 m
1   Hammarby Rodd   Emma Tumová   01:52,9
2   Vaxholms RF   Anja Svensson   01:55,3
3   Hammarby Rodd   Agnes Jämttjärn   01:56,4
4   Vaxholms RF   Alma Lindberg   02:01,6
5   Norrtälje RF   Agnes Herlin   02:11,9
 
FM, 1x Dam Jun B 1000 m
1   Falkenbergs RK   Emmi Persson   03:41,8
2   Jönköpings RS   Hajnal Laczko   03:49,2
3   Solleröns IF   Maja Throgen   03:58,6
4   Hammarby Rodd   Clara Jämttjärn   04:00,5
DNS   Brudpiga RK   Anna Stormats
 
FM, 1x Herr Jun B 1000 m
1   Stockholms RF   Arthur Åsberg   03:18,5
2   Stockholms RF   Noel Engelhardt   03:26,8
3   Norrtälje RF   Adam Dovander   03:32,0
4   Hammarby Rodd   Felix Broberg   03:33,5
5   Vaxholms RF   Viktor Sjöstedt   03:48,4
6   Vaxholms RF   Elias Boll   04:09,1
 
JSM, 1x Dam Jun A 2000 m
1   Solleröns IF   Elin Lindroth   07:16,6
2   SPIF   Maja Andersson   07:31,2
3   Brudpiga RK   Ronja Lindberg   07:44,9
4   Norrtälje RF   Linn Westerberg   08:18,6
5   Hammarby Rodd   Anja Müller   08:53,2
 
JSM, 1x Herr Jun A 2000 m
1   Falkenbergs RK   Melker Persson   06:39,1
2   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   06:45,0
3   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   07:08,7
4   Jönköpings RS   Andy Toha   07:44,7
 
SM, 1x Herr Sen Lättv. 2000 m
1   Mölndals RK   Filip Nilsson   06:22,4
2   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   06:27,6
3   Vaxholms RF   Olof Södergård   06:32,0
4   Vaxholms RF   Johan Andersson   06:35,3
5   SPIF   Jim Fröblom   06:35,7
6   Strömstads RK   Mattias Nilsson   06:47,2
7   Akademiska RF   Tim De Bruijn   06:53,1
8   SPIF   Sebastian Rosander   06:58,1
9   Akademiska RF   Andrea Benfenati   07:11,5
10   Akademiska RF   Alessandro Pan   07:23,5
11   Akademiska RF   Daniel Falcão De Queiroz   07:36,6
 
SM, 1x Herr Sen 2000 m
Försök
1   Hammarby Rodd   Anders Haulin   06:20,6
2   Akademiska RF   Alister Cumming   06:42,3
3   Mölndals RK   Samuel Norlén   06:45,4
4   Vaxholms RF   Anders Backéus   06:51,4
5   Akademiska RF   Jonas Richter   06:53,1
6   Mölndals RK   Emil Freudenthal   06:55,0
7   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   06:56,2
8   Akademiska   RF Fredrik Smed   06:56,6
9   Akademiska RF   Maarten Ingen Housz   06:57,5
10   Höganäs RF   Dennis Gustavsson   06:59,9
11   Stockholms RF   Eskil Borgh   07:00,5
12   Stockholms RF   Nik Pivac   07:01,1
13   Vaxholms RF   Magnus Käck   07:01,7
14   Öresjö SS Rodd   Linus Landergren   07:02,5
15   Akademiska RF   Samuel Lindemer   07:03,5
16   Stockholms RF   Axel Kruse   07:05,0
17   Norrtälje RF   Tony Bringemo   07:12,8
 
1x Mixed Masters 1000 m
1   Cykloteket Racing Team   Jonas Bohr   03:49,7   (03:17,7)
2   Mats Golf   Mats Johansson   03:58,9   (03:16,9)
3   Höganäs RF   Per-Åke Nilsson   04:00,1   (03:38,1)
4   Hammarby Rodd   Felix Nolte   04:09,5   (03:39,5)
4   Hammarby Rodd   Lisa Olsson   04:09,5   (04:09,5)
6   Stockholms RF   Ola Larsson   04:10,5   (03:41,5)
7   SPIF   Paul Kilpinen   04:13,7   (03:35,7)
8   SPIF   Joanna Norrström   04:23,4   (03:56,4)
 
2x Mixed D 250 m
1   Hammarby Rodd   Xander Nolte, Valdian Galic Puskar   01:00,7
2   Vaxholms RF   Moa Sjöblom, Moltas Sjöblom   01:06,3
 
FM, 2x Herr Jun B 1000 m
1   Hammarby Rodd   Felix Broberg, Ruben Rapi   03:22,7
2   Stockholms RF   Arthur Åsberg, Noel Engelhardt   03:35,3
 
SM, 2x Herr Sen 2000 m
1   Vaxholms RF   Anders Backéus, Magnus Käck   06:20,2
2   Höganäs RF   Pontus Gustavsson, Dennis Gustavsson   06:24,5
3   Vaxholms RF   Olof Södergård, Johan Andersson   06:29,7
4   Stockholms RF   Axel Kruse, Nik Pivac   06:31,2
5   Akademiska RF   Samuel Lindemer, Jonas Richter   06:46,5
6   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten, Ahmet Rapi   06:54,1
 
2x Mixed Masters 1000 m
1   Vaxholms RF   Lena Lindberg, Patric Hörner   03:50,3   (03:40,3)
2   Hammarby Rodd   Benoît Dessirier, Felix Nolte   04:01,7   (03:35,7)
3   Norrtälje RF   Tony Bringemo, Petter Ljungström   04:08,0   (03:29,0)
4   Hammarby Rodd   Marcelo Palma Rivera, Lisa Olsson   04:10,4   (03:54,4)
5   Norrtälje RF   Elin Herlin, Sara Hansson   04:19,3   (04:19,3)
 
 
 

Slutställning SM/JSM/FM

 
Vid samma antal poäng gäller bästa tid
 
FM, 1x Dam Jun C 500 m
1   Hammarby   Emma Tumová   9 poäng
2   Hammarby   Agnes Jämttjärn   8
3   Halmstad   Matilda Walde   7
4   Vaxholm   Anja Svensson   4
5   Kungälv   Sanna Åström   4
6   Vaxholm   Alma Lindberg   2
7   Halmstad   Ebba Grimberg   2
8   Norrtälje   Agnes Herlin   1
9   Halmstad   Moa Klintefors   1
 
FM, 1x Dam Jun B 1000 m
1   Falkenberg   Emmi Persson   11 poäng
2   Sollerön   Jonna Pettersson   8
3   Kungälv   Tyra Carlsson   5
4   Brudpiga   Anna Stormats   4
5   Brudpiga   Esla Pulkkinen   3
6   Jönköping   Hajnal Laczko   3
7   Sollerön   Maja Throgen   3
8   Mölndal   Viktoria Arvidsson   2
9   Hammarby   Clara Jämttjärn   2
10   Mölndal   Hanna Bengtsson   1
11   Mölndal   Liv McGovan   1
12   Mölndal   Wilma Gunnarsson   1
13   Halmstad   Thea Ingvarsson   1
 
FM, 1x Herr Jun B 1000 m
1   Hammarby   Theodor Fritsch   8 poäng
2   Hammarby   Felix Broberg   8
3   Stockholm   Arthur Åsberg   7
4   Halmstad   Arvid Lundqvist   6
5   Stockholm   Noel Engelhardt   5
6   Norrtälje   Adam Dovander   4
7   Falkenberg   Ivar Håkansson   4
8   Halmstad   John Nilsson   3
9   Falkenberg   Gustav Hallgren   2
10   Vaxholm   Viktor Sjöstedt   2
11   Halmstad   Filip Zettergren   1
12   Vaxholm   Elias Boll   1
13   Halmstad   Rasmus Thörne Svensson   1
 
JSM, 1x Dam Jun A 2000 m
1   SPIF   Maja Andersson   7 poäng
2   Sollerön   Elin Lindroth   6
3   Brudpiga   Ronja Lindberg   3
4   Jönköping   Ida Ekros   1
5   Norrtälje   Linn Westerberg   1
6   Hammarby   Anja Müller   1
 
JSM, 1x Herr Jun A 2000 m
1   Falkenberg   Melker Persson   13 poäng
2   Hammarby   Ruben Rapi   7
3   Mölndal   Samuel Carlsson   6
4   Mölndal   Douglas Bergqvist   5
5   Hammarby   Gabriel Hoffsten   4
6   Mölndal   Alexander Young   3
7   Jönköping   Andy Toha   2
8   Mölndal   Linus Fäldt   1
9   Mölndal   Erik Delryd   1
 
SM, 1x Herr Sen Lättv. 2000 m
1   Mölndal   Filip Nilsson   13 poäng
2   Hammarby   Ahmet Rapi   12
3   Vaxholm   Olof Södergård   9
4   Mölndal   Mattias Johansson   8
5   Vaxholm   Johan Andersson   7
6   SPIF   Jim Fröblom   5
7   Strömstad   Mattias Nilsson   3
8   ARF   Timon Kopka   1
9   ARF   Tim de Bruijn   1
10   Halmstad   Rasmus Melin   1
11   SPIF   Sebastian Rosander   1
12   ARF   Andrea Ludovico Benfenati   1
13   ARF   Alessandro Pan   1
14   ARF   Daniel Queiroz   1
15   UARS   Lutz Ahrens   1
 
FM, 2x Dam Jun C 500 m
1   Hammarby   Emma Tumová/Agnes Jämttjärn   3 poäng
2   Vaxholm   Anja Svensson/Alma Lindberg   3
3   Kälarne   My Vikström/Stina Nilsson Sundin   1
4   Kungälv   Märta Karlsson/Sanna Åström   1
 
FM, 2x Herr Jun B 1000 m
1   Hammarby   Ruben Rapi/Felix Broberg   3 poäng
2   Stockholm   Arthhur Åsberg/Noel Engelhardt   1
 
SM, 2x Herr Sen 2000 m
1   Höganäs   Axel Hagman/Dennis Gustavsson/Pontus Gustavsson   11 poäng
2   Vaxholm   Anders Backéus/Magnus Käck   7
3   Vaxholm   Olof Södergård/Johan Andersson   7
4   Mölndal   Mattias Johansson/Filip Nilsson   4
5   Stockholm   Axel Kruse/Nik Pivac   3
6   Stockholm   Mikael Borgh/Eskil Borgh   2
7   ARF   Amuel Lindemer/Jonas Richter   2
8   Hammarby   Ahmet Rapi/Gabriel Hoffsten   2
Skribent: Henrik Persson
Epost: Adressen Gömd
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
Sponsorhuset
 Handla här och stöd oss!
Ullmax
 

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Henrik Persson, Mörbyhöjden 13 lgh 1802
18232 Danderyd

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: +46 8 91 11 01
E-post: This is a mailto link