Hoppa till sidans innehåll

Ryrsjöregattan

26 SEP 2018 19:36
I maj tävlade Hammarby på Ryrsjöregattan, och åkte hem med flera fina resultat
  • Skapad: 26 SEP 2018 19:36

Sista helgen i maj var det som vanligt dags för Ryrsjöregattan. Årets upplaga var mer välbesökt av Roddsverige än föregående år. Hammarby kom med en 20 roddare stor trupp.
På lördagen vann Hammarby mastersåttan och damscullerfyran. Vann gjorde också Ahmet i lättviktssingeln. Utöver det hade vi lopp som var en ren intern angelägenhet. 
Tyvärr gick åttan sönder, och herrarna var tvungna att stryka från söndagens 2000-meterslopp, när det för första gången på länge var många båtar med i ett åttalopp, SM undantaget.
På söndagen vann Helmer och William en väldigt tajt strid i dubbeln, där det bara skiljde 0,4s till tvåan, och 1,1s till trean. Ruben och Gabriel testade besättningar med andra klubbar inför stundande landslagsuttagningar till Junior-NM.
 
 
 

Resultat

Lördag 2018-05-26
1x Herr Sen 2000m
Försök 1 av 2
1   Mölndals RK   Mattias Johansson   07:09,6
2   Höganäs RF   Dennis Gustavsson   07:14,4
3   Mölndals RK   Samuel Norlén   07:15,6
4   Vaxholms RF   Johan Andersson   07:19,0
5   Hammarby Rodd   Anders Haulin   07:45,9
 
1x Herr Jun A 2000m
Försök 1 av 2
1   Falkenbergs RK   Moritz Lücke   07:41,2
2   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   07:55,2
3   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   07:59,0
4   Hammarby Rodd   Felix Broberg   08:10,2
Final
 1   Brudpiga RK   Markus Daniels   07:10,2
 2   Falkenbergs RK   Moritz Lücke   07:19,9
 3   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   07:29,2
 4   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   08:11,2
 5   Åhus RK   Nils Ekander   08:28,0
 
4x Mixed Masters 1000m
1   Halmstad GoRF   03:49,5
2   Hammarby Rodd   Marcelo Palma Rivera, Lisa Olsson, Rebecca Larson, Alexey Golitsyn   04:01,2
3   Göteborgs RK   04:05,4
 
1x Dam Sen 2000m
1   Öresjö SS Rodd   Emma Fredh   00:38,5
2   Mölndals RK   Cecilia Velin    00:47,8
3   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars   02:09,4
4   Kungälvs RK   Maja Wennroth   02:25,8
 
1x Herr Sen Lättv. 2000m
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   07:03,2
2   SPIF   Jim Fröblom   07:10,7
3   Falkenbergs RK   Martin Johansson   07:18,2
4   Vaxholms RF   Johan Andersson   07:21,1
5   Uddevalla RK   Niklas Pettersson   07:28,3
 
2x Mixed Masters 1000m
1   Hammarby Rodd   Michael Helmer, Hanna Pingry   03:44,02
2   Hammarby Rodd   Benoit Dessirier, Valeria Pestana Gianvittorio   03:48,4
 
2x Dam Sen 2000m
Försök 1 av 2
1   Falkenbergs RK/Jönköpings RS   Annie Svensson, Alice Ekros   07:48,5
2   Mölndals RK/Kungälvs RK   Gabriella Rådberg,  Maja Wennroth   07:54,3
3   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Ellen Gunnars   08:12,8
4   Malmö RK   Susie Beasse, Tara Stublei   08:21,9
5   Göteborgs RK   Ida Wackerberg, Emma Andersson   08:33,3
Final
1   Falkenbergs RK/Jönköpings RS   Annie Svensson, Alice Ekros   06:56,3
2   Akademiska RF   Anna-Luisa Volk, Karen Zantop   07:37,3
3   Stockholms RF   Josefin Berglund, Birgitta Berglund   07:38,6
4   Uddevalla RK   Anneli Jungland, Lene Ivarsson   07:41,9
5   Mölndals RK/Kungälvs RK   Gabriella Rådberg,  Maja Wennroth   07:51,0
6   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Ellen Gunnars   08:26,1
 
2x Herr Jun A 2000m
1   Hammarby Rodd   William Tassel, Michael Helmer   07:06,7
2   Åhus RK/Hammarby Rodd   Nils Ekander Åhus, Gabriel Hoffsten Hammarby   07:15,7
 
8+ Mixed Masters 1000m
1   Hammarby Rodd   Benoit Dessirier, Ahmet Rapi, Yves  Wuilmart, Lisa Olsson, Nicklas Dackheden, Gustav Frebelius, Anders Haulin, Henrik Persson, x Hanna Pingry   03:09,1
2   Halmstad GRF/Höganäs RF/Uddevalla RK   03:10,1
 
4x Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Saioa Ibarrola Barandika, Valeria Pestana Gianvittorio, Rebecca Larson   07:24,5
2   Akademiska RF   07:29,4
3   Malmö RK   07:44,3
 
8+ Herr Sen 500m
1   Falkenbergs RK   01:31,0
2   Halmstad GRF/Uddevalla RK   01:36,0
3   Hammarby Rodd   Benoit Dessirier, Ahmet Rapi, Yves  Wuilmart, Gabriel Hoffsten, Nicklas Dackheden, Gustav Frebelius, Anders Haulin, Henrik Persson, x Hanna Pingry   01:38,0
 
 
Söndag 2018-05-27
1x Dam Sen 2000m
1   Mölndals RK   Gabriella Rådberg   08:21,4
2   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars   08:51,5
3   Kungälvs RK   Maja Wennroth   09:11,6
 
2x Mixed Masters 1000m
1   Uddevalla RK   Lene Ivarsson, Per-Erik Andersson   03:46,8
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer, Alexey Golitsyn   04:11,8
3   Hammarby Rodd   William Tassel, Marcelo Palma Rivera   04:23,5
4   Akademiska RF   Natalia Daukszewicz, Anna-Luisa Volk   04:25,5
 
4- Herr Sen 2000m
1   Mölndals RK   06:12,7
2   Kungälvs RK   06:12,9
3   Mölndals RK   06:18,2
4   Hammarby Rodd   Yves  Wuilmart, Gustav Frebelius, Nicklas Dackheden, Henrik Persson   06:55,2
5   Mölndals RK/Kungälvs RK   07:08,8
 
1x Herr Sen Lättv. 2000m
1   SPIF   Jim Fröblom   07:17,8
2   Hammarby Rodd   Benoit Dessirier   08:15,2
 
4x Mixed Masters 1000m
1   Uddevalla RK/Vänersborgs RK   03:33,3
2   Hammarby Rodd   Anders Haulin, Yves  Wuilmart, Marcelo Palma Rivera, Lisa Olsson   03:43,4
3   Halmstad GoRF   03:49,8    03:24,8
4   Göteborgs RK/Hammarby Rodd   Anna Bindler, Annica Jonsson, Ellen Gunnars Hammarby, Emma Andersson   04:04,3
 
2x Herr Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   William Tassel, Michael Helmer   07:11,6
2   Malmö RK/Höganäs RF   Thomas Thiebaud, Axel Hagman   07:12,0
3   Stockholms RF      Axel Kruse, Nik Pivac   07:12,7
 
4x Dam Sen 2000m
1   Akademiska RF   07:22,2
2   Malmö RK   07:51,7
3   Hammarby Rodd   Hanna Pingry, Saioa Ibarrola Barandika, Valeria Pestana Gianvittorio, Rebecca Larson   08:18,9
 
4x Herr Jun A 2000m
1   Brudpiga RK/FalkenbergsRK/Mölndals RK /Hammarby Rodd   Markus Daniels, Moritz Lücke, Alexander Young, Ruben Rapi Hammarby   06:16,3
2   Kungälvs RK   06:30,2
3   FRK/ÅRK   06:55,9
 
2x Herr Jun A 2000m
1   Brudpiga RK/Falkenbergs RK   Markus Daniels, Moritz Lücke   06:44,1
2   Kungälvs RK   Hannes Hård af Segerstad, Petter Sandung   06:59,1
3   Mölndals RK   Linus Fäldt, Erik Delryd   07:17,9
4   Åhus RK   Malte Andersson, Nils Ekander   07:21,0
5   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten, Felix Broberg   07:57,3
Skribent: Henrik Persson
Epost: Adressen Gömd
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 Handla här och stöd oss!
Ullmax
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Henrik Persson, Mörbyhöjden 13
18232 Danderyd

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link