Hoppa till sidans innehåll

Guld till Hammarbys juniorer!

17 SEP 2013 00:00
  • Uppdaterad: 13 NOV 2014 00:09

Hammarby Rodd kom med en 27 roddare stor trupp (det måste vara någon sorts klubbrekord) till ett välarrangerat SM i Mölndal. Lördagen bjöd på strålande septemberväder med sol, värme och lätta vindar.
Det blev utdelning nästan direkt, i klassen singelsculler herrar 14 år. Erik Dättermark vann sitt försök och gick direkt till A-final. Jon Svenungsson säkrade sin finalplats genom att vinna den ena uppsamlingen. I finalen blev det en tät kamp om medaljerna.
Erik lyckades ro till sig bronset, tätt följd av Jon på fjärdeplatsen! I samma klass vann Paul Wuilmart B-finalen!
I herrsingelns uppsamling missade Michael Helmer den namnkunniga A-finalen med mindre än två sekunder. Han fick istället samla krafterna till B-finalen där han blev klar tvåa.
B-finalen i damernas dubbelsculler blev en intern Hammarbyuppgörelse där Malin Bergner och Ida Andersson, nyss hemkomna från Masters-VM i Varese, Italien, tog en klar seger mot Nikki/Charline och Malin W/Filippa.
Helgens jämnaste lopp var uppsamlingen i herrarnas fyrsculler där fältets fem båtar i stort sett låg sida vid sida från start till mål. Hammarbybåten, med Henrik, Oscar, Gustav J och Anders tog sig till final, men där tröt krafterna.
 
Om lördagen bjöd på finväder, så var söndagen inte lika trevlig. Friska sidvindar, mulet, regn och allmänt kyligt var vad roddare och åskådare fick stå ut med.
Erik Dättermark och Jon Svenungsson visade att de senaste tävlingarnas resultat i junior-C-dubbeln inte var någon tillfällighet. De gick direkt till A-final efter att ha vunnit sitt försök med minsta möjliga marginal.
I finalen ställdes de mot den enda båt som slagit dem, Falkenbergsdubbeln med Anton Nilsson.
Dagen till ära gick allt vägen för våra Hammarbykillar. Erik och Jon hade ledningen hela loppet och vann tillslut med två båtlängder. Stort grattis till ert SM-guld i juniordubbeln, Erik och Jon!
 
Mästerskapens sista lopp för Hammarbys del var damernas åtta. Åt Falkenberg och Mölndal var det inget att göra åt. Men damerna kämpade en hård batalj mot Uppsala, där Hammarby lyckades hålla undan med fem sekunder och ro in på en tredjeplats.
 
När årets Svenska Mästerskap summeras så kan vi konstatera att det återigen visade sig att det är våra duktiga juniorer som står för resultaten i Hammarby Rodd.
 
Sammanfattning: 12 damer, 8 herrar, 7 juniorer, 20 besättningar, 41 båtar över banan i 33 lopp i 16 klasser, 1 SM-guld, 1 SM-brons!
 
 
Bilder från tävlingen finns här.
 

 

För fullständig resultatlista, se här.
 
 
Hammarbys resultat
 
 

Singelsculler Herrar Junior A 2000m

Försök 1 av 2
1    Mölndals RK   Emil Freudenthal    08:27,6
2    Åhus RK   Tim Block    08:39,4
3    Mölndals RK   Julius Freudenthal    08:40,9
4    SPIF   Petter Miltén    08:46,9
5    SPIF   Oskar Vågerö    09:02,9

6    Hammarby Rodd   Gustav Johansson    09:05,3

Uppsamling 1 av 2
1    Åhus RK    Tim Block    07:44,1
2    Jönköpings RS   Axel Ekros    07:44,7
3    SPIF   Petter Miltén    07:45,2
4    Hammarby Rodd   Gustav Johansson    08:10,8
5    Lilla Edets Roddare   Kevin Billskog    08:48,3
Final B
1    SPIF   Petter Miltén    07:30,0
2    Mölndals RK   Julius Freudenthal    07:41,8
3    SPIF   Oskar Vågerö    07:43,3
4    Hammarby Rodd   Gustav Johansson   07:48,5
5    Lilla Edets Roddare   Kevin Billskog    08:10,0

 

Singelsculler Herrar 14 år 500m

Försök 1 av 2
1    Hammarby Rodd    Erik Dättermark    02:23,6
2    Hammarby Rodd   Jon Svenungsson    02:28,1
3    Falkenbergs RK   Elliot Moran    02:39,3
4    Halmstad GoRF   Oliver Wenngren    02:46,3
5    Falkenbergs RK   Jacob Bjerketvedt    02:49,7

6    Hammarby Rodd   Paul Wuilmart    02:51,0

Uppsamling 1 av 2
1    Hammarby Rodd   Jon Svenungsson    02:21,0
2
    Stockholms RF    Victor Frost Kotti    02:30,1
3    Halmstad GoRF   Oliver Wenngren    02:33,9
4    Hammarby Rodd   Paul Wuilmart    02:34,8
5    Lilla Edets Roddare   Christoffer Sörensen    02:57,9
Final A
1    Kungälvs RK   Victor Henkow    01:53,8
2    Falkenbergs RK   Anton Nilsson    01:56,0
3    Hammarby Rodd   Erik Dättermark    01:58,0
4    Hammarby Rodd   Jon Svenungsson    02:00,1
5    Falkenbergs RK   Elliot Moran    02:06,5

6    Stockholms RF   Victor Frost Kotti    02:11,2

Final B
1    Hammarby Rodd   Paul Wuilmart    02:12,3
2    Halmstad GoRF   Oliver Wenngren    02:15,2
3    Strömstad RK   Mattias Pelas Nilsson    02:18,2
4    Falkenbergs RK   Jacob Bjerketvedt    02:25,0

5    Lilla Edets Roddare   Christoffer Sörensen    02:30,6

 

Singelsculler Herrar 16 år 1000m

Försök 2 av 2
1    SPIF   Fredrik Fritsch    04:20,5
2    Lilla Edets Roddare   Emil Johansson    04:37,7
3    Halmstad GoRF   Adam Hedman    04:44,8

4    Hammarby Rodd   Adam Wuilmart    04:52,1

Final A
1    Strömstad RK   Johan Jensen    03:28,6
2    SPIF   Fredrik Fritsch    03:33,9
3    Stockholms RF   Eskil Borgh    03:37,3
4    Kungälvs RK   Simon Henkow    03:45,5
5    Jönköpings RS   Roberto Dobrescu   03:50,5

6    Hammarby Rodd   Adam Wuilmart    04:09,7

 

Tvåa utan styrman Damer Senior 2000m

Final
1    Stockholms RF   Birgitta Berglund, Josefin Berglund    07:38,7
2    Öresjö SS Rodd   Malin Wilgotson, Maria Wilgotson    07:48,2
3    Hammarby Rodd   Nikki Vercauteren, Lisa Backman    08:23,2
DNF    Uppsala Akademiska RS   Jenna Senecal, Hanna Eriksson

 

Singelsculler Damer Senior lättvikt 2000m

Final
1    Öresjö SS Rodd   Emma Fredh    07:29,4
2    Waxholms RF   Cecilia Lilja    07:42,5

3    Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm    08:27,6

 

Singelsculler Herrar Senior 2000m

Försök 2 av 2
1    Brudpiga RK   Lassi Karonen    07:57,2
2    Höganäs RF   Dennis Gustavsson    08:08,0
3    Hammarby Rodd   Michael Helmer    08:12,7
4    Stockholms RF   Nik Pivac    09:24,7

5    Norrtälje RF   Tony Bringemo    09:26,1

Uppsamling 2 av 2
1    Höganäs RF   Dennis Gustavsson    07:35,6
2    Öresjö SS Rodd   Oscar Claesson    07:39,1
3    Hammarby Rodd   Michael Helmer    07:40,8
4    Stockholms RF   Nik Pivac    08:21,5

5    Norrtälje RF   Tony Bringemo    09:10,0

Final B
1    Öresjö SS Rodd   Christoffer Johansson    07:17,6
2    Hammarby Rodd   Michael Helmer    07:23,5
3    Strömstad RK   Otto Åkerström    07:34,9
4    Stockholms RF   Nik Pivac    08:28,1

5    Norrtälje RF   Tony Bringemo    08:32,8

 

Tvåa utan styrman Herrar Senior lättvikt 2000m

Final
1    Falkenbergs RK   Leif Johansson, Mattias Johansson    06:54,2
2    Mölndals RK   Jörgen Nilsson, Kristofer Karlsson    07:02,8

3    Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson    07:09,4

 

Åtta med styrman Herrar Senior 2000m

Final
1    Falkenbergs RK    05:57,8
2    Mölndals RK    06:02,5
3    Uppsala Akademiska RS    06:13,6

4    Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson, Benoit Dessirier, Gustav Frebelius, Yves Wuilmart, Anders Joelsson, Michael Helmer, Henrik Persson, x Anneli Jedenmalm    06:27,3

 

Dubbelsculler Damer Senior 2000m

Försök 1
1    Öresjö SS Rodd   Lovisa Claesson, Emma Fredh    07:18,7
2    Brudpiga RK   Helena Back, Isabella Niss    07:46,4
3    Falkenbergs RK   Linnéa Hallgren, Annie Svensson    07:47,9
4    Norrtälje RF   Britta Pivac, Anna-Malvina Svennung    08:11,1

5    Hammarby Rodd   Ida Andersson, Malin Bergner    08:42,3

Försök 2
1    Strömstad RK   Frida Svensson, Veronika Karlsson     07:24,4
2    SPIF   Agnes Zimmer, Filippa Kärrfelt    07:51,6
3    Hammarby Rodd   Charline Wiegert, Nikki Vercauteren    09:06,1

4    Hammarby Rodd   Filippa Olsson, Malin Walkenström    09:12,8

Uppsamling 1
1    Norrtälje RF   Britta Pivac, Anna-Malvina Svennung    08:20,8
2    Brudpiga RK    Helena Back, Isabella Niss    08:28,8

3    Hammarby Rodd   Charline Wiegert, Nikki Vercauteren    08:52,8

Uppsamling 2
1    Falkenbergs RK   Linnéa Hallgren, Annie Svensson    07:23,4
2    SPIF   Agnes Zimmer, Filippa Kärrfelt    07:46,3
3    Hammarby Rodd   Ida Andersson, Malin Bergner    07:51,1

4    Hammarby Rodd   Filippa Olsson, Malin Walkenström    09:42,6

Final B
1    Hammarby Rodd   Ida Andersson, Malin Bergner    08:08,3
2    Hammarby Rodd   Charline Wiegert, Nikki Vercauteren    08:50,3

3    Hammarby Rodd   Filippa Olsson, Malin Walkenström     09:34,3

 

Scullerfyra Herrar Senior 2000m

Försök 2 av 2
1    Brudpiga RK    06:26,4
2    Stockholms RF    06:35,5

3    Hammarby Rodd   Henrik Persson, Gustav Johansson, Oscar Larsson, Anders Joelsson    06:37,7

Uppsamling
1    Stockholms RF    06:27,2
2    Strömstad RK    06:27,8
3    SPIF    06:30,6
4    Hammarby Rodd   Henrik Persson, Gustav Johansson, Oscar Larsson, Anders Joelsson    06:31,2

5    Falkenbergs RK    06:37,0

Final A
1    Brudpiga RK     06:04,2
2    Mölndals RK     06:06,7
3    Strömstad RK     06:15,8
4    SPIF     06:21,6
5    Stockholms RF     06:23,1

6    Hammarby Rodd   Henrik Persson, Gustav Johansson, Oscar Larsson, Anders Joelsson    06:38,7

 

Scullerfyra Damer Senior 2000m

Final
1    Öresjö SS Rodd     06:40,9
2    Falkenbergs RK     06:47,5
3    Stockholms RF     07:03,2
4    Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola, Lisa Backman, Andrea Fiene, Anneli Jedenmalm     07:19,0
 5    Uppsala Akademiska RS     07:43,9

 

Dubbelsculler Herrar Junior A 2000m

Försök 2 av 2
1    Strömstad RK   Johan Jensen, Gabriel Andersson    06:44,1
2    Mölndals RK   Filip Nilsson, Oskar Svensson    06:46,3
3    Brudpiga RK   Gustav Stenhols, Anders Niss    07:48,4

4    Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Adam Wuilmart    07:53,9

Uppsamling 2 av 2
1    Mölndals RK   Filip Nilsson, Oskar Svensson    07:11,1
2    Stockholms RF   Eskil Borgh, Karl Norberg    07:27,9
3    Lilla Edets Roddare   Kevin Billskog, Emil Johansson    07:43,2

4    Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Adam Wuilmart    07:53,6

Final B
1    Lilla Edets Roddare   Kevin Billskog, Emil Johansson    07:41,8
2    Brudpiga RK   Gustav Stenhols, Anders Niss    07:51,2

3    Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Adam Wuilmart    08:15,5

 

Fyra utan styrman Damer Senior 2000m

Final
1    Öresjö SS Rodd    07:05,7
2    Stockholms RF    07:15,6
3    Mölndals RK     07:29,3
4    Falkenbergs RK     07:47,0
5    Uppsala Akademiska RS     07:58,1

6    Hammarby Rodd   Hanna Pingry, Saioa Ibarrola, Anna Svensson, Ida Andersson     08:09,1

 

Dubbelsculler Herrar Junior C 500m

Försök 1 av 2
1    Hammarby Rodd   Erik Dättermark, Jon Svenungsson    02:02,6
2    Stockholms RF   Victor Frost Kotti, Hugo Pousette    02:06,8
3    Halmstad GoRF   Daniel Bodin, Oliver Wenngren    02:09,6
4    Kungälvs RK   Per-Ingmar Bujalla, Edvin Öhman    02:14,5

5    Kungälvs RK   Daniel Aronsson, Hannes Hård af Segerstad    02:26,0

Final A
1    Hammarby Rodd   Erik Dättermark, Jon Svenungsson    01:58,2
2    Falkenbergs RK   Jacob Bjerketvedt, Anton Nilsson    02:02,8
3    Stockholms RF   Victor Frost Kotti, Hugo Pousette    02:07,4
4    Falkenbergs RK   Moritz Leuke, Melker Persson    02:10,7
5    Halmstad GoRF   Daniel Bodin, Oliver Wenngren    02:13,3

6    Falkenbergs RK   Jakob Smeringe, Elliot Moran    02:18,4

 

Scullerfyra Herrar Junior A 2000m

Final
1    Mölndals RK     06:34,2
2    Stockholms RF     06:44,3
3    Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Gustav Johansson, Oscar Larsson, Adam Wuilmart     07:01,1
Utan tävlan SPIF     06:35,9

 

Åtta med styrman Damer Senior 2000m

Final
1    Falkenbergs RK    06:57,52    Mölndals RK    07:05,0
3    Hammarby Rodd   Ida Andersson, Andrea Fiene, Malin Walkenström, Anna Svensson, Hanna Pingry, Lisa Backman, Saioa Ibarrola, Nikki Vercauteren, x Charline Wiegert     07:33,1
4    Uppsala Akademiska RS    07:38,2
Skribent: Henrik Persson
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link