Hoppa till sidans innehåll
Foto: Henrik Persson Erik Dättermark högst upp på pallen i 1xHJB.

Nationaldagshelg på Ryrsjön

09 JUN 2015 18:30
Massor av Hammarbybåtar och flera vinster på en blåsig Ryrsjöregatta.
  • Uppdaterad: 07 JUN 2016 23:31

Årets första regatta på Ryrsjön (den andra kommer att vara SM i september) var en mycket blåsig historia, och blåsten var tyvärr av typen motvind. Ungefär vid 1000 meter hände det att småbåtarna i stort sett stod stilla när vindbyarna kom farande.

Men rodd blev det ändå, och det i mängder för Hammarbys del. Trettiosex grönvita båtar plus fem landslags- eller Stockholmskombinationer med hammarbyare i ställde upp under helgen.

På lördagen vann damerna både fyrscullern och fyran. Erik vann lördagens junior B-singel, och han och Jon vann söndagens junior B-dubbel. Malin och Ida vann sin final i mastersdubbeln.

Lördagens mastersåtta var andra gången på fyra regattor som Hammarby Rodd hade två båtar i samma lopp. Totalt fem båtar var med i det loppet, det högsta antalet sedan 2012.

Gabriel och Elin gjorde regattadebut. Gabriels (14 år) första lopp var i singeln, i en vind som många långt mer erfarna roddare inte skulle gå ut på vattnet i. Och Elin gick klart nybörjarkursen så sent som för en månad sen.

Ahmet rodde till sig en landslagsplats i dubbeln på JNM (27-28 juni) när han vann söndagens junior A-lopp tillsammans med Strömstads Johan Jensen. Dessutom kommer både Ahmet och Adam ro förbundets junioråtta på JNM.

Får man inte motstånd i åttan från andra klubbar så får man ta och fixa motståndet själv. Sagt och gjort, i söndagens två båtar stora lopp var båda åttorna från Hammarby (med hjälp från Fanny, ÖSS). Två så jämna lag som möjligt, med mixad besättning sattes ihop. Roddchef Anders lyckades mycket väl med lagindelningen. Ledningen växlade fram och tillbaka flera gånger, till publikens jubel, och till slut vann lag Schöntal över lag Bajen med blott 0,9 sekunder!

Alla resultat >>

 

Hammarbys resultat

Lördag 2015-06-06

1x Herr Sen 2000m
Försök 2 av 2
1   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   08:51,6
2   Mölndals RK   Karl Ståhlberg   09:04,5
3   Öresjö SS Rodd   Oscar Claesson   09:22,3
4   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius    09:40,8
Final B
1   SPIF   Petter Miltén   08:25,1
2   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   08:57,3
 

1x Herr Jun A 2000m
Försök 1
1   Stockholms RF   Eskil Borgh   09:05,6
2   Strömstad RK   Johan Jensen   09:12,0
3   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   09:19,1
4   Halmstad GoRF   Lucas Djiviak   09:23,9
5   Åhus RK   Gustav Nilsson   09:27,3
6   Halmstad GoRF   Fabian Meuller   09:35,5
Försök 2
1   Ängelholms RK   Jakob Andersen   09:13,8
2   Mölndals RK   Elliot Moran   09:17,3
3   Hammarby Rodd   Adam Wuilmart   09:33,2
4   Lilla Edets Roddare   Emil Johansson   09:47,1
5   Jönköpings RS   Tor Kewley   10:23,8
Final A
1   Stockholms RF   Eskil Borgh   07:55,3
2   Strömstad RK   Johan Jensen   07:59,7
3   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   08:04,5
4   Hammarby Rodd   Adam Wuilmart   08:12,8
5   Ängelholms RK   Jakob Andersen   08:38,3
6   Mölndals RK   Elliot Moran   09:06,9

4x/4-Master 1000m
Mastershandikapp
1   Kungälvs RK/Vänersborgs RK   04:01,0
2   Kungälvs RK   04:01,6
3   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart, Lisa Backman, Michael Helmer, Henrik Persson   04:19,0
4   Malmö RK/Landskrona RK/Helsingborgs RK   04:19,2

1x Herr Jun B 1000m
Försök 1
1   Strömstad RK   Mattias Nilsson   04:36,2
2   Hammarby Rodd   Jon Svenungsson   04:41,2
3   Kungälvs RK   Petter Sandung   04:45,3
4   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe   04:46,5
5   Strömstad RK   Johan Sjöstrand   04:54,6
Försök 2
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   04:36,8
2   Falkenbergs RK   Moritz Lücke   04:44,3
3   Strömstad RK   Isak Tyrén   05:07,4
4   Falkenbergs RK   Melker Persson   05:19,7
Final A
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   04:38,7
2   Falkenbergs RK   Moritz Lücke   04:40,4
3   Strömstad RK   Mattias Nilsson   04:49,8
4   Kungälvs RK   Petter Sandung   04:53,8
5   Hammarby Rodd   Jon Svenungsson   04:56,3
6   Strömstad RK   Isak Tyrén   05:07,2

1x Herr Jun C 500m
Delfinal 1
1   Kungälvs RK   Hannes Hård af Segerstad   02:22,9
2   Falkenbergs RK   Albin Olsson   02:25,3
3   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   02:43,0
4   Åhus RK   Axel Silverberg   03:24,9
5   Åhus RK   Anton Friberg   04:55,3
Delfinal 2
1   Mölndals RK   Johan Källström   02:40,6
2   Kungälvs RK   Per Ingmar Bujalla   02:45,3
3   Kungälvs RK   Thomas Lönnberg   02:49,3
4   Åhus RK   Nils Ekander   02:50,1
5   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   03:41,4
6   Lilla Edets Roddare   Gabriel Billskog   04:00,6

2- Herr Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson   08:04,6
2   Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Maximilian Auer   08:17,1

2x/2- Master 1000m
Mastershandikapp
Delfinal 1
1   Stockholms RF   Birgitta Berglund, Josefin Berglund   04:23,4
2   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Anneli Jedenmalm   04:38,7
3   Uppsala Akademiska RS   Louise Nilsson, Malin Erkas   04:45,4
4   Hammarby Rodd   Ida Andersson, Malin Bergner  04:47,2

4x Herr Sen 2000m
1   Stockholms RF   07:05,4
2   Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Yves Wuilmart, Henrik Persson, Anders Joelsson   07:24,7
3   Hammarby Rodd   Maximilian Auer, Gustav Frebelius, Michael Helmer, William Tassel   07:43,7

8+ Masters 1000m
Mastershandikapp
1   Öresjö SS/Mölndals RK   03:32,1
2   Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Böcker (Helsingborgs RK), Anders Joelsson, Gustav Frebelius, Yves Wuilmart, Henrik Persson, Michael Helmer, Daniel Gerhardson, x Sandra Nilsson (Mölndals RK)   03:43,8
3   Kungälvs RK   03:45,6
4   Kungälvs RK/Vänersborgs RK   03:48,1
5   Hammarby Rodd   Adam Wuilmart, Ahmet Rapi, Elin Haraldsson, Fanny Fridén (Öresjö SS), Saioa Ibarrola Barandika, Helena Sjödell, Sara Selander, Lisa Backman, x Benoit Dessirier   04:09,4

2x Herr Jun B 1000m
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark, Jon Svenungsson   04:22,9
2   Strömstad RK   Isak Tyrén, Mattias Nilsson   04:27,0
3   Strömstad RK   Johan Sjöstrand, Dillsad Ciftci   04:36,7
4   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe, Melker Persson   04:40,9

4x Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   Ida Andersson, Ellen Gunnars, Malin Bergner, Anneli Jedenmalm   08:04,0
2   Uppsala Akademiska RS   08:36,7
3   Öresjö SS Rodd   11:05,0

8+ Herr Sen 500m
1   Öresjö SS/Mölndals RK   01:36,9
2   Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Maximilian Auer, William Tassel, Gustav Frebelius, Anders Joelsson, Henrik Persson, Michael Helmer, Daniel Gerhardson, x Benoit Dessirier   01:38,1

8+ Mixed XJC+XJB 500m
1   Falkenbergs RK   01:55,4
2   Kungälvs RK   01:55,7
3   Hammarby Rodd/Stockholms RF/SPIF   Hugo Pousette SRF, Alexander Lundblad SRF, Ruben Rapi HIF, Theodor Fritsch SPIF, Gabriel Hoffsten HIF, Nora Jägenstedt SPIF, Erik Dättermark HIF, Jon Svenungsson HIF, x Mattias Berglund SRF   02:43,3

4- Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Helena Sjödell, Sara Selander, Lisa Backman   08:27,5
2   Öresjö SS Rodd   08:28,0


Söndag 2015-06-07

4- Dam Sen 2000m
1   Öresjö SS Rodd   09:12,4
2   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Helena Sjödell, Sara Selander, Lisa Backman   09:15,0

4x+ Mixed Jun C 500m
1   Kungälvs RK   02:13,3
2   Falkenbergs RK   02:14,5
3   Mölndals RK   02:28,0
4   Åhus RK   02:43,4
5   Trollhättans RS   03:02,8
DNF   Stockholms RF/Hammarby Rodd   Alexander Lundblad SRF, Hugo Pousette SRF, Gabriel Hoffsten HIF, Ruben Rapi HIF, x Mattias Berglund SRF

1x Herr Sen 2000m
Försök 1
1   SPIF   Petter Miltén,   09:16,1
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer   09:26,7
3   Stockholms RF   Nik Pivac   09:26,9
4   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   09:41,1
Försök 2
1   Mölndals RK   Emil Freudenthal   08:47,0
2   Mölndals RK   Filip Nilsson   08:50,4
3   Stockholms RF   Eskil Borgh   09:29,0
4   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   09:41,6
Final B
1   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   00:00,1
2   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   01:03,5
Final A
1   Mölndals RK   Emil Freudenthal   08:33,6
2   Mölndals RK   Filip Nilsson   08:46,1
3   Stockholms RF   Eskil Borgh   08:52,7
4   SPIF   Petter Miltén   09:50,5
5   Hammarby Rodd   Michael Helmer   09:54,3
6   Stockholms RF   Nik Pivac   11:25,8

2x/2- Master 1000m
Mastershandikapp
Delfinal 1
1   Kungälvs RK   Sven Bujalla, Mattias Karlsson   04:13,3
2   Mölndals RK   Jörgen Nilsson, Sigvard Eriksson   04:17,0
3   Helsingborgs RK/Malmö RK   Daniel Böcker HRK, Tomas Nilsson MRK   04:25,0
4   Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson   04:28,1
5   Stockholms RF   Jan Berglund, Birgitta Berglund   04:28,6
6   Landskrona RK   Morgan Bengtsson, Mårten Manglind   04:44,7
Delfinal 2
1   Hammarby Rodd   Ida Andersson, Malin Bergner   05:28,0
2   Kungälvs RK   Ann-Kristin Karlsson, Solveig Bujalla   05:37,2
3   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Anneli Jedenmalm   05:41,4
4   Uppsala Akademiska RS   Louise Nilsson, Malin Erkas   05:48,7
5   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Katarina Alm   05:58,9

1x Herr Jun C 500m
Delfinal 1
1   Mölndals RK   Johan Källström   02:42,8
2   Åhus RK   Nils Ekander   02:58,9
3   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   03:08,3
4   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   03:30,7

4- Herr Sen 2000m
1   Stockholms RF   07:31,8
2   Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson, Sebastian Fischer, Michael Helmer   07:52,4
3   Hammarby Rodd   Henrik Persson, Maximilian Auer, Gustav Frebelius, Anders Joelsson   08:00,1

4x/4-Master 1000m
Mastershandikapp
1   Kungälvs RK/Vänersborgs RK   04:08,3
2   Öresjö SS   04:13,7
3   Malmö RK/Landskrona RK/Helsingborgs RK   04:27,5
4   Hammarby Rodd   Ida Andersson, Katarina Alm, Malin Bergner, Anneli Jedenmalm   04:38,1

2x Herr Jun B 1000m
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark, Jon Svenungsson   04:44,2
2   Strömstad RK   Mattias Nilsson, Isak Tyrén   04:50,0
3   Falkenbergs RK   Moritz Lücke, Melker Persson   04:59,0

4x Herr Jun A 2000m
1   Hammarby Rodd/Strömstad RK/Ängelholms RK   Adam Wuilmart HIF, Johan Jensen, SRK, Jakob Andersen ÄRK, Ahmet Rapi HIF   07:31,0
2   Åhus RK/Halmstad GRF/Mölndals RK   07:34,8

2x Herr Jun A 2000m
1   Hammarby Rodd/Strömstad RK   Ahmet Rapi HIF, Johan Jensen SRK   08:02,7
2   Hammarby Rodd/Stockholms RF   Adam Wuilmart HIF, Eskil Borgh SRF   08:22,4
3   Åhus RK/Mölndals RK   Gustav Nilsson ÅRK, Elliot Moran MRK 08:47,9
4   Ängelholms RK/Jönköpings RS   Jakob Andersen ÄRK, Tor Kewley JRS   09:11,0
5   Halmstad GoRF   Lucas Djiviak, Fabian Meuller   09:17,6

8+ Mix Sen 1000m
1   Hammarby Rodd   Elin Haraldsson, Helena Sjödell, Yves Wuilmart, Lisa Backman, Maximilian Auer, Sebastian Fischer, William Tassel, Daniel Gerhardson, x Anneli Jedenmalm   03:48,0
2   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Fanny Fridén (Öresjö SS), Katarina Alm, Ellen Gunnars, Anders Joelsson, Gustav Frebelius, Michael Helmer, Henrik Persson, x Benoit Dessirier   03:48,9

Skribent: Henrik Persson
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link