Hoppa till sidans innehåll

Rådasiöregattan

25 AUG 2015 00:01
Hammarby Rodd tävlade på Rådasiöregattan i Mölndal i helgen.
  • Uppdaterad: 07 JUN 2016 23:49

De arton Hammarbyroddarna fick uppleva strålande högsommarväder hela regattan med sol och 25 grader. En svag motvind på lördagen och en lite kraftigare medvind på söndagen.

Det blev två Hammarbysegrar då Adam rodde i vinnande kombinationsdubbel och kombinationsfyrsculler i junior A.

Erik rodde till sig en landslagsplats på Baltic Cup i Jönköping helgen efter SM! Han blir en av tre som slåss om en plats i dubbeln. Ahmet är redan klar som Sveriges representant i singeln.

Sanna och Kristalina gjorde sina tävlingsdebuter i Hammarbydräkt. Noterbart är också att halva damåttan började ro förra eller denna säsongen.

Nu laddar vi om till nästa tävling som är SM på Ryrsjön om fyra helger.

 

Fotoalbum >>

Resultatlista >>

 

Resultat

Lördag 2015-08-22

1x Herr Sen 2000m
Försök 1
1   Stockholms RF   Eskil Borgh   07:29,6
2   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   07:37,1
3   SPIF   Petter Miltén   07:40,8
4   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   07:55,9
5   Hammarby Rodd   William Tassel   07:57,9
6   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   08:11,5
Försök 2
1   Höganäs RF   Dennis Gustavsson   07:25,6
2   Mölndals RK   Oskar Svensson   07:28,4
3   Stockholms RF   Nik Pivac   07:37,9
4   Falkenbergs RK   Martin Johansson   07:45,3
5   Hammarby Rodd   Anders Joelsson   07:45,8
6   Akademiska RF   Fredrick Smed   08:13,5
Final B
1   Hammarby Rodd   Anders Joelsson   07:35,9
2   Falkenbergs RK   Martin Johansson   07:38,2
3   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   07:52,7
4   Hammarby Rodd   William Tassel   07:55,7
5   Akademiska RF   Fredrick Smed   08:05,5
6   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   08:10,3

1x Dam Sen 2000m
1   Norrtälje RF   Britta Pivac   07:52,9
2   Brudpiga RK   Isabella Niss   08:05,2
3   Stockholms RF   Josefin Berglund   08:21,2
4   Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm   08:27,3

2x Herr Jun A 2000m
1   Åhus RK/Mölndals RK   Gustav Nilsson ÅRK, Elliot Moran MRK   07:17,4
2   Falkenbergs RK/Hammarby Rodd   Moritz Lücke FRK, Erik Dättermark Hammarby   07:21,0
3   Solleröns IF/Strömstads RF   Filip Melin SIF, Mattias Nilsson SRK   07:28,8

4x Herr Jun A 2000m 
1   Hammarby Rodd/SPIF/Strömstads RK   Adam Wuilmart Hammarby, Maximilian Fritsch SPIF, Frederik Fritsch SPIF, Johan Jensen SRK   06:25,7
2   Åhus RK/Mölndals RK/Halmstad GoRF   06:58,6

8+ Dam Sen 2000m 
1   Öresjö SS/Helsingborgs RK   07:44,5
2   Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm, Elin Haraldsson, Sanna Felldin, Katarina Alm, Ellen Gunnars, Kristalina Smårs, Saioa Ibarrola, Lisa Backman, x Anders Joelsson   08:03,9  
 
4- Herr Sen 2000m 
1   Falkenbergs RK   07:04,1
2   Hammarby Rodd/SPIF   Sebastian Fischer, Petter Miltén (SPIF), Henrik Persson, William Tassel   07:07,5
3   Stockholms RF   07:10,5
4   Öresjö SS/Mölndals RK   07:42,9

1x Herr Jun B 1000m
Försök 1 av 2
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   03:54,4
2   Strömstads RK   Mattias Nilsson   03:59,5
3   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe   04:13,7
4   Falkenbergs RK   Melker Persson   04:23,0
5   Kungälvs RK   Gabriel Aronsson   04:33,7
Final A
1   Falkenbergs RK   Moritz Lücke   04:17,2
2   Strömstads RK   Mattias Nilsson   04:19,2
3   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren   04:28,3
4   Solleröns IF   Filip Melin   04:33,2
5   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe   04:40,5
6   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   05:59,6

1x Herr Jun C 500m
Delfinal 1
1   Falkenbergs RK   Albin Olsson   02:03,2
2   Solleröns IF   Isak Birkeholme   02:08,3
3   Mölndals RK   Alexander Nihlstrand   02:10,9
4   SPIF   Theodor Fritsch   02:17,3
5   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   02:25,2

1x Herr Jun A 2000m
1   Strömstads RK   Johan Jensen   08:23,7
2   Hammarby Rodd   Adam Wuilmart   08:48,0
DNS   Åhus RK   Gustav Nilsson

8+ Herr Sen 2000m
1   Stockholms RF/Strömstads RK   06:33,4
2   Hammarby Rodd/SPIF   Yves Wuilmart, Gustav Frebelius, Anders Joelsson, Viktor Hofmann, Petter Miltén (SPIF), Sebastian Fischer, William Tassel, Henrik Persson, x Anneli Jedenmalm   06:40,1
3   Mölndals RK/Öresjö SS   06:42,9

1x Dam nybörjare 1000m
1   Mölndals RK   Natasa Zaric   04:43,0
2   Hammarby Rodd   Katarina Alm   04:54,1
3   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars   04:54,3
4   Akademiska RF   Fredrica Posse   05:19,7


Söndag 2015-08-23

4- Herr Sen 2000m
1   Falkenbergs RK/Mölndals RK   06:30,9
2   Stockholms RF   06:31,2
3   Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Yves Wuilmart, Henrik Persson, William Tassel   06:40,5

2x Dam Sen 2000m
Försök 1 av 2
1   Halmstad GoRF   Amanda Tholin, Beatrice Persson   07:07,5
2   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola, Anneli Jedenmalm   07:52,6
3   Stockholms RF/Norrtälje RK   Josefin Berglund SRF, Britta Pivac NRF   07:56,0
4   Hammarby Rodd   Katarina Alm, Ellen Gunnars   08:37,8
Final A
1   Stockholms RF/Norrtälje RK   Josefin Berglund SRF, Britta Pivac NRF   07:19,2
2   Halmstad GoRF   Amanda Tholin, Beatrice Persson   07:26,5
3   Falkenbergs RK   Lovisa Wallin, Sascha Andersson   07:29,0
4   Mölndals RK   Karin Sundberg, Mimmi Grosselius   07:39,8
5   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola, Anneli Jedenmalm   07:48,8
6   Hammarby Rodd   Katarina Alm, Ellen Gunnars   08:17,0

2x Herr Jun A 2000m
1   Hammarby Rodd/Strömstads RK   Adam Wuilmart Hammarby, Johan Jensen SRK   06:56,1
2   Åhus RK/Mölndals RK   Gustav Nilsson ÅRK, Elliot Moran MRK   07:05,2
3   Falkenbergs RK/Strömstads RK   Moritz Lücke FRK, Mattias Nilsson SRK    07:10,2
4   Solleröns IF/Halmstad GoRF   Oliver Wenngren HGRF, Filip Melin SIF   07:20,3
DNS   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren, Fabian Meuller

4x Dam Sen 2000m
1   Halmstad GoRF   07:05,5
2   Mölndals RK   07:12,9
3   Hammarby Rodd   Katarina Alm, Ellen Gunnars, Saioa Ibarrola, Anneli Jedenmalm   07:26,2
4   Öresjö SS/Helsingborgs RK   07:44,9

1x Herr Sen 2000m
1   Höganäs RF   Dennis Gustavsson   07:04,9
2   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   07:22,1
3   SPIF   Petter Miltén   07:25,2
4   Stockholms RF   Nik Pivac   07:55,0
5   Hammarby Rodd   William Tassel   08:02,7
6   Akademiska RF   Fredrick Smed   08:09,6

8+ Dam Sen 2000m
1   Öresjö SS/Helsingborgs RK/Mölndals RK   07:14,1
2   Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm, Elin Haraldsson, Sanna Felldin, Katarina Alm, Ellen Gunnars, Kristalina Smårs, Saioa Ibarrola, Lisa Backman, x William Tassel   07:35,3

1x Herr Jun C 500m
Delfinal 1
1   Solleröns IF   Isak Birkeholme   01:57,6
2   Falkenbergs RK   Albin Olsson   02:02,6
3   Kungälvs RK   Edvin Karlsson   02:06,7
4   Falkenbergs RK   Albin Lövström   02:11,0
5   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   02:14,9

1x Herr Jun A 2000m
1   Stockholms RF   Eskil Borgh   07:16,5
2   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   07:42,8
DNS   Åhus RK   Gustav Nilsson

8+ Herr Sen 2000m
1   Mölndals RK   05:56,1
2   Stockholms RF/Strömstads RK   05:58,3
3   Hammarby Rodd/SPIF   Yves Wuilmart, Gustav Frebelius, Frederik Fritch (SPIF), Viktor Hofmann, Petter Miltén (SPIF), Sebastian Fischer, William Tassel, Henrik Persson, x Anneli Jedenmalm   06:04,3
Skribent: Henrik Persson
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link