Hoppa till sidans innehåll

Resultat från Vätterregattan

12 SEP 2013 00:00
  • Skapad: 12 SEP 2013 00:00

För första gången på många år hölls det regatta på Munksjön i Jönköping. Hammarby Rodd kom med en 18 roddare stor trupp, där en tredjedel var juniorer. Erik och Jon vann guld i överlägsen stil i herrarnas junior C-dubbel på söndagen. På lördagen kom de tvåa i samma klass. Även i masterssingeln var Hammarby överst på prispallen, tack vare Michael. Stort grattis till er!

Fullständig resultatlista finns här.


Hammarbys resultat

Lördag 2013-08-24

Singelsculler herrar junior A 2000m

Försök 2 av 3
1    SPIF  Erik Kärrfelt    07:46,0
2    SPIF   Oskar Vågerö    07:48,4
3    Jönköpings RS   Roberto Dobrescu    07:52,7
4    Hammarby Rodd   Gustav Johansson    07:54,7  

5    Kungälvs RK   Simon Henkow    08:01,1


Final B
 
1    Stockholms RF   Karl Norberg    07:48,5
2    SPIF   Petter Miltén    07:55,5
3    Mölndals RK  Julius Freudenthal    07:59,1
4    Jönköpings RS   Roberto Dobrescu    08:01,2
5    Åhus RK   Joel Järlesäter    08:16,7
6    Hammarby Rodd   Gustav Johansson    08:18,8

 

Singelsculler Master 1000m

Delfinal 2
1    Solleröns IF   Annelie Birkeholm    04:53,2
2    Stockholms RF   Mikael Borgh    04:55,9

3    Hammarby Rodd   Tomas Ericsson    05:16,2

 

Singelsculler damer senior 2000m

Final
1    Stockholms RF   Josefin Berglund    08:14,5
2    Falkenbergs RK   Elin Sjödin    08:32,1

3    Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm    08:43,9

 

Singelsculler herrar junior B 1000m

Försök 1 av 2
1    SPIF   Maximilian Fritsch    00:00,1
2    Kungälvs RK   Victor Henkow    00:00,2
3    Lilla Edets Roddare   Emil Johansson    00:00,3
4    Hammarby Rodd   Adam Wuilmart    00:00,4
5    GRIFF   Tor Kewley    00:00,5

6    Falkenbergs RK   Erik Reenbom    00:00,6


Final B
1    Halmstad GoRF   Adam Hedman    04:47,5
2    Halmstad GoRF   Fabian Meuller    04:56,3
3    GRIFF   Tor Kewley    05:00,4
4    Falkenbergs RK   Erik Reenbom    05:05,8
5    Falkenbergs RK   Alexander Rammus    05:32,8
DNS    Hammarby Rodd   Adam Wuilmart

 

Singelsculler herrar junior C 500m

Försök 1 av 2
1    Falkenbergs RK   Anton Nilsson    02:20,8
2    Falkenbergs RK   Moritz Lücke    02:26,8
3    Falkenbergs RK   Melker Persson    02:34,0
4    Hammarby Rodd   Paul Wuilmart    02:39,7
5    Kungälvs RK   Robert Lindberg    03:00,2

Final B
1    Hammarby Rodd   Paul Wuilmart    02:34,2
2    Lilla Edets Roddare   Christoffer Sörensen    02:51,7

3    Kungälvs RK   Robert Lindberg    03:00,6

 

Tvåa us herrar senior 2000m

Final
1    Mölndals RK   Filip Nilsson, Oskar Svensson     07:02,2
2    Stockholms RF   Robert Vigert,  Jan Berglund    07:12,3
3    Falkenbergs RK   Leif Johansson, Viktor Johansson    07:16,1
4    Hammarby Rodd   Michael Helmer, Anders Selander     07:18,2
5    Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson     07:28,2
6    Falkenbergs RK   Martin Johansson, Marcus Stjernström     07:32,7

 

Dubbelsculler herrar junior C 500m

Final
1    Falkenbergs RK   Anton Nilsson, Elliot Moran     01:58,5
2    Hammarby Rodd   Erik Dättermark, Jon Svennungsson    01:59,8
3    Falkenbergs RK   Melker Persson, Moritz Lücke     02:11,9
4    Lilla Edets Roddare/Kungälvs RK Christoffer Sörensen, Robert Lindberg 02:52,2
5    Falkenbergs RK   Jack Polmar, Jacob Smeringe     03:21,8

 

Dubbelsculler herrar junior A 2000m

Försök 2 av 2
1    SPIF   Oskar Vågerö, Petter Miltén     07:14,4
2    Kungälvs RK/Strömstads RK   Simon Henkow, Johan Jensen 07:24,8
3    Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Adam Wuilmart     07:48,1
4    Lilla Edets Roddare   Kevin Billskog, Emil Johansson     08:11,8

Final A 
1    Mölndals RK   Filip Nilsson, Oskar Svensson     06:33,1
2    Kungälvs RK/Strömstads RK   Simon Henkow, Johan Jensen 06:39,2
3    Stockholms RF   Eskil Borgh, Karl Norberg     06:44,7
4    SPIF   Oskar Vågerö, Petter Miltén     06:58,8
5    Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Adam Wuilmart     07:31,1
DNS    Åhus RK   Joel Järlesäter, Tim Block

 

Åtta Masters med Styrman 1000m

Final
1    Stockholms RF  4x    03:28,4
2    Öresjö SS Rodd 8+    03:28,9
3    Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson, Tomas Ericsson, Lisa Backman, Michael Helmer, Anders Selander, Anders Joelsson, Henrik Persson, x Anneli Jedenmalm     03:32,5
4    Kungälvs RK 4x    03:32,6
5    Kungälvs RK/SPIF 8+ 03:35,6
6    Lilla Edets Roddare/Malmö RK 8+ 04:02,3

 

Söndag 2013-08-25

Singelsculler herrar senior 2000m

Final
1    Höganäs RF   Dennis Gustavsson    07:11,4
2    Höganäs RF   Pontus Gustavsson    07:20,2
3    Uppsala Akademiska RS   Anders Backéus    07:29,8
4    Hammarby Rodd   Michael Helmer    07:34,7
5    Strömstads RK   Otto Åkerström    07:45,0

6    Stockholms RF   Danial Arastoo-pour    08:20,3

 

Dubbelsculler/Tvåa herrar Masters 1000m

Delfinal 2
1    Solleröns IF/Brudpiga RK   Annelie Birkeholm, Birgitta Back   04:24,8
2    Öresjö SS Rodd   Roger Johansson, Anders Wilgotson   04:25,8
3    Hammarby Rodd   Ida Andersson, Malin Bergner     04:30,2
4    Lilla Edets Roddare   Klaus Runge, Åke Elfving     04:36,9
5    Kungälvs RK   Bengt Ottosson, Göran Svensson     04:49,4
6    Hammarby Rodd   Anna Svensson, Lisa Backman     05:08,1

 

Singelsculler herrar junior C 500m

Försök 1 av 2
1    Falkenbergs RK   Jacob Bjerketvedt    02:30,3
2    Falkenbergs RK   Melker Persson    02:32,5
3    Hammarby Rodd   Paul Wuilmart    02:34,1
4    Lilla Edets Roddare   Christoffer Sörensen    02:49,9

5    Kungälvs RK  Robert Lindberg    02:57,0


Final A
1    Kungälvs RK   Victor Henkow    02:01,8
2    Falkenbergs RK   Anton Nilsson    02:06,7
3    Falkenbergs RK   Moritz Lücke    02:13,5
4    Falkenbergs RK   Melker Persson    02:20,5
5    Hammarby Rodd   Paul Wuilmart    02:22,6
6    Falkenbergs RK   Jacob Bjerketvedt    02:30,4

 

Fyrsculler/Fyra Masters 1000m

Delfinal 2
1    Stockholms RF     03:55,8
2    Öresjö SS Rodd      04:00,0

3    Solleröns IF /Öresjö SS/Brudpiga RK /Hammarby Rodd   Annelie Birkeholm SIF, Carina Wilgotson ÖSS, Birgitta Back BRK, Ida Andersson HIF    04:11,5

4    Hammarby Rodd/Stockholms RF   Anna Svensson, Lisa Backman, Birgitta Berglund (SRF), Malin Bergner     04:33,4

 

Dubbelsculler herrar junior C 500m

Final
1    Hammarby Rodd   Erik Dättermark, Jon Svennungsson     02:06,4
2    Falkenbergs RK   Anton Nilsson, Jacob Bjerketvedt    02:23,1
3    Falkenbergs RK   Melker Persson, Jack Polmar     02:29,3
4    Falkenbergs RK   Elliot Moran, Jacob Smeringe    02:32,6

5    Kungälvs RK/Lilla Edets Roddare  Christoffer Sörensen, Robert Lindberg     03:12,1

 

Singelsculler Master 1000m

Final
1    Hammarby Rodd   Michael Helmer    04:56,1
2    Helsingborgs RK   Daniel Böcker    05:06,1
3    Stockholms RF   Danial Arastoo-pour    05:09,7
4    Hammarby Rodd   Daniel Gerhardson    05:25,9
5    Hammarby Rodd   Tomas Ericsson    05:28,6
6    Hammarby Rodd   Anna Svensson    07:43,3

 

Dubbelsculler damer senior 2000m

Final
1    Öresjö SS Rodd   Lovisa Claesson, Maria Wilgotson    07:35,5
2    Stockholms RF   Birgitta Berglund, Josefin Berglund     08:20,2

3    Hammarby Rodd   Ida Andersson, Malin Bergner    09:03,5

Skribent: Henrik Persson
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link