Hoppa till sidans innehåll

SM i Farsta: Stor trupp och goda framtidsutsikter

28 AUG 2012 00:00
  • Uppdaterad: 13 NOV 2014 00:19

På årets svenska mästerskap, på hemmabanan Magelungen, mönstrade Hammarby Rodd vår största SM-trupp på år och dag. Vi var representerade av hela 20 roddare i 15 olika klasser, och ställde upp med bland annat ett par juniorbåtar och både en herr- och en damåtta. Magelungen visade på fredagen och lördagen upp sig från sin bästa sida, med soligt sensommarväder och en svag motvind. Men lagom till söndagens finalpass öppnade sig himlen och gav roddare, funktionärer och åskådare mer än tillräckligt av regn och åska.
 
Sara och Nikki satte tonen direkt på fredagen med sin finfina andraplats i tvåa utan styrman. Tyvärr var det en båt för lite i fältet för att de skulle plocka hem en silvermedalj.
 
Vi har inte varit bortskämda med juniordeltagande de senaste åren. Därför är det mycket glädjande att se både Adam i Junior B-singeln, och Oscar och Gustav i Junior A-dubbeln.
 
I herrarnas tungviktssingel på fredagen gjorde Michael Helmer en stark insats och vann uppsamlingen. Michael ställdes både i försöken och semifinalen mot OS-fyran, den omöjlige Lassi Karonen, och fick senare ro B-final, där han blev fyra.
 
En av de största glädjeämnena för Bajens del, var att vi för första gången ställde upp med en damåtta på SM. Damerna gjorde bra ifrån sig och vi följer med spänning hur damåttan, som består av allt från nybörjare till de som rott nästan hela livet, kommer att utvecklas och ros samman ännu mer framöver.
 
Två Hammarbymedaljer bjöd helgen på. Anders Selander tog brons i herrarnas lättviktssingen. En silvermedalj knep Yves Wuilmart i Masterssingeln, där han trots stark rodd aldrig hann ifatt Vaxholmsbåten, som hade 25 sekunders försprång på honom.
 
Herråttan fortsätter att göra framsteg och trots att placeringen, en fjärdeplats, var samma som förra året, så har tidsskillnaden till toppen minskat markant. Hammarby var med och kämpade om placeringarna hela loppet och gick i mål knappt tio sekunder efter segrande Falkenberg.
 
Damscullerfyran lyckades, trots att de bara rott någon gång tillsammans, få bra fart i båten och bli tvåa i sitt försök. Tyvärr tog det stopp i uppsamlingen.
 
Nu ser vi med spänning fram emot nästa års regattor och hoppas att vi kan ställa upp med ännu fler roddare.
 
Fotoalbum finns här.
Fullständig resultatlista finns här.
 
 
Hammarbys resultat
 
1x Herr Jun B15år 1000m
Försök 1
1. Strömstad RK,  Johan Jensen  04:08,0
2. Stockholms RF,  Pierre Billing  04:14,6
3. Stockholms RF,  Eskil Borgh  04:52,1
4. Hammarby Rodd,  Adam Wuilmart  05:02,7
DNF Falkenbergs RK,  Hampus Jacobsen

Uppsamling
1. Stockholms RF,  Eskil Borgh  04:11,8
2. Stockholms RF,  Pierre Billing  04:27,5
3. Halmstad GoRF,  Adam Hedman  04:34,0
4. Stockholms RF,  Marcus Enström  04:39,6
5. Hammarby Rodd,  Adam Wuilmart  04:41,0
6. Mölndals RK,  Fredrik Andreasson  04:54,5
  
2- Dam Sen 2000m
Final
1. Stockholms RF,  Birgitta Berglund, Josefin Berglund  08:15,2
2. Hammarby Rodd,  Sara Selander, Nikki Vercauteren  08:30,8
3. Falkenbergs RK,  Elin Sjödin, Frida Johansson  08:31,1
4. Mölndals RK,  Mimi Grosselius, Ebba Sundberg  09:05,7
 
1x Herr Sen lättv 2000m
Försök 2 av 2
1. Falkenbergs RK,  Nick Andersson  08:58,0
2. Hammarby Rodd,  Anders Selander  09:09,5
3. Mölndals RK,  Ignacio Hidalgo  09:10,8

Uppsamling

1. Hammarby Rodd,  Anders Selander  08:43,3
2. Strömstad RK,  Joacim Halvorsen  08:50,3
3. Mölndals RK,  Ignacio Hidalgo  08:50,7
4. Helsingborgs RK,  Daniel Böcker  08:55,8
5. Uppsala Akademiska RS,  Johan Andersson  09:03,6

Final
1. Strömstad RK,  Oskar Russberg  07:34,8
2. Falkenbergs RK,  Nick Andersson  07:52,6
3. Hammarby Rodd,  Anders Selander  08:10,2
4. Mölndals RK,  Ignacio Hidalgo  08:19,1
5. Strömstad RK,  Joacim Halvorsen  08:33,2
6. Helsingborgs RK,  Daniel Böcker  08:54,1
 
1x Dam Sen lättv 2000m
Final
1. SPIF,  Kristina Knejp Christensson  08:07,5
2. Öresjö SS Rodd,  Emma Fredh  08:11,1
3. Trollhättans RS,  Cecilia Lilja  08:20,5
4. Hammarby Rodd,  Anneli Jedenmalm  09:27,1
 
1x Herr Sen 2000m
Försök 2 av 3
1. Brudpiga RK,  Lassi Karonen  07:59,7
2. Höganäs RF,  Dennis Gustavsson  08:28,0
3. Uppsala Akademiska RS,  Mathias Maier  08:38,2
4. Hammarby Rodd,  Michael Helmer  08:44,2
5. Norrtälje RF,  Gunnar Skough  09:05,8

Uppsamling
1. Hammarby Rodd,  Michael Helmer  08:57,4
2. Höganäs RF,  Nils Ewald  09:05,5
3. Höganäs RF,  Fredrik Samberg  09:08,7
4. Norrtälje RF,  Gunnar Skough  09:17,1
5. Stockholms RF,  Danial Arastoupour  09:24,7
6. Norrtälje RF,  Tony Bringemo  09:49,1

Semifinal 2 av 2
1. Brudpiga RK,  Lassi Karonen  07:50,3
2. Öresjö SS Rodd,  Oskar Claesson  08:10,1
3. Öresjö SS Rodd,  Christoffer Johansson  08:13,2
4. Uppsala Akademiska RS,  Mathias Maier  08:23,9
5. Hammarby Rodd,  Michael Helmer  08:39,8 
6. Höganäs RF,  Nils Ewald  09:20,0

Final B

1. Strömstad RK,  Bernt Spielberger  07:53,9
2. Strömstad RK,  Marcus Palm  08:03,7
3. Uppsala Akademiska RS,  Mathias Maier  08:03,9
4. Hammarby Rodd,  Michael Helmer  08:22,7
5. Höganäs RF,  Nils Ewald  08:29,2
6. Höganäs RF,  Fredrik Samberg  08:32,1
 
2- Herr Sen lättv 2000m
Final
1. Falkenbergs RK,  Leif Johansson, Viktor Johansson  07:21,5
2. Mölndals RK,  Joakim Toll, Kristofer Karlsson  07:41,2
3. Hammarby Rodd,  William Tassel, Daniel Gerhardson  07:45,7
 
2x Herr Jun A 2000m 
Försök 1 av 2
1. Åhus RK,  Christoffer Hansson, Tim Block  1 07:31,5
2. Mölndals RK,  Julius Freudenthal, Viktor Rissanen  07:48,0
3. SPIF,  Sebastian Ljungberg, Oscar Hagman  07:56,7
4. Hammarby Rodd,  Oscar Larsson, Gustav Johansson  08:00,0

Uppsamling

1. Höganäs RF,  Axel Hagman, Knut Andersson  07:56,2
2. Mölndals RK,  Julius Freudenthal, Viktor Rissanen 08:02,6
3. SPIF,  Petter Miltén, Erik Kärrfelt  08:15,1
4. SPIF,  Sebastian Ljungberg, Oscar Hagman 08:21,9
5. Hammarby Rodd,  Oscar Larsson, Gustav Johansson  08:29,6
 
4- Dam Sen 2000m
Final
1. SPIF  07:32,8
2. Stockholms RF  07:39,7
3. Mölndals RK  07:48,8
4. Falkenbergs RK  07:49,4
5. Hammarby Rodd,  Anneli Jedenmalm, Lisa Backman, Sara Selander, Nikki Vercauteren  08:09,7
 
2x Herr Sen 2000m
Final
1. Brudpiga RK,  Thomas Nääs, Lassi Karonen  06:54,8
2. Strömstad RK,  Oskar Russberg, Johan Lidberg  06:57,3
3. Höganäs RF,  Pontus Gustavsson, Dennis Gustavsson  06:57,7
4. Kungälvs RK,  Peter Karlsson, Mattias Carlsson  07:27,7
5. Mölndals RK,  Jörgen Nilsson, Sigvard Eriksson  07:36,8
6. Hammarby Rodd,  Henrik Persson, Michael Helmer  07:43,6
 
4- Herr Sen lättv 2000m
Final
1. Falkenbergs RK  06:55,9
2. Mölndals RK  06:56,5
3. Hammarby Rodd,  Benoit Dessirier, William Tassel, Daniel Gerhardson, Anders Selander  07:18,0
 
8+ Dam Sen 2000m
Final
1. SPIF  07:20,3
2. Falkenbergs RK  07:21,4
3. Uppsala Akademiska RS  07:38,6
4. Hammarby Rodd,  Linn Smith, Andrea Fiene, Flippa Olsson, Helena Ottosson, Maria Lindholm, Lisa Backman, Sara Selander, Nikki Vercauteren, x Charline Wiegert  07:52,7
 
1x Masters 1000m
Final
1. Vaxholms RF,  Lars Larsson  04:12,2
2. Hammarby Rodd,  Yves Wuilmart  04:23,8
3. SPIF,  Urban Kärrfelt  04:30,3
4. Hammarby Rodd,  Anneli Jedenmalm  04:34,2
5. Norrtälje RF,  Martin Zung  06:18,7
 
8+ Herr Sen 2000m
Final
1. Falkenbergs RK  06:02,8
2. Mölndals RK  06:07,4
3. Uppsala Akademiska RS  06:08,4
4. Hammarby Rodd,  William Tassel, Daniel Gerhardson, Michael Helmer, Gustav Frebelius, Yves Wuilmart, Henrik Persson, Anders Joelsson, Anders Selander, x Anneli Jedenmalm  06:12,4
5. Brudpiga RK  06:44,0
 
2x Herr Sen lättv 2000m
Final
1. Falkenbergs RK,  Nick Andersson, Rasmus Mehlin  06:52,3
2. Mölndals RK,  Oskar Svensson, Kristofer Karlsson  06:59,9
3. Hammarby Rodd,  William Tassel, Anders Selander  07:08,1
4. Uppsala Akademiska RS,  Martin Stigge, Hans Lejdegård  07:52,2
DNS Falkenbergs RK,  Viktor Johansson, Leif Johansson
 
4x Dam Sen 2000m
Försök 2 av 2
1. Öresjö SS Rodd  07:35,0
2. Hammarby Rodd,  Maria Lindholm, Lisa Backman, Andrea Fiene, Anneli Jedenmalm  07:50,7
3. Falkenbergs RK  08:01,1
4. Mölndals RK  08:07,7

Uppsamling
1. Falkenbergs RK  07:19,7
2. Stockholms RF  07:33,6
3. Uppsala Akademiska RS  07:37,0
4. Falkenbergs RK  07:39,2
5. Hammarby Rodd,  Maria Lindholm, Lisa Backman, Andrea Fiene, Anneli Jedenmalm  07:41,7
DNS Mölndals RK

 

Skribent: Henrik Persson
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link