Hoppa till sidans innehåll

Sommarens regattor

04 SEP 2016 16:08
I sommar har Hammarby tävlat på två regattor, JNM/Rådasiöregattan och Sprint-SM. Två SM-guld, ett JNM-silver och ett JNM-brons plus ett gäng andra fina prestationer blev facit.
  • Uppdaterad: 06 SEP 2016 16:30

På Nordiska juniormästerskapen och Rådasiöregattan stod Hammarbyarna för många fina resultat och bra prestationer mot tufft motstånd. Bland annat blev det vinst i herrtvåan och damåttan, och silver i damdubbeln.

Ahmet och Erik representerade landslaget på JNM. För Ahmet blev det silver i fyrscullern och en femteplats i singeln, och Erik tog brons i åttan.

 

Sprint-SM var verkligen en sprint i ordets rätta bemärkelse. Banan var endast 320 meter lång och låg i Göta Älv, där roddbåtarna fick samsas om utrymmet med alla andra båtar, vilket inte alltid gick helt friktionsfritt. Men det var rätt kraftig motvind, så roddarna fick kämpa lite i alla fall på den korta banan. Formatet var som vanligt på sprint-SM ett cupformat med prolog och kvartsfinaler på lördagen, och semifinaler och finaler på söndagen.

Ahmet imponerade stort och kan titulera sig svensk mästare i både singelsculler lättvikt för seniorer och singelsculler för juniorer.

 

Fullständig resultatlista Sprint-SM  >>

 

Resultat

JNM & Rådasjöregattan

Lördag 2016-06-18

1x Herr Sen 2000m
Försök 3 av 3
1   Nesteen Soutajat   Kasper Hirvilampi   08:36,8
2   Takon Soutajat- Tako roddare   Joonas Petäjäniemi   08:40,3
3   Hammarby Rodd   Michael Helmer   08:47,3
4   Strömstads RK   Johan Jensen   09:06,7
Final B
1   Sandefjord Roklubb Norge   Sander Aakerholt   08:25,5
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer   08:33,9
3   Nesteen Soutajat   Antti Kilpeläinen   08:54,4
4   Mölndals RK   Tobias Lernvall   08:58,1
5   Helsingborgs RK   Jakob Andersen   09:07,6
6   Akademiska RF   Fredrik Smed   09:32,0

2- Herr Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   Maximilian Auer, Viktor Hofmann   08:45,5
2   Mölndals RK   Jörgen Nilsson, Magnus Thompson   09:00,7
3   Uppsala Akademiska RS   Jonathan Eriksson, Billy Grundström   10:05,4

1x Herr Jun A 2000m
JNM
Försök 1 av 3
1   Sverige   Ahmet Rapi Hammarby   08:54,9
2   Horten Roklubb   Jesper Rörvig   08:59,0
3   Naestved Roklub Danmark   Malthe Kaptain   09:00,3
4   Horten Roklubb   Nicolai Ensted Haraldseth   09:24,1
5   Höganäs RF   Erik Hagman 10:26,9
Final A
1   Danmark   Emil Lenzing   08:15,6
2   Norge   Jonas Slettemark Juel   08:25,9
3   Lyngby Roklubb   Jacob Lenzing   08:31,2
4   Bergen   Martin Steinnes   08:33,1
5   Sverige   Ahmet Rapi Hammarby   08:49,3
6   Horten Roklubb   Jesper Rörvig   08:55,2

1x Dam Sen 2000m
Försök 2 av 3
1   Halmstad GoRF   Amanda Tholin   10:12,0
2   Mölndals RK   Natasa Zaric   10:41,8
3   Akademiska RF   Fredrica Posse   10:52,4
4   Göteborgs RK   Emma Andersson   10:56,4
5   Akademiska RF   Michaela Rydén   11:42,8
6   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars   11:48,4

2x Herr Jun C 500m
Delfinal 1 av 2
1   Hammarby Rodd/SPIF   Ruben Rapi Hammarby, Theodor Fritsch SPIF   02:02,7
2   Sollerö IF   Isak Birkeholme, Albert Bälter   02:03,6
3   Roklubb STEVNS Danmark   Andreas Möller, Mike Crillesen   02:16,2
4   Åhus RK   Oliver Svärd, Malte Andersson   02:19,5
5   Åhus RK   Axel Silverberg, Andreas Eriksson   02:23,1

8+ Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd/Jönköpings RS/Stockholms RF/Norrtälje RF   Ida Andersson HIF, Fanny Fridén HIF, Fanny Stävmo JRS, Britta Pivac NRF, Josefin Berglund SRF, Andrea Fiene HIF, Saioa Ibarrola Barandika HIF, Malin Walkenström HIF, x Benoit Dessirier HIF   08:04,1
2   Mölndals RK   08:15,6
3   Akademiska RF/UARS   08:40,8

4- Herr Sen 2000m
1   Danmark (utom tävlan, 8+)   05:44,1
2   Danmark (utom tävlan, 4x)   06:01,7
3   Norge (utom tävlan, 4x)   06:27,9
4   Sverige (utom tävlan)   Mattias Nilsson, Isak Tyrén, Melker Persson, Oliver Wenngren, Erik Dättermark Hammarby, Filip Melin, Elliot Moran, Fabian Meuller, x Gustav Hallgren    06:47,5
5   Hammarby Rodd   Sebastian Fischer, Michael Helmer, Viktor Hofmann, Maximilian Auer   07:04,7

1x Herr Jun B 1000m
Försök 2 av 3
1   Naestved Roklub Danmark   Malthe Kaptain   04:45,1
2   Sandefjord Roklubb Norge   Nicolay Grönlid   05:00,6
3   Takon Soutajat-Tako roddare   Elias Haavisto   05:02,8
4   Baerum Roklubb Norge   Lars Vaernes   05:06,6
5   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   05:15,9
6   Falkenbergs RK   Colin Lindgren   05:16,7

1x Herr Jun C 500m
Delfinal 1 av 4
1   SPIF   Theodor Fritsch   02:06,5
2   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   02:16,4
3   Falkenbergs RK   Ivar Håkansson   02:28,6
4   Sollerö IF   Albert Bälter   02:33,8
5   Mölndals RK   Johannes Lindqvist   02:37,0
6   Vaxholms RF   Hugo Ihr   02:44,3

2x Damer Senior/Damer Senior Lättvikt 2000m
Försök 1
1   Falkenbergs RK/Halmstads GoRF   Lovisa Wallin FRK, Amanda Tholin HGRF   09:25,5
2   Mölndals RK   Karin Sundberg, Tess Mecham   09:34,4
3   Hammarby Rodd   Malin Walkenström, Anneli Jedenmalm   09:36,5
4   Hammarby Rodd   Andrea Fiene, Fanny Fridén   09:49,9
5   Sandefjord Roklubb Norge   Hanna Mathisen, Ingunn H Grönstad   10:13,9
Försök 2
1   Mölndals RK   Elin Lindberg, Anne Rücker   09:48,1
2   Mölndals RK   Natasa Zaric, Elvira Trolltoft   10:08,5
3   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Saioa Ibarrola Barandika   10:24,7
4   Uppsala Akademiska RS   Karin Johansson, Karin Broqvist   11:46,5
Final A
1   Falkenbergs RK/Halmstads GoRF   Lovisa Wallin FRK, Amanda Tholin HGRF   09:33,4
2   Hammarby Rodd   Malin Walkenström, Anneli Jedenmalm   10:02,4
3   Mölndals RK   Karin Sundberg, Tess Mecham   10:03,4
4   Mölndals RK   Natasa Zaric, Elvira Trolltoft   10:16,6
5   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Saioa Ibarrola Barandika   10:46,5
6   Mölndals RK   Elin Lindberg, Anne Rücker   11:05,6
Final B
1   Hammarby Rodd   Andrea Fiene, Fanny Fridén   10:18,9
2   Uppsala Akademiska RS   Karin Johansson, Karin Broqvist   12:06,4
DNF   Sandefjord Roklubb Norge   Hanna Mathisen, Ingunn H Grönstad

Söndag 2016-06-19

4x Herr Jun A 2000m
JNM, Final
1   Danmark   06:18,1
2   Sverige   Ahmet Rapi Hammarby, Gustav Arvidsson, Frederik Fritsch, Maximilian Fritsch   06:36,2
3   Norge   06:41,3
4   Bergen   07:00,1
5   Mölndals RK   08:18,4

4x Herr Sen 2000m
1   Nesteen Soutajat   06:30,7
2   Neste kombi   06:50,1
3   Hammarby Rodd   Michael Helmer, Anders Joelsson, Viktor Hofmann, Maximilian Auer   06:52,4
4   Akademiska RF   07:42,8

2x Herr Jun C 500m
Delfinal 1 av 2
1   Hammarby Rodd/SPIF   Ruben Rapi Hammarby, Theodor Fritsch SPIF   01:56,7
2   Sollerö idrottförening   Isak Birkeholme, Albert Bälter   01:59,9
3   Falkenbergs RK   Ivar Håkansson, Albin Lövström   02:05,9
4   Roklubb STEVNS Danmark   Andreas Möller, Mike Crillesen   02:12,0
5   Kungälvs RK   Nils Hugoson, Harry Ottosson   02:22,3

2x Dam Sen 2000m
Försök 1
1   Akademiska RF   Fredrica Posse, Anna-Luisa Volk   08:25,8
2   Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm, Malin Walkenström   08:34,3
3   Mölndals RK   Elin Lindberg, Anne Rücker   08:42,6
4   Sandefjord Roklubb Norge   Hanna Mathisen, Ingunn H Grönstad   08:45,8
5   Akademiska RF   Michaela Rydén, Madeleine Hultquist   10:45,8
Försök 2
1   Danmark Rodd   Anne Larsen, Marta Kempf   08:08,7
2   Halmstad GoRF   Beatrice Persson, Amanda Tholin   08:14,8
3   Falkenbergs RK/Jönköpings RS   Lovisa Wallin FRK, Alice Ekros JRS   08:21,5
4   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Kristalina Smårs   08:35,1
5   Mölndals RK   Karin Sundberg, Tess Mecham   08:47,0
Final A
1   Danmark Rodd   Anne Larsen, Marta Kempf   07:41,7
2   Falkenbergs RK/Jönköpings RS   Lovisa Wallin FRK, Alice Ekros JRS   08:06,2
3   Halmstad GoRF   Beatrice Persson, Amanda Tholin   08:18,4
4   Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm, Malin Walkenström   08:37,5
5   Akademiska RF   Fredrica Posse, Anna-Luisa Volk   08:42,1
6   Mölndals RK   Elin Lindberg, Anne Rücker   09:32,8
Final B
1   Mölndals RK   Karin Sundberg, Tess Mecham   08:39,3
2   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Kristalina Smårs   08:41,6
3   Sandefjord Roklubb Norge   Hanna Mathisen, Ingunn H Grönstad   08:58,5
4   Akademiska RF   Michaela Rydén, Madeleine Hultquist   10:20,6

1x Herr Sen 2000m
Försök 2 av 3
1   Nesteen Soutajat   Kasper Hirvilampi   07:40,2
2   Helsingborgs RK   Peter Berg   07:48,9
3   Sandefjord Roklubb Norge   Sander Aakerholt   07:59,9
4   Hammarby Rodd   Maximilian Auer   08:19,6
5   Naestved Roklub Danmark   Frederik Madsen   09:38,0
DNS Strömstads RK   Johan Jensen
Final B
1   Norske Studenters Roklub   Jonas Juel   07:54,8
2   Hammarby Rodd   Maximilian Auer   08:08,2
3   Sandefjord Roklubb Norge   Sander Aakerholt   08:17,0
4   Helsingborgs RK   Jakob Andersen   08:24,0
5   Uppsala Akademiska RS   Stefan Lines   08:35,0
DNS   Naestved Roklub Danmark   Frederik Madsen

1x Herr Jun B 1000m
Försök 1 av 3
1   Lyngby Roklubb   Jacob Lenzing   03:56,6
2   Baerum Roklubb Norge   Lars Vaernes   04:27,2
3   Takon Soutajat-Tako roddare   Aapo Lindström   04:28,7
4   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   04:35,1
5   Åhus RK   Nils Ekander   04:39,4
6   Baerum Roklubb Norge   Fredrik Vistung   05:17,9
Final B
1   Falkenbergs RK   Albin Olsson   04:10,3
2   Baerum Roklubb Norge   Oystein Dingen   04:14,3
3   Baerum Roklubb Norge   Petter Bratli   04:24,5
4   Takon Soutajat-Tako roddare   Elias Haavisto   04:25,6
5   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   04:34,7
6   Åhus RK   Nils Ekander   04:45,8

8+ Herr Jun A 2000m
JNM, Final
1   Danmark   06:20,2
2   Norge   06:47,6
3   Sverige   Mattias Nilsson, Isak Tyrén, Melker Persson, Oliver Wenngren, Erik Dättermark Hammarby, Filip Melin, Elliot Moran, Fabian Meuller, x Gustav Hallgren   06:55,8

8+ Herr Sen 2000m
1   NTNUI   06:16,8
2   Hammarby Rodd   Benoit Dessirier, Erik Dättermark, Anders Joelsson, Ahmet Rapi, Maximilian Auer, Viktor Hofmann, Michael Helmer, Sebastian Fischer, x Saioa Ibarrola   06:33,8
3   Mölndals RK   06:48,6

4x Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd/SPIF/SRF   Nora Jägenstedt SPIF, Andrea Fiene Hammarby, Ellen Gunnars Hammarby, Josefin Berglund SRF   ingen tid
2   Halmstads GRF/Jönköpings RS   07:22,3
3   Mölndals RK   07:23,2
4   Hammarby Rodd   Ida Andersson, Fanny Fridén, Malin Walkenström, Anneli Jedenmalm   07:42,2
5   Akademiska RF   08:10,5

1x Herr Jun C 500m
Delfinal 1 av 4
1   Sollerö IF   Isak Birkeholme   01:46,2
2   Mölndals RK   Johan Källström   01:46,6
3   SPIF   Theodor Fritsch   01:56,1
4   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   01:59,9
5   Hämeenlinnan Soutajat   Lauri Nevalainen   02:07,1

2- Dam Sen 2000m
1   Mölndals RK   Natasa Zaric, Elvira Trolltoft   08:15,8
2   Baerum Roklubb Norge   Synnove Foss, Hermine Wilhelmsen   08:34,1
3   Hammarby Rodd   Ida Andersson, Andrea Fiene   09:05,5

8+ Senior Mixed 1000m
1   Hammarby Rodd   Benoit Dessirer, Andrea Fiene, Ida Andersson, Viktor Hofmann, Fanny Fridén, Saioa Ibarrola, Anders Joelsson, Sebastian Fischer, x Michael Helmer   03:34.7
2   Akademiska RF   03:46.6

 

Sprint-SM

1x Herr Sen 320m
Prolog
1   Mölndals RK   Emil Freudenthal   01:00,6
2   Höganäs RF   Dennis Gustavsson   01:04,4
3   Helsingborgs RK   Peter Berg   01:06,2
4   Öresjö SS Rodd   Karl Ståhlberg   01:06,7
5   Falkenbergs RK   Mattias Johansson   01:06,8
6   Strömstads RK   Johan Jensen
7   Vaxholms RF   Anders Backéus   01:07,8
8   Helsingborgs RK   Jakob Andersen   01:10,1
9   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   01:10,2
10   Malmö RK   Danilo Chinchilla Sosa   01:10,3
11   Höganäs RF   Knut Andersson   01:12,3
12   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   01:12,6
13   Mölndals RK   Tobias Lernvall   01:12,9
14   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   01:14,4
15   Stockholms RF   Carl Lofthagen   01:26,6

2x Herr Sen 320m
Prolog
1   Falkenbergs RK   Mattias Johansson, Martin Johansson   01:01,8
2   Stockholms RF   Nik Pivac, Karl Norberg   01:02,0
3   Hammarby Rodd   Michael Helmer, William Tassel   01:02,2
4   Vaxholms RF   Anders Backéus, Patric Hörner   01:05,1
5   Mölndals RK   Tobias Lernvall, Erik Mattsson   01:06,0
6   Mölndals RK   Oliver Degerstedt, Hugo Nerud   01:10,9
Kvartsfinal 1 av 2
1   Hammarby Rodd   Michael Helmer, William Tassel   01:10,3
2   Mölndals RK   Oliver Degerstedt, Hugo Nerud   01:14,5
Semifinal 1 av 2
1   Falkenbergs RK   Mattias Johansson, Martin Johansson   01:05,0
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer, William Tassel   01:06,7
Final B
1   Vaxholms RF   Anders Backéus, Patric Hörner   01:04,3
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer, William Tassel   01:04,5

2x Dam Sen 320m
Prolog
1   Öresjö SS Rodd   Lovisa Claesson, Emma Fredh   01:04,4
2   Halmstad GoRF   Emma Karlsson, Moa Johansson   01:08,3
3   Falkenbergs RK   Sascha Andersson, Lovisa Wallin   01:08,8
4   Halmstad GoRF   Amanda Tholin, Beatrice Persson   01:09,1
5   Hammarby Rodd   Fanny Fridén, Anneli Jedenmalm   01:11,8
6   SPIF   Nora Jägenstedt, Monika Knejp   01:13,5
7   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Kristalina Smårs   01:13,8
8   Uddevalla RK   Therese Waldetoft, Anneli Jungland   01:14,1
9   Mölndals RK   Natasa Zaric, Elvira Trolltoft   01:33,2
Kvartsfinal 2 av 4
1   Halmstad GoRF   Amanda Tholin, Beatrice Persson   01:13,2
2   Hammarby Rodd   Fanny Fridén, Anneli Jedenmalm   01:17,3
Kvartsfinal 3 av 4
1   Halmstad GoRF   Emma Karlsson, Moa Johansson   01:20,3
2   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Kristalina Smårs   01:36,0

1x Herr Jun A 320m
Prolog
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   01:05,2
2   Mölndals RK   Elliot Moran   01:08,2
3   Falkenbergs RK   Moritz Lücke   01:11,5
4   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren   01:13,8
5   Falkenbergs RK   Albin Olsson   01:14,7
6   Solleröns IF   Filip Melin   01:15,2
7   Falkenbergs RK   Melker Persson   01:16,1
8   Mölndals RK   Hugo Nerud   01:18,1
9   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe   01:18,3
10   Falkenbergs RK   Colin Lindgren   01:19,9
11   Kälarne IK   Anton Flodin   01:20,2
12   Kälarne IK   Simon Jonsson   01:24,8
Kvartsfinal 1 av 4
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   01:09,7
2   Mölndals RK   Hugo Nerud   01:24,2
Semifinal 1 av 2
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   01:14,5
2   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren   01:17,6
Final A
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   01:07,6
2   Mölndals RK   Elliot Moran   01:09,6

1x Herr Sen lättv 320m
Prolog
1   Falkenbergs RK   Mattias Johansson   01:07,7
2   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   01:08,1
3   Vaxholms RF   Patric Hörner   01:11,8
4   Uddevalla RK   Niklas Pettersson   01:14,4
5   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren   01:14,9
Semifinal 2 av 2
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   01:11,6
2   Vaxholms RF   Patric Hörner   01:19,5
Final A
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   01:06,0
2   Falkenbergs RK   Mattias Johansson   01:06,6

2x Herr Jun C 320m
Ej SM-klass
1   SPIF/Hammarby Rodd   Theodor Fritsch SPIF, Ruben Rapi Hammarby   01:11,7
2   Solleröns IF   Isak Birkeholme, Albert Bälter   01:12,5
3   Trollhättans RS   Henrik Bratt, Erland Kaijser   01:31,9

4x Dam Sen 320m
Prolog
1   Halmstad GoRF   01:02,6
2   Falkenbergs RK   01:05,6
3   Hammarby Rodd   Fanny Fridén, Ellen Gunnars, Kristalina Smårs, Anneli Jedenmalm   01:07,5
4   Mölndals RK   01:08,4
5   Öresjö SS Rodd   01:25,0
Semifinal 2 av 2
1   Falkenbergs RK   01:08,3
2   Hammarby Rodd   Fanny Fridén, Ellen Gunnars, Kristalina Smårs, Anneli Jedenmalm   01:11,7
Final B
1   Mölndals RK     01:10,6
2   Hammarby Rodd   Fanny Fridén, Ellen Gunnars, Kristalina Smårs, Anneli Jedenmalm   01:11,0

1x Herr Jun C 320m
Ej SM-klass, Delfinal 1 av 2
1   Solleröns IF   Isak Birkeholme   01:13,3
2   SPIF   Theodor Fritsch   01:19,8
3   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   01:30,6

Skribent: Henrik Persson
Epost: Adressen Gömd
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link