Hoppa till sidans innehåll

Svenska mästerskapen & JSM

21 SEP 2015 22:11
Medaljer till juniorerna på årets svenska mästerskap.
  • Uppdaterad: 22 SEP 2015 10:16

Efter fjolårets tudelade SM så var årets upplaga återigen samlat till en helg. Denna gång under tre dagar på Ryrsjön.

Sjukdomar och skador, framförallt på herrsidan, gjorde att det blev en hel del omstuvningar i besättningarna.

I fredagens starka motvind rodde Ahmet hem ett JSM-brons i singelsculler. På söndagen var han och Willam bara tre sekunder från guldet seniorlättviktsdubbeln.

Erik och Jon tog Riksmästerskapsguld i junior B-dubbeln. De har sedan tidigare RM-guld i junior C. Erik tog dessutom en silvermedalj i singeln efter ett mycket jämnt lopp där han var 0,6 sekunder från guld.

Marc Zuther gjorde sin tävlingsdebut i Hammarby då han rodde singel och dubbel (tillsammans med Gabriel) i junior C-klassen.

Både damåttan och herråttan gjorde bra ifrån sig i helgen. Herrarna var ynka 0,4 sekunder ifrån SM-silver, efter att ha legat sida vid sida med SRF från start till mål.

När vi summerar säsongen kan vi konstatera att vi närmar oss toppen ännu mer på seniorsidan, samtidigt som våra duktiga juniorer plockar medaljer efter medaljer. Vi har fått två nya juniorlandslagsroddare i Ahmet och Erik. Vi har haft så många båtar med oss till regattorna att vi inte längre får plats med alla på vår trailer. Vi har inspirererat mindre klubbar att vara med och tävla. Inte för att vinna, utan för att det är kul att vara med på tävling, och för att det ger mycket erfarenhet till nya roddare. Ska roddsporten växa i Sverige så är det jätteviktigt att alla som funderar på att tävla får motstånd på sin egen nivå. Och då måste fler än de allra bästa lockas till regattorna.

Nu återstår en tävling denna säsongen, Leksand Rowing Race, innan det är dags att på allvar säga hej till roddmaskinerna och skivstängerna!

 

Resultatlistor >>

 

Resultat

 

Fredag 2015-09-18

1x Herr Jun A 2000m
JSM
Försök 2 av 2
1   Stockholms RF   Eskil Borgh   09:13,8
2   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   10:05,9
3   Strömstad RK   Johan Jensen   10:11,2
4   Lundsberg   Gabriel Beck-Friis   11:49,3
Final
1   Stockholms RF   Eskil Borgh   08:12,8
2   Strömstad RK   Johan Jensen   08:21,9
3   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   08:28,6
4   Halmstad GoRF   Lucas Djiviak   08:39,9
5   Mölndals RK   Elliot Moran   08:44,0
6   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren   09:54,6

1x Dam Sen 2000m
SM
Försök 1 av 2
1   Brudpiga RK   Isabella Niss   09:55,5
2   Halmstad GoRF   Amanda Tholin   10:24,1
3   Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm   12:32,1
DNF   Norrtälje RF   Britta Pivac
Uppsamling
1   Strömstad RK   Frida Svensson   10:00,9
2   Stockholms RF   Josefin Berglund   10:03,1
3   Halmstad GoRF   Amanda Tholin   10:08,4
4   Falkenbergs RK   Lovisa Wallin   10:20,8
5   Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm   11:39,4

1x Herr Sen 2000m
SM
Försök 1 av 3
1   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   08:25,1
2   Helsingborgs RK   Peter Berg   08:25,7
3   Vaxholms RF   Paul Rosenquist   08:45,0
4   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   09:33,1
5   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   09:56,8
Försök 3 av 3
1   SPIF   Petter Miltén   09:11,7
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer   09:22,6
3   Mölndals RK   Tobias Lernvall   09:50,6
DNF   Uppsala Akademiska RS   Stefan Lines
Semifinal 1 av 2
1   Mölndals RK   Emil Freudenthal   08:19,2
2   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   08:42,5
3   SPIF   Petter Miltén   08:57,8
4   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   09:10,0
5   Mölndals RK   Tobias Lernvall   09:21,7
6   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   09:56,2
Semifinal 2 av 2
1   Höganäs RF   Dennis Gustavsson   08:38,5
2   Helsingborgs RK   Peter Berg   08:42,5
3   Brudpiga RK   Anders Backéus   08:49,4
4   Vaxholms RF   Paul Rosenquist   08:53,7
5   Hammarby Rodd   Michael Helmer   09:09,8
6   Akademiska Roddförening   Fredrik Smed   10:00,4
Final B
1   Vaxholms RF   Paul Rosenquist   08:33,2
2   Mölndals RK   Tobias Lernvall   08:55,5
3   Hammarby Rodd   Michael Helmer   08:58,5
4   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   09:05,1
5   Akademiska Roddförening   Fredrik Smed   09:08,1
6   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   09:55,3

2- Herr Sen 2000m
SM, Final
1   SPIF   Frederik Fritsch, Maximilian Fritsch   07:47,2
2   Stockholms RF   Mikael Borgh, Eskil Borgh   07:58,2
3   Stockholms RF   Robert Vigert, Jan Berglund   08:01,1
4   Mölndals RK   Karl Ståhlberg, Jörgen Nilsson   08:12,1
5   Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson   08:20,7
6   Kungälvs RK   Sven Bujalla, Mattias Karlsson   08:23,9

Lördag 2015-09-19

4- Herr Sen 2000m
SM, Final
1   Mölndals RK   06:35,6
2   Stockholms RF   06:39,6
3   Mölndals RK   06:46,3
4   Hammarby Rodd   Benoit Dessirier, Anders Joelsson, Ahmet Rapi, Michael Helmer   06:51,5
5   Hammarby Rodd   Daniel Gerhardson, Maximilian Auer, Henrik Persson, William Tassel   06:58,8
6   Mölndals RK   07:38,5

2x Dam Sen 2000m
SM
Försök 1 av 2
1   Öresjö SS Rodd   Lovisa Claesson, Emma Fredh   07:39,7
2   Stockholms RF   Birgitta Berglund, Josefin Berglund   08:11,3
3   Akademiska RF   Marianne Forkel, Anna-Luisa Volk   08:15,6
4   Mölndals RK   Katarina Maiqvist, Eva Skoow   08:29,1
5   Hammarby Rodd   Hanna Pingry, Helena Sjödell   09:05,1
DNF   Stockholms RF   Birgitta Berglund   Josefin Berglund
Försök 2 av 2
1   Halmstad GoRF   Beatrice Persson, Amanda Tholin   08:32,2
2   Mölndals RK   Elin Lindberg, Karin Sollenby   08:39,0
3   Uddevalla RK   Therese Waldetoft, Anneli Jungland   08:51,5
4   Uppsala Akademiska RS   Louise Nilsson, Malin Erkas   08:53,7
5   Hammarby Rodd   Katarina Alm, Ellen Gunnars   08:57,0
DNF   Norrtälje RF   Britta Pivac, Anna Svennung
Uppsamling 1 av 2
1   Stockholms RF   Birgitta Berglund, Josefin Berglund   08:37,3
2   Uddevalla RK   Therese Waldetoft, Anneli Jungland   08:43,6
3   Hammarby Rodd   Katarina Alm, Ellen Gunnars   08:45,5
4   Hammarby Rodd   Hanna Pingry, Helena Sjödell   09:15,1

1x Herr Jun C 500m
RM
Försök 1 av 2
1   Mölndals RK   Johan Källström   02:04,7
2   Solleröns IF   Isak Birkeholme   02:06,8
3   SPIF   Theodor Fritsch   02:13,5
4   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   02:19,2
5   Åhus RK   Nils Ekander   02:20,7
6   Falkenbergs RK   Ivar Håkansson   02:49,2
Försök 2 av 2
1   Mölndals RK   Alexander Nihlstrand   02:10,6
2   Falkenbergs RK   Albin Olsson   02:15,7
3   Kungälvs RK   Thomas Lönnberg   02:27,0
4   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   02:31,1
5   Hammarby Rodd   Marc Zuther   02:54,4
Uppsamling 1 av 2
1   Solleröns IF   Isak Birkeholme   02:12,9
2   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   02:19,4
3   Hammarby Rodd   Marc Zuther   02:43,8
4   Falkenbergs RK   Ivar Håkansson   02:46,8
DNF   Kungälvs RK   Thomas Lönnberg
Uppsamling 2 av 2
1   Falkenbergs RK   Albin Olsson   02:16,3
2   SPIF   Theodor Fritsch   02:20,8
3   Åhus RK   Nils Ekander   02:23,3
4   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   02:29,0
Final
1   Mölndals RK   Johan Källström   01:29,1
2   Solleröns IF   Isak Birkeholme   01:59,8
3   Mölndals RK   Alexander Nihlstrand   02:01,7
4   Falkenbergs RK   Albin Olsson   02:02,0
5   SPIF   Theodor Fritsch   02:08,7
6   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   02:11,1

1x Herr Jun B 1000m
RM
Försök 3 av 3
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   04:10,3
2   Kungälvs RK   Victor Henkow   04:12,5
3   Solleröns IF   Filip Melin   04:18,4
4   Hammarby Rodd   Jon Svenungsson   04:20,7
5   Mölndals RK   Erik Delryd   05:17,7
Uppsamling 1 av 2
1   Hammarby Rodd   Jon Svenungsson   04:20,4
2   Falkenbergs RK   Moritz Lücke   04:46,5
3   Kungälvs RK   Petter Sandung   04:47,3
4   Kälarne IK   Simon Jonsson   05:31,6
DNF   Höganäs RF   Erik Hagman
Semifinal 2 av 2
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   04:04,5
2   Strömstad RK   Mattias Nilsson   04:11,4
3   Hammarby Rodd   Jon Svenungsson   04:15,3
4   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren   04:23,7
5   Kungälvs RK   Petter Sandung   04:27,5
6   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe   04:37,4
Final A
1   Mölndals RK   Elliot Moran   03:47,7
2   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   03:48,3
3   Kungälvs RK   Victor Henkow   03:58,7
4   Strömstad RK   Mattias Nilsson   04:00,1
5   Solleröns IF   Filip Melin   04:04,2
6   Hammarby Rodd   Jon Svenungsson   04:07,5

8+ Dam Sen 2000m
SM, Final
1   Öresjö SS Rodd   07:04,0
2   Falkenbergs RK   07:15,7
3   Hammarby Rodd   Helena Sjödell, Hanna Pingry, Elin Haraldsson, Kristalina Smårs, Ellen Gunnars, Malin Walkenström, Sara Selander, Lisa Backman, Benoit Dessirier   07:22,3

4x Herr Sen 2000m
SM, Final
1   Mölndals RK   06:10,8
2   Brudpiga RK   06:19,2
3   Kungälvs RK   06:35,4
4   Hammarby Rodd   Viktor Hofmann, Gustav Frebelius, Yves Wuilmart, Anders Joelsson   06:39,4
5   Helsingborgs RK   06:45,9
6   Mölndals RK   06:59,5

Söndag 2015-09-20

2x Herr Sen lättv 2000m
SM, Final
1   Mölndals RK   Oskar Svensson, Kristofer Karlsson   06:41,7
2   Hammarby Rodd   William Tassel, Ahmet Rapi   06:44,6

4x Dam Sen 2000m
SM, Final
1   Öresjö SS Rodd   06:42,3
2   Falkenbergs RK   06:44,2
3   Mölndals RK   06:58,4
4   Halmstad GoRF   07:03,6
5   Hammarby Rodd   Katarina Alm, Malin Walkenström, Ellen Gunnars, Anneli Jedenmalm   07:21,5
6   Stockholms RF   07:29,6

2x Herr Sen 2000m
SM
Försök 1 av 2
1   Höganäs RF   Pontus Gustavsson, Dennis Gustavsson   06:40,3
2   Brudpiga RK   Anders Backéus, Lassi Karonen   06:44,0
3   SPIF   Petter Miltén, Maximilian Fritsch   06:58,5
4   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius, Viktor Hofmann   07:07,1
DNS   Mölndals RK   Emil Freudenthal, Filip Nilsson
Uppsamling
1   SPIF   Petter Miltén, Maximilian Fritsch   06:43,7
2   Brudpiga RK   Anders Backéus, Lassi Karonen   06:51,1
3   Stockholms RF   Nik Pivac, Karl Norberg   06:59,5
4   Strömstad RK   Bernt Spielberger, Johan Jensen   07:03,1
5   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius, Viktor Hofmann   07:12,1
6   Akademiska Roddförening   Fredrik Smed, Teodor Wojcik   07:49,4

2x Herr Jun B 1000m
RM
Försök 1 av 2
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark, Jon Svenungsson   03:30,7
2   Strömstad RK   Mattias Nilsson, Isak Tyrén   03:34,1
3   Falkenbergs RK   William Månsson, Melker Persson   04:01,6
4   Kälarne IK   Anton Flodin, Simon Jonsson   04:02,5
Final
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark, Jon Svenungsson   03:30,8
2   Kungälvs RK   Petter Sandung, Victor Henkow   03:32,7
3   Strömstad RK   Mattias Nilsson, Isak Tyrén   03:33,8
4   Solleröns IF   Filip Melin, Isak Birkeholme   03:37,5
5   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe, Moritz Lücke   03:40,4
6   Mölndals RK   Elliot Moran, Erik Delryd   03:41,2

8+ Herr Sen 2000m
SM, Final
1   Mölndals RK   05:52,4
2   Stockholms RF   05:59,6
3   Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson, Ahmet Rapi, Gustav Frebelius, Anders Joelsson, Viktor Hofmann, Michael Helmer, Henrik Persson, x Anneli Jedenmalm   06:00,0
4   Helsingborgs RK   06:08,8
5   Mölndals RK   06:17,8
6   Vänersborgs RK   06:26,0

2x Herr Jun C 500m
RM
Försök 2 av 2
1   Kungälvs RK   Per Ingmar Bujalla, Hannes Hård af Segerstad   01:58,5
2   Kungälvs RK   Harry Ottosson, Thomas Lönnberg   02:01,8
3   Mölndals RK   Johannes Lindqvist, Elis Sundberg   02:08,8
4   Hammarby Rodd   Marc Zuther, Gabriel Hoffsten   02:12,3
Uppsamling
1   Falkenbergs RK   Colin Lindgren, Albin Olsson   01:49,4
2   Åhus RK   Gustav Gamlén, Nils Ekander   01:56,3
3   Falkenbergs RK   Albin Lövström, Ivar Håkansson   02:03,7
4   Hammarby Rodd   Marc Zuther, Gabriel Hoffsten   02:05,1
5   Mölndals RK   Johannes Lindqvist, Elis Sundberg   02:09,9

Skribent: Henrik Persson
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link