Hoppa till sidans innehåll

Guld på Masters-VM

17 OKT 2017 22:26
Masters-VM-guld till Ida Andersson i Slovenien!
  • Skapad: 17 OKT 2017 22:26

Ja, Ida kan titulera sig mastersvärldsmästare efter att ha vunnit damdubbeln i klassen Masters A tillsammans med Annelie Birkeholm från Solleröns IF. Hammarbyarna Ida, Andrea Fiene, Tomas Ericsson, Yves Wuilmart och Anders Haulin åkte ner och tävlade i tidernas största Masters-VM på den bildsköna VM- och världscupbanan i Bled, Slovenien. Mer än 4700 roddare mellan 27 och 91 år tävlade i mer än 6000 båtar i mer än 900 lopp. För att klara av så många lopp på fem dagar så gjordes det en start var tredje minut. Utöver Hammarbyguldet så vann Yves ett silver (1x Masters C) och tre brons (1x Masters B och D, samt 4x i kombination med SRF/ÖSS), Ida och Tomas silver i mixed 2x Masters C, och Ida brons i 1x Masters A. Med alla roddare, scenerierna och resultaten blev det en regatta som helt klart gav mersmak

Fullständig resultatlista  >>

 

Resultat

Lopp 104 1x Damer A, Delfinal 5
1   NED - RV De Laak   Monika Manios (1979)   4:09.02
2   ITA - Dlf Chiusi   Chiara Sacco (1983)   4:09.68
3   SWE - Hammarby Rodd   Ida Andersson (1982)   4:17.37
4   FIN - Turun Soutajat   Inna Nurmi (1982)   4:18.16
5   CZE - VK Perun Ostrava   Veronika Fišerová (1982)   4:26.56
6   RUS - Energy   Anna Zhukova (1983)
7   GBR - Bristol Ariel   Chrysoula Angelopoulou (1982)   4:53.89

Lopp 107 1x Herrar F, Delfinal 8
1   AUS - Mosman   Mark Williams (1955)   3:57.10
2   GBR - Dart Totnes   Peter Atkinson (1954)   3:58.30
3   USA - Baltimore   Marc Daemen (1956)   4:09.81
4   ESP - Banyoles   Jose Pardas (1955)   4:13.22
5   GBR - Cambois   Paul Freeman (1954)   4:22.21
6   SWE - Hammarby Rodd   Tomas Ericsson (1956)   4:26.51
7   FRA - Château Thierry   coquisart Loïc (1955)   4:29.08
8   GER - Lingener Rudergesellschaft   Josef Steinkamp (1954)   4:42.08

Lopp 210 1x Herrar D, Delfinal 9
1   CZE - VK Perun Ostrava   Vojtech Cernak (1965)   3:42.53
2   ITA - Ospedalierio   Alberto Da Re (1965)   3:44.53
3   SWE - Hammarby Rodd   Yves Wuilmart (1965)   3:53.16
4   GER - Potsdamer RG   Klaus Bartels (1965)   3:53.45
5   GER - Pirnaer RV   Olaf Martin (1965)   3:53.64
6   USA - Atlanta   William Cloherty (1965)   3:59.84
7   BRA - Riachuelo   Marcelo Pereira Macedo (1965)  4:09.35
8   GBR - Nottingham   Graham Angus (1963)   4:22.18

Lopp 210 1x Herrar D, Delfinal 23
1   RUS - Dynamo   Pavel Mityanin (1957)   3:55.71
2   ITA - Gavirate   Karsten Bach (1958)   4:02.11
3   AUS - Essendon   Stewart Allsop (1958)   4:02.40
4   GER - Zschornewitzer Ruderclub   Thomas Stache (1959)   4:02.96
5   GER - Postsportverein Koblenz   Wolfgang Bernd (1958)   4:15.42
6   GBR - Dart Totnes   Mick Rolley (1957)   4:22.48
7   SWE - Hammarby Rodd   Tomas Ericsson (1956)   4:22.69
8   LAT - Riga   Aivars Pilveris (1958)   4:24.94

Lopp 213 2- Damer B, Delfinal 1
1   INT - De Hoop(NED), Waikato(NZL)   Jannemieke ter Horst (1981), Judikje Scheffer (1981)   3:56.76
2   GBR - Loughborough BC   Zoe Poyner (1978), Erica Gummery (1981)   4:05.59
3   GBR - Weybridge   Eva Ferlez (1983), Claudine Fergusson (1976)   4:07.00
4   GBR - Strathclyde Park   Hazel Gaddis (1990), Paula Hubens (1970)   4:08.44
5   SWE - Hammarby Rodd   Andrea Fiene (1970), Ida Andersson (1982)   4:17.77
DNS   GER - Hersfelder   Ricarda Koch (1990), Andrea Weiß (1963)

Lopp 220 4x Herrar C, Delfinal 9
1   AUT - Salzburger Ruderklub "Möve", RV Seewalchen   3:12.13
2   GER - Erster Kieler RC, Bremen 82, Verden, Bremer RC HANSA   3:13.83
3   ITA - CUS Pavia, TIMAVO, Saturnia   3:16.35
4   SWE - Stockholms RF, Hammarby Rodd   Tord Blomquist (1961), Mikael Borgh (1964), Yves Wuilmart (1965), Jan Berglund (1966)   3:17.67
5   GER - RK am Wannsee   3:23.85
6   AUT - Wiener Donau   3:26.85
7   FIN - SMARK   3:41.95

Lopp 225 2x Damer A, Delfinal 9
1   SWE - Sollerö IF Rodd, Hammarby Rodd   Annelie Birkeholm (1964), Ida Andersson (1982)   3:56.59
2   GBR - Putney Town   Aba Caboo (1981), Karen Shepherd (1983)   3:59.38
3   RSA - Wemmer Pan   Karen King (1980), elra dejager (1973)   4:02.02
4   CZE - VK Perun Ostrava, CVK Brno   Veronika Fišerová (1982), Romana Macasová (1972)   4:02.81
5   DEN - Danske Studenters Roklub   Waltraut Lissau (1966), Asta Øjvind (1976)   4:03.28
6   ESP - Maritim   Cristina Valdès (1973), Eva Vallbona (1977)   4:30.56
DNS   GER - Frankfurter RV   Tanja Möbius (1976), Jutta Wälzlein (1973)

Lopp 303 2x Herrar A, Delfinal 1
1   SLO - Rowing Club Bled   Vito Galicic (1989), Urban Ulcar (1989)   3:16.19
2   GER - Hallesche-Rvg. Böllberg u. Nel   Bast Florian (1989), Chris Hajek (1989)   3:20.46
3   GER - Pirnaer RV   Stefan Schaaf (1988), Georg Heidenreich (1989)   3:26.30
4   INT - Potomac(USA), Hammarby Rodd(SWE)   John Olbrys (1989), Anders Haulin (1989)   3:27.91
5   CRO - HVK Mornar   Ivan Šimundic (1988), Marko Catipovic (1988)   3:29.79
6   POL - Posnania   Rafal Luczak (1988), Marcin Czarkowski (1988)   3:34.38
7   GBR - Bristol Ariel   William Sardar (1985), Marcus Hutchings (1988)   3:42.16
8   ITA - Canottieri Padova   Mattia Peterle (1989), Eduardo Bonato (1990)   3:58.83

Lopp 309 4x Herrar B, Delfinal 7
1   GER - Neckarrems, ARC Würzburg, Jenaer Kanu- und RV   3:11.87
2   GER - RC Alt-Werder Magdeburg, WSF Burg   3:13.81
3   SWE - Hammarby Rodd, Stockholms RF, Öresjö SS   Yves Wuilmart (1965), Mikael Borgh (1964), Sigvard Eriksson (1965), Jan Berglund (1966)   3:15.33
4   NED - De Hoop   3:19.92
5   DEN - Lemvig   3:26.54
6   FIN - SMARK   3:40.54
7   INT - Anchorage(USA), Kenai Crewsers(USA), Ruderklub am Baldeneysee(GER)   4:02.48

Lopp 311 1x Herrar E, Delfinal 22
1   GBR - Calpe   Leslie Grech (1954)   4:11.29
2   USA - Baltimore   Marc Daemen (1956)   4:14.52
3   USA - Long Beach   Rob Glidden (1955)   4:16.08
4   HUN - Külker EK   András Fehér (1954)   4:17.86
5   SWE - Hammarby Rodd   Tomas Ericsson (1956)   4:24.74
6   JPN - Dankaigo   Toshio Nagano (1954)   4:33.66
7   GER - Lingener Rudergesellschaft   Josef Steinkamp (1954)   4:35.40
8   ISR - Tel-Aviv R.C.   Shlomo Alon (1954)   4:36.77

Lopp 331 2x Damer B, Delfinal 7
1   INT - RV De Laak(NED), sport gent(BEL)   Monika Manios (1979), Katia Rottiers (1972)  3:42.97
2   GER - RCO Hennigsdorf   Silke Schulze (1967), Ina Bauer (1975)   3:50.81
3   DEN - Lyngby Dameroklub   Kirstine Halberg Engell (1990), Hanne Brusch (1960)   3:55.75
4   SWE - Uddevalla Roddklubb, Hammarby Rodd   Lene Ivarsson (1963), Ida Andersson (1982)   3:56.04
5   ITA - Canottieri Retica, Dlf Chiusi   Monica Robustellini (1969), Chiara Sacco (1983)   3:59.68
6   GBR - Vesta, HSBC RC   Athene McGregor-Macdonald (1972), Wendy Hilton (1977)   4:04.78
7   ESP - Maritim   Cristina Valdès (1973), Eva Vallbona (1977)   4:16.49
8   GER - Hamburger Ruderinnen-Club von, Ruder-Club Dresdenia   Alexandra Wegner (1973), Marianne Menck (1969)   4:19.09

Lopp 333 1x Herrar C, Delfinal 21
1   ITA - Saturnia   Leonardo de Pol (1965)   3:48.70
2   SWE - Hammarby Rodd   Yves Wuilmart (1965)   3:53.11
3   GER - Erster Kieler RC   Ulf Beck (1963)   3:54.96
4   USA - Atlanta   William Cloherty (1965)   4:02.08
5   AUT - RV Seewalchen   Rainer Morawa (1964)   4:05.15
6   AUS - Essendon   David Jacka (1964)   4:08.85
7   GER - Bernburger RC   Klaus Kliebisch (1963)   4:09.21
8   GBR - Hollowell Scullers   Andrew Rudkin (1959)   4:13.16

Lopp 407 1x Herrar B, Delfinal 14
1   ARG - La Marina   Claudio Fabian Massaccesi (1965)   3:50.82
2   GER - RC Rheinfelden   Klaus Fanderl (1964)  3:51.92
3   SWE - Hammarby Rodd   Yves Wuilmart (1965)   3:59.33
4   ITA - Canottieri Sanremo   Alessio Bosco (1966)   4:06.65
5   DEN - Bagsværd   Hellmuth Christian Stuven (1967)   4:07.99
6   IRL - Shandon   john o neill (1966)   4:09.93
DNS   GBR - Hollowell Scullers   Andrew Rudkin (1959)

Lopp 409 2- Damer A, Delfinal 3
1   INT - De Hoop(NED), Waikato(NZL)   Jannemieke ter Horst (1981), Judikje Scheffer (1981)   4:00.64
2   NED - Cornelis Tromp Hilversum   Eveline Veraart (1979), Petra van Woensel (1971)   4:07.04
3   SVK - VK Slnava Pieštany   Erika Jurgova (1975), Adriana Piknova (1975)   4:07.53
4   SWE - Hammarby Rodd   Andrea Fiene (1970), Ida Andersson (1982)   4:14.06
5   GBR - Putney Town   Karen Shepherd (1983), Aba Caboo (1981)   4:15.92
6   LAT - Daugava   Kristine Mužica (1974), Diana Vitola (1975)   4:24.84
7   GBR - Lea   Jennie Brotherston (1979), Elizabeth Baker (1982)   4:27.04

Lopp 426 2x Herrar E, Delfinal 9
1   INT - WVE(GER), Szczecin(POL)   Jaroslaw Butkiewicz (1961), Eugeniusz Matyjaszczyk (1960)   3:33.33
2   GBR - Dart Totnes, Exeter   Peter Atkinson (1954), David Byrnes (1963)   3:35.50
3   RUS - Dynamo   Boris Lesyuk (1966), Valdis Meykalish (1956)   3:35.93
4   GER - Favorite, Berlin   Raimund Kruse (1961), Frank-Roman Lauter (1961)   3:37.75
5   GER - Pirnaer RV   Christian Ziegra (1956), Olaf Martin (1965)   3:38.50
6   UKR - Kiev Masters   Sergiy Bodrukhin (1960), Oleksandr Lyapin (1962)   3:38.66
7   SWE - Hammarby Rodd   Yves Wuilmart (1965), Tomas Ericsson (1956)   3:45.95
8   FRA - Rowing Club Port-Marly   Philippe Coulloy (1954), Alexandre Manoilov (1968)   4:01.02

Lopp 522 2x Mixed C, Delfinal 7
1   USA - Greenwich Crew, Whitemarsh Boat Club   Juliet Brocki (1971), Keith Wobeser (1969)   3:47.88
2   SWE - Hammarby Rodd   Tomas Ericsson (1956), Ida Andersson (1982)   4:01.07
3   ESP - Nautic Tarragona   Gloria Queralt Salvat (1975), Josep Martorell Torne (1960)   4:02.59
4   CRO - Mladost RC   Branka Murat (1989), Boris Cetinic (1949)   4:03.19
5   INT - Tribesmen(IRL), Swan River(AUS)   Norma McCambridge (1965), James Arnott (1972)   4:17.99
DNF   FRA - Annecy, Sevrier   Thierry Tomiet (1969), Barbara Nedjar (1969)
DNS   ITA - Canottieri Sanremo, Dlf Chiusi   Alessio Bosco (1966), Annalisa zanon (1969)

Skribent: Henrik Persson
Epost: Adressen Gömd
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link