Hoppa till sidans innehåll

Ryrsjöregattan

21 JUN 2016 13:01
Årets första regatta blev riktigt lyckad för Hammarby Rodd. Vi var hela 29 roddare som tog oss ner till Ryrsjön i Lilla Edet helgen 28-29 maj.
  • Uppdaterad: 21 JUN 2016 14:01

Vi kan notera följande från lördagens lopp:
  • Ahmet vann junior A-singeln.
  • Ruben tog brons i junior B-singeln
  • En hammarbybåt i damåttaloppet, där en kombinationsåtta med Dani och Anna vann.
  • Anneli och Malin vann guld i 2x. Fanny och Andrea kom trea.
  • Henrik, Gustav, Viktor och Anders tog silver bakom den överlägsna kombinationsbåten som satsar mot U23-VM.
  • Ruben tog silver med Theodor Fritsch från SPIF i 2x junior C.
  • Hammarby hade två båtar i det fyra lag stora startfältet i damfyrscullern på lördagen. Sai, Ellen, Malin och Anneli stod för en stark insats och vann guldet. Damerna kompletterade med ännu ett guld i samma klass på söndagen, men denna gång med Fanny istället för Sai.
  • Herråttan tog dagens sista guld i sprintloppet över 500 meter, före Öresjö/Mölndal och Akademiska/SPIF.
  • Hanna Sundberg, Daniela Lüth och Wilmer Ahlberg gjorde sina tävlingsdebuter i Hammarby.
På söndagen:
  • Viktor, Max, Sebastian, och Petter från SPIF tog guld i 4- före SRF, i den gamla träbåten vi köpte från SRF härom året.
  • Ahmet vann guld i seniorernas lättviktssingel.
  • Helmer och William tog silver i 2x. 2,4 sek efter Strömstad och minimala 0,2 sek före SRF.
  • Ahmet, och Moritz från Falkenberg vann guld i 2x junior A. Erik, och Gustav från Helsingborg tog brons.
  • Sai och Anneli tog brons i damdubbeln. De slog Ellen och Kristalina med ynka 0,9 sek i finalen.
  • Varken herr- eller damåttan fick något motstånd på söndagen, så vi gjorde helt enkelt som förra året och hade ett lopp över 1000m bestående av två Hammarby-mixed-åttor. Precis som förra året avgick lag Schöntal med segern.
 
 

Resultat

 Lördag 2016-05-28

1x Herr Sen 2000m
Försök 1 av 3
1   Falkenbergs RK   Mattias Johansson   07:10,1
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer   07:15,6
3   SPIF   Petter Miltén   07:31,0
4   Stockholms RF   Nik Pivac   07:33,8
5   Öresjö SS Rodd   Karl Ståhlberg   07:37,1
Försök 2 av 3
1   Mölndals RK   Emil Freudenthal   07:07,1
2   Stockholms RF   Eskil Borgh   07:17,8
3   Akademiska RF   Fredrik Smed   07:42,7
4   Hammarby Rodd   William Tassel   07:55,1
5   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   07:59,9
Försök 3 av 3
1   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   07:38,4
2   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   07:39,9
3   Mölndals RK   Tobias Lernvall   07:45,2
4   Stockholms RF   Karl Norberg   08:04,7
5   Göteborgs RK   Linus Oleander 10:35,7
Final A
1   Mölndals RK   Emil Freudenthal   06:54,5
2   Falkenbergs RK   Mattias Johansson   07:00,4
3   Stockholms RF   Eskil Borgh   07:04,6
4   Hammarby Rodd   Michael Helmer   07:19,7
5   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   07:35,3
6   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   07:45,5
Final B
1   SPIF   Petter Miltén   07:31,0
2   Mölndals RK   Tobias Lernvall   07:40,0
3   Stockholms RF   Nik Pivac   07:40,9
4   Akademiska RF   Fredrik Smed   07:42,5
5   Stockholms RF   Karl Norberg   07:49,1
6   Hammarby Rodd   William Tassel   07:52,2

1x Herr Jun A 2000m
Försök 1 av 2
1   Mölndals RK   Elliot Moran   07:38,5
2   Strömstads RK   Mattias Nilsson   07:49,0
3   Solleröns IF   Filip Melin   07:53,1
4   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   08:01,5
5   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren   08:22,5
6   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe   08:46,1
Försök 2 av 2
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   07:39,7
2   Helsingborgs RK   Gustav Arvidsson   07:43,3
3   Halmstad GoRF   Fabian Meuller   07:44,3
4   Falkenbergs RK   Moritz Lücke   07:45,3
5   Falkenbergs RK   Melker Persson   07:46,3
6   Strömstads RK   Isak Tyrén   07:47,3
Final A
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   00:01,0
2   Strömstads RK   Mattias Nilsson   00:02,0
3   Mölndals RK   Elliot Moran   00:03,0
4   Halmstad GoRF   Fabian Meuller   00:04,0
5   Solleröns IF   Filip Melin   00:05,0
6   Helsingborgs RK   Gustav Arvidsson   00:06,0
Final B
1   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   07:41,1
2   Falkenbergs RK   Moritz Lücke   07:56,0
3   Strömstads RK   Isak Tyrén   08:03,1
4   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren   08:05,6
5   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe   08:20,9
6   Falkenbergs RK   Melker Persson   08:26,3

4- Masters 1000m
1   Jönköpings RS   03:54,0
2   Hammarby Rodd   Anna Svensson, Elin Haraldsson, Saioa Ibarrola Barandika, Hanna Pingry   04:25,2

1x Herr Jun B 1000m
Försök 2 av 2
1   Solleröns IF   Isak Birkeholme   04:25,4
2   Sarpsborg   Jacob Gundersen   04:30,3
3   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   04:41,1
4   Kungälvs RK   Emil Lundqvist   04:41,9
Final
1   Sarpsborg   Diderik Skjönhaug   03:47,3
2   Solleröns IF   Isak Birkeholme   03:56,7
3   Falkenbergs RK   Albin Olsson   04:02,1
4   Sarpsborg   Jacob Gundersen   04:06,0
5   Åhus RK   Nils Ekander   04:08,9
6   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   04:25,5

1x Herr Jun C 500m
Delfinal 2
1   Solleröns IF   Isak Birkeholme   01:54,4
2   SPIF   Theodor Fritsch   01:58,0
3   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   02:04,3
4   Åhus RK   Malte Andersson   02:06,2
5   Mölndals RK   Elis Sundberg   02:13,5
6   Falkenbergs RK   Ivar Håkansson   02:14,2
Delfinal 3
2   Åhus RK   Oliver Svärd   02:20,4
3   Hammarby Rodd   Felix Broberg   02:35,3
4   Öresjö SS Rodd   Harry Forssander   02:50,1

8+ Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd/Halmstads GRF/UARS/Göteborgs RK/Jönköpings RS/Akademiska RF   Emma Andersson UARS, Natalia Daukszewicz ARF, Daniela Lüth Hammarby, Anna Svensson Hammarby, Michaela Rydén ARF, Emma Andersson GRK, Fanny Stävmo JRS, Karin Nordenfelt HGRF, x Karin Sundberg MRK   07:10,3
2   Hammarby Rodd   Fanny Fridén, Andrea Fiene, Elin Haraldsson, Hanna Sundberg, Ellen Gunnars, Hanna Pingry, Saioa Ibarrola Barandika, Malin Walkenström, x Benoit Dessirier   07:22,2

2x Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   Anneli Jedenmalm, Malin Walkenström   07:44,3
2   Uddevalla RK   Therese Waldetoft, Anneli Jungland   08:01,0
3   Hammarby Rodd   Andrea Fiene, Fanny Fridén   08:19,1
4   Akademiska RF   Christina Stefanitsch, Marianne Forkel   08:23,8
5   Akademiska RF   Natalia Daukszewicz, Michaela Rydén   08:25,7
6   Strömstads RK   Maja Gallstad, Caroline Augenblick   08:29,4

4x Herr Sen 2000m
1   Jönköpings RS/Mölndals RK/Falkenbergs RK   05:50,0
2   Hammarby Rodd   Henrik Persson, Gustav Frebelius, Viktor Hofmann, Anders Joelsson   06:25,4
3   Stockholms RF   06:31,5
4   Hammarby Rodd/SPIF   Benoit Dessirier, Yves Wuilmart, Petter Miltén SPIF, Sebastian Fischer   06:36,0
5   Akademiska RF   06:57,1

2x Herr Jun C 500m
Delfinal 2
1   Hammarby Rodd/SPIF   Ruben Rapi Hammarby, Theodor Fritsch SPIF   00:08,2
2   Sarpsborg/Kungälvs RK   Håkon Möller SRK, Nils Hugosson KRK   00:11,2
3   Åhus RK   Andreas Eriksson, Oliver Svärd   00:11,6
4   Mölndals RK   Johannes Lindqvist, Elis Sundberg   00:20,3

2x Herr Sen 2000m
1   Vaxholm/Höganäs   Anders Backéus VRF, Dennis Gustavsson HRF   06:27,5
2   Strömstads RK   Bernt Spielberger, Johan Jensen   06:51,6
3   Stockholms RF   Nik Pivac, Karl Norberg   06:54,1
4   Hammarby Rodd   Michael Helmer, William Tassel   06:59,1
5   Akademiska RF   Benjamin Slevin, Arjen Boosman   07:49,0
DNS   Hammarby Rodd   Maximilian Auer, Viktor Hofmann

8+ Masters 1000m
1   Öresjö SS/Mölndals RK   00:17,2
2   Jönköpings RS/Huskvarna RK   00:23,5
3   Hammarby Rodd   Daniela Lüth, Anna Svensson, Yves Wuilmart, Hanna Sundberg, Marcelo Palma Rivera, Elin Haraldsson, Anders Joelsson, Henrik Persson, x Benoit Dessirier   00:49,5

2x Herr Jun B 1000m
Försök 2 av 2
1   Kungälvs RK   Daniel Aronsson, Edvin Öhman   00:11,2
2   Åhus RK   Nils Ekander, Gustav Gamlén   00:35,0
3   Hammarby Rodd   Wilmer Ahlberg, Gabriel Hoffsten   00:50,6

4x Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Ellen Gunnars, Malin Walkenström, Anneli Jedenmalm   07:11,1
2   Akademiska RF   07:11,5
3   Hammarby Rodd/SPIF   Andrea Fiene, Hanna Pingry, Nora Jägenstedt SPIF, Fanny Fridén   07:30,1
4   Uppsala Akademiska RS   07:33,6

8+ Herr Sen 500m
1   Hammarby Rodd   Michael Helmer, Viktor Hofmann, Yves Wuilmart, Gustav Frebelius, Maximilian Auer, Sebastian Fischer, Anders Joelsson, Henrik Persson, x Benoit Dessirier   01:24,3
2   Öresjö SS/Mölndals RK   01:26,7

Testlopp 2000m
1   Hammarby Rodd/ Falkenbergs RK/Strömstads RK/Helsingborgs RK/Halmstads GRF   Ahmet Rapi Hammarby, Isak Tyrén SRK, Melker Persson FRK, Moritz Lücke FRK, Gustav Arvidsson HRK, Erik Dättermark Hammarby, Jakob Smeringe FRK, Oliver Wenngren HGRF, x Gustav Hallgren FRK   06:15,9
2   Mölndals RK/Halmstads GRF/Solleröns IF/Strömstads RK   06:21,8

4x Masters 1000m
1   Stockholms RF   03:27,7
2   Trollhättans RS   03:35,1
3   Kungälvs RK/Mölndals RK   03:36,2
4   Hammarby Rodd   Henrik Persson, Benoit Dessirier, Marcelo Palma Rivera, Anders Joelsson   04:00,7
5   Jönköpings RS   04:10,5
6   Stockholms RF   04:24,6

Söndag 2016-05-29

1x Dam Sen 2000m
Försök 1 av 2
1   Stockholms RF   Josefin Berglund   08:24,7
2   Hammarby Rodd   Kristalina Smårs   08:28,0
3   Halmstad GoRF   Beatrice Persson   08:32,1
4   SPIF   Nora Jägenstedt   08:34,7
5   Göteborgs RK   Emma Andersson   09:18,7
Final
1   Norrtälje Roddförening   Britta Pivac   08:44,0
2   Jönköpings RS   Alice Ekros   09:00,5
3   Helsingborgs RK   Maria Pelvén   09:07,4
4   Halmstad GoRF   Beatrice Persson   09:10,6
5   Stockholms RF   Josefin Berglund   09:21,2
6   Hammarby Rodd   Kristalina Smårs   09:40,0

1x Herr Sen 2000m
1   Mölndals RK   Emil Freudenthal   07:00,2
2   SPIF   Petter Miltén   07:22,1
3   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   07:25,9
4   Hammarby Rodd   Maximilian Auer   07:29,1
5   Hammarby Rodd   Yves Wuilmart   07:36,3
6   Akademiska RF   Fredrik Smed   07:38,6

8+ Mix Sen 1000m
1   Hammarby Rodd   William Tassel, Hanna Sundberg, Marcelo Palma Rivera, Anna Svensson, Elin Haraldsson, Hanna Pingry, Michael Helmer, Sebastian Fischer, x Ahmet Rapi   03:34,2
2   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Benoit Dessirier, Daniela Lüth, Malin Walkenström, Ellen Gunnars, Viktor Hofmann, Anders Joelsson, Henrik Persson, x Fanny Fridén   03:40,8

1x Herr Jun B 1000m
Försök 1 av 2
1   Solleröns IF   Isak Birkeholme   04:02,1
2   Falkenbergs RK   Albin Olsson   04:03,7
3   Sarpsborg   Diderik Skjönhaug   04:09,3
4   Hammarby Rodd   Ruben Rapi   04:17,5
Försök 2 av 2
1   Åhus RK   Nils Ekander   04:15,8
2   Sarpsborg   Jacob Gundersen   04:18,5
3   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   04:28,3
4   Kungälvs RK   Emil Lundqvist   04:31,7
Final
1   Sarpsborg   Diderik Skjönhaug   03:49,6
2   Solleröns IF   Isak Birkeholme   03:54,7
3   Falkenbergs RK   Albin Olsson   03:56,4
4   Sarpsborg   Jacob Gundersen   04:10,4
5   Åhus RK   Nils Ekander   04:12,9
6   Hammarby Rodd   Gabriel Hoffsten   04:35,3

1x Herr Jun C 500m
Delfinal 3
1   Sarpsborg   Håkon Möller   01:48,4
2   Åhus RK   Oliver Svärd   02:02,5
3   Mölndals RK   Johannes Lindqvist   02:04,6
4   Mölndals RK   Elis Sundberg   02:08,4
5   Hammarby Rodd   Felix Broberg   02:17,7

4- Herr Sen 2000m
1   Hammarby Rodd/SPIF   Viktor Hofmann, Maximilian Auer, Petter Miltén SPIF, Sebastian Fischer   06:28,6
2   Stockholms RF   06:42,2

1x Herr Sen lättv 2000m
1   Hammarby Rodd   Ahmet Rapi   07:57,4
2   Akademiska RF   Håkan Rehle   08:01,9

4- Masters 1000m
1   Stockholms RF   03:23,1
2   Hammarby Rodd   Elin Haraldsson, Hanna Sundberg, Anna Svensson, Hanna Pingry   04:21,3

2x Herr Sen 2000m
1   Strömstads RK   Bernt Spielberger, Johan Jensen   06:50,7
2   Hammarby Rodd   Michael Helmer, William Tassel   06:53,1
3   Stockholms RF   Nik Pivac, Karl Norberg   06:53,3
4   Uddevalla RK   Niklas Pettersson, Hannes Andersson   07:25,9
5   Akademiska RF   Arjen Boosman, Benjamin Slevin   08:27,0
6   Akademiska RF   Fredrik Smed, Teodor Wojcik   08:36,6

2x Herr Jun B 1000m
1   Sarpsborg   Diderik Skjönhaug, Jacob Gundersen   03:38,5
2   Falkenbergs RK   Albin Olsson, Colin Lindgren   03:39,7
3   Kungälvs RK   Daniel Aronsson, Edvin Öhman   03:43,8
4   Hammarby Rodd   Wilmer Ahlberg, Gabriel Hoffsten   03:59,8
5   Åhus RK   Nils Ekander, Gustav Gamlén   04:04,1
6   Mölndals RK   Hampus Thor, Johan Rådbo   04:44,5

4x Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   Fanny Fridén, Ellen Gunnars, Anneli Jedenmalm, Malin Walkenström   07:17,5
2   Akademiska RF   07:32,2
3   UARS/Göteborgs RK   07:42,6

2x Herr Jun C 500m
Delfinal 2
1   Hammarby Rodd/SPIF   Ruben Rapi Hammarby, Theodor Fritsch SPIF   01:54,9
2   Falkenbergs RK   Albin Lövström, Ivar Håkansson   02:10,9
3   Mölndals RK   Johannes Lindqvist, Elis Sundberg   02:18,5
4   Kungälvs RK   Nils Hugoson, Harry Ottosson   02:44,8

1x Masters 1000m
1   Uddevalla RK   Lene Ivarsson   04:14,9
2   SPIF   Monika Knejp   04:31,6
3   Kungälvs RK   Peter Nyman   04:41,9
4   Trollhättans RS   Joakim Swahn   04:42,2
5   Hammarby Rodd   Marcelo Palma Rivera   05:07,0
6   Göteborgs RK   Linus Oleander   06:03,2

2x Herr Jun A 2000m
Försök 1 av 2
1   Hammarby Rodd/Falkenbergs RK   Moritz Lücke FRK, Ahmet Rapi Hammarby   06:50,8
2   Hammarby Rodd/Helsingborgs RF   Gustav Arvidsson HRK, Erik Dättermark Hammarby   06:51,6
3   Halmstad GRF/Solleröns IF   Filip Melin SIF, Fabian Meuller HGRF   07:13,8
4   Falkenbergs RK   Jakob Smeringe, Melker Persson   07:42,0
Final
1   Hammarby Rodd/Falkenbergs RK   Moritz Lücke FRK, Ahmet Rapi Hammarby   06:44,7
2   Strömstads RK/Mölndals RK   Mattias Nilsson SRK, Elliot Moran MRK   06:48,2
3   Hammarby Rodd/Helsingborgs RF   Gustav Arvidsson HRK, Erik Dättermark Hammarby   06:49,9
4   Halmstad GRF/Solleröns IF   Filip Melin SIF, Fabian Meuller HGRF   07:03,8
5   Halmstad GRFGRF/Strömstads RK   Isak Tyrén SRK, Oliver Wenngren HGRF   07:20,2

2x Dam Sen 2000m
Försök 1 av 2
1   Falkenbergs RK/Halmstad GRF   Amanda Tholin HGRF, Lovisa Wallin FRK   07:27,8
2   Akademiska RF   Marianne Forkel, Anna-Luisa Volk   07:50,6
3   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Kristalina Smårs   08:08,3
4   Strömstads RK   Maja Gallstad, Caroline Augenblick   08:27,5
Försök 2 av 2
1   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Anneli Jedenmalm   08:08,7
2   Uddevalla RK   Therese Waldetoft, Anneli Jungland   08:16,1
3   Akademiska RF   Christina Stefanitsch, Fredrica Posse   08:26,2
Final
1   Falkenbergs RK/Halmstad GRF   Amanda Tholin HGRF, Lovisa Wallin FRK   07:14,3
2   Akademiska RF   Marianne Forkel, Anna-Luisa Volk   07:40,6
3   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Anneli Jedenmalm   07:53,0
4   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Kristalina Smårs   07:53,9
5   Uddevalla RK   Therese Waldetoft, Anneli Jungland   08:01,2

Skribent: Henrik Persson
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link