Hoppa till sidans innehåll

Vätterregattan

06 SEP 2016 01:28
Hammarby tävlade på Vätterregattan i Jönköping i helgen och rodde hem flera guldmedaljer.
  • Uppdaterad: 06 SEP 2016 01:58

I helgen var det dags för genrep på Munksjön i Jönköping inför SM om två veckor. Många klubbar valde att inte delta eller bara skicka några få roddare, och Hammarby var största seniorklubb på plats. Lördagen var småkylig, lite regnig och väldigt blåsig, och det gick vita gäss på sjön snett längs med banan. Söndagen bjöd på mycket bättre väder med strålande sol och först en spegelblank sjö, där det sen blåste upp lite.

Vi ställde upp med åttor i två herrlopp och ett damlopp, och vi vann alla tre. Vinst blev det också i masterssingel, junior A-dubbeln (tillsammans med Strömstad) och mastersfyrsculler, där "ungdomarna" jagade ifatt ett 25 sekunder stort handikapp och vann med en sekund. En bedrift man precis missade mot samma båt dagen innan.

Vi lämnar Jönköping med en del klarnade svar och blickar framåt mot säsongens stora mål. Härnäst väntar SM på hemmabanan Magelungen i Farsta 16-18 september.

 

Filmer från målgången (Facebook) >>

 

Resultat

 

Lördag 2016-09-03   (inga försök i listan, endast finaler)

1x Herr Sen 2000m
Final B
1   Helsingborgs RK   Jakob Andersen   06:35,0
2   Helsingborgs RK   Peter Berg   06:42,6
3   Hammarby Rodd   Michael Helmer   06:52,8
4   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   07:13,3
DNS   Hammarby Rodd   William Tassel
DNS   Hammarby Rodd   Daniel Gerhardson

1x Herr Jun A 2000m
1   Helsingborgs RK   Gustav Arvidsson   06:42,3
2   Halmstad GoRF   Fabian Meuller   06:51,0
3   Solleröns IF   Filip Melin   06:52,7
4   Hammarby Rodd   Erik Dättermark   06:53,8
5   Strömstads RK   Isak Tyrén   07:12,4
6   Halmstad GoRF   Oliver Wenngren   07:19,6

4x/4- Masters 1000m
Mastershandikapp
1   Jönköpings RS/Huskvarna RS   03:43,8  (03:38,8)
2   Hammarby Rodd   Anders Haulin, Tomek Jansson, Carl Henrik Laurell, Henrik Persson   03:44,3  (03:17,3)
3   Jönköpings RS   03:58,2  (03:58,2)

2x/2- Masters 1000m
Mastershandikapp
1   Uppsala Akademiska RS   Louise Nilsson, Malin Erkas   04:08,9  (03:58,9)
2   Helsingborgs RK   Daniel Böcker, Olle Andersson   04:12,2  (03:37,2)
3   Hammarby Rodd   Fanny Fridén, Saioa Ibarrola Barandika   04:21,4  (04:21,4)
4   UARS/Göteborgs RK   Emma Andersson UARS, Emma Andersson GRK   04:27,4  (04:17,4)
5   Uppsala Akademiska RS   Lutz Ahrens, Erik Lewin   04:42,4  (04:07,4)

2x Dam Sen 2000m
1   Falkenbergs RK   Lovisa Wallin, Annie Svensson   06:39,3
2   Halmstad GoRF/Jönköpings RS   Amanda Tholin HGRF, Alice Ekros JRS   06:51,1
3   Uppsala Akademiska RS   Louise Nilsson, Malin Erkas   07:06,2
4   Akademiska RF   Anna-Luisa Volk, Michaela Rydén   07:09,9
5   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars, Kristalina Smårs   07:19,1
6   Solleröns IF   Jonna Danielsson, Elin Lindroth   07:26,1

4x Herr Sen 2000m
1   Helsingborgs RK   Daniel Böcker, Gustav Arvidsson, Jakob Andersen, Peter Berg   05:37,5
2   Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson, Michael Helmer, Anders Joelsson   05:41,4
3   Hammarby Rodd   Anders Haulin, Gustav Frebelius, Carl Henrik Laurell, Henrik Persson   05:55,2

2x Herr Jun A 2000m
1   Hammarby Rodd/Strömstads RK   Isak Tyrén SRK, Erik Dättermark Hammarby   06:31,5
2   Solleröns IF/Halmstad GoRF   Filip Melin SIF, Oliver Wenngren HGRF   06:43,4

8+ Masters 1000m
Mastershandikapp
1   Hammarby Rodd   William Tassel, Daniel Gerhardson, Anders Joelsson, Tomek Jansson, Anders Haulin, Gustav Frebelius, Michael Helmer, Henrik Persson, x Connla Edwards (ARK)   03:29,7
2   Jönköpings RS   03:47,4

4x Dam Sen 2000m
1   Akademiska RF   06:25,1
2   Hammarby Rodd/Brudpiga RK   Isabella Niss (BRK), Ellen Gunnars, Kristalina Smårs, Malin Walkenström   06:30,5
3   Hammarby Rodd/Göteborgs RK   Emma Andersson (GRK), Hanna Pingry, Saioa Ibarrola Barandika, Fanny Fridén   06:50,4


Söndag 2016-09-04

1x Dam Sen 2000m
Försök 1
1   Halmstad GoRF   Amanda Tholin   07:26,5
2   Helsingborgs RK   Maria Pelvén   07:27,1
3   Hammarby Rodd   Malin Walkenström   07:32,2
4   Hammarby Rodd   Kristalina Smårs   07:37,5
5   Göteborgs RK   Emma Andersson   08:15,6
Försök 2
1   Brudpiga RK   Isabella Niss   07:27,4
2   Falkenbergs RK   Lovisa Wallin   07:37,8
3   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars   08:01,4
4   Helsingborgs RK   Malin Dunefloo Larsson   08:04,5
Final A
1   Brudpiga RK   Isabella Niss   07:36,2
2   Falkenbergs RK   Lovisa Wallin   07:39,2
3   Helsingborgs RK   Maria Pelvén   07:40,4
4   Halmstad GoRF   Amanda Tholin   07:58,8
5   Hammarby Rodd   Malin Walkenström   07:59,2
6   Hammarby Rodd   Ellen Gunnars   08:42,9
Final B
1   Hammarby Rodd   Kristalina Smårs   08:11,3
2   Helsingborgs RK   Malin Dunefloo Larsson   08:29,4
DNS   Göteborgs RK   Emma Andersson

1x Herr Sen 2000m
Försök 1
1   Höganäs RF   Dennis Gustavsson   06:41,7
2   Stockholms RF   Eskil Borgh   06:44,2
3   Vaxholms RF   Johan Andersson   06:46,1
4   Helsingborgs RK   Peter Berg
5   Hammarby Rodd   Daniel Gerhardson   07:25,1
Försök 2
1   Vaxholms RF   Anders Backéus   06:29,8
2   Höganäs RF   Pontus Gustavsson   06:55,6
3   Uppsala Akademiska RS   Stefan Lines   06:56,6
4   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   07:26,1
Final B
1   Helsingborgs RK   Peter Berg   07:14,8
2   Hammarby Rodd   Daniel Gerhardson   07:54,4
3   Hammarby Rodd   Gustav Frebelius   08:05,4

8+ Dam Sen 2000m
1   Hammarby Rodd/Jönköpings RS   Ida Andersson, Fanny Stävmo JRS, Malin Walkenström, Ellen Gunnars, Sara Selander, Hanna Pingry, Saioa Ibarrola Barandika, Fanny Fridén, x Benoit Dessirier   06:54,4
2   Hammarby Rodd/Akademiska RF/Helsingborgs RK/SPIF/Jönköpings RS   Malin Dunefloo Larsson HRK, Fredrica Posse ARF, Anna-Luisa Volk ARF, Michaela Rydén ARF, Elsa Andersson JRS, Ebba Mårtensson JRS, Tomek Jansson Hammarby, Monika Knejp SPIF, x Kristalina Smårs Hammarby   07:07,1

4x/4- Masters 1000m
Mastershandikapp
1   Hammarby Rodd   Anders Haulin, Benoît Dessirier, Carl Henrik Laurell, Henrik Persson   03:53,8  (03:26,8)
1   Jönköpings RS/Huskvarna RS   03:54,8  (03:52,8)
2   Uppsala Akademiska RS   04:06,0  (03:54,0)
3   Jönköpings RS   04:14,1  (04:14,1)

2x Herr Sen 2000m
1   Vaxholms RF   Anders Backéus, Johan Andersson   06:20,5
2   Höganäs RF   Pontus Gustavsson, Dennis Gustavsson   06:25,9
3   Helsingborgs RK   Gustav Arvidsson, Jakob Andersen   06:29,6
4   Strömstads RF/Stockholms RK   Johan Jensen SRK, Eskil Borgh SRF   06:30,8
5   Hammarby Rodd   Erik Dättermark, Anders Joelsson   06:41,4
6   Hammarby Rodd   William Tassel, Michael Helmer   06:43,2

4x Dam Sen 2000m
1   Akademiska RF   Anna-Luisa Volk, Fredrica Posse, Michaela Rydén, Christina Stefanitsch   06:58,8
2   Hammarby Rodd   Kristalina Smårs, Ellen Gunnars, Anneli Jedenmalm, Malin Walkenström   07:03,9
3   Hammarby Rodd   Sara Selander, Andrea Fiene, Saioa Ibarrola Barandika, Fanny Fridén   07:12,2

1x Masters 1000m
Mastershandikapp
1   Hammarby Rodd   Ida Andersson   04:40,9  (04:40,9)
2   Akademiska RF   Connla Edwards   04:50,5  (04:20,5)
3   Hammarby Rodd   Daniel Gerhardson   05:04,1  (05:04,1)
4   Hammarby Rodd   Tomek Jansson   05:15,0  (04:45,0)
5   Akademiska RF   Sanjay Gupta   05:45,8  (05:15,8)

2x Dam Sen 2000m
1   Falkenbergs RK   Lovisa Wallin, Annie Svensson   05:31,8
2   Baltic Cup besättning   Elin Lindroth Solleröns IF, Alice Ekros Jönköpings RS   05:40,6
3   Akademiska RF   Michaela Rydén, Hannah Wurzer   06:39,6
4   Hammarby Rodd   Saioa Ibarrola Barandika, Fanny Fridén   06:47,0

8+ Herr Sen 2000m
1   Hammarby Rodd   William Tassel, Carl Henrik Laurell, Anders Joelsson, Erik Dättermark, Anders Haulin, Gustav Frebelius, Michael Helmer, Henrik Persson, x Anneli Jedenmalm   06:05,3
2   Helsingborgs RK   06:14,4

Skribent: Henrik Persson
Epost: Adressen Gömd
Hyr festlokal
 
Vaccinerad
 
 
 

instagram.com/hammarbyrodd

Postadress:
Hammarby IF Roddförening - Rodd
Anders Haulin, Vapengatan 20
12652 Hägersten

Besöksadress:
Sundstabacken 12
12030 Stockholm

Kontakt:
Tel: [saknas] Information
E-post: This is a mailto link