Gå till innehåll
Hammarby IF Roddförening
Hammarby IF Roddförening

Historia

Föreningen

Hammarby Roddförening grundades 10 april 1889. Namnet fick man från Hammarby sjö vid vilken första båthuset låg. Sjön användes flitigt för rekreation av Södermalmsborna i slutet av 1800-talet. Roddarna byggde själva sitt båthus och i början också sina egna tävlingsbåtar, de så kallade Hammarbygiggarna. Utöver rodd bedrevs också andra idrotter, främst skridskor.

Den 7 mars 1897 bildades Hammarby Idrottsförening, och roddarna var en sektion i denna. Så var det i över 100 år.

Sedan 1 januari 1999 är vi Hammarby IF:s Roddförening, en del av alliansföreningen Hammarby Idrottsförening. Mer utförlig historieberättelse finns på Hammarby IF:s historia Länk till annan webbplats..

En bild

Svenska mästarna i tvåa med styrman år 1965. Jan "Lången" Linder, Sven-Erik "Svampen" Johansson, cox Benny "Sparven" Andersson (Ryttervik).

Båthusen

Första


Låg vid Hammarby sjö i Bondegatans förlängning. Det grundlades 1901 och invigdes 15 september 1901. Det var fullt betalt år 1903, 2500 kronor.

Andra


Flyttades från "Bondegatan" till en plats nedanför Kanalplan 1915.

Tredje


När Hammarbyleden skulle byggas fick Hammarby 1918 en ny båthusplats av Stockholms Stad. Det låg vid Tanto till 1928 då Årstabron skulle byggas.

Fjärde


Är det som används nu, vid Sundsta gård. Invigningen skedde 1928.

Utdrag ur styrelseprotokoll

21 mars 1891

§ 4 På styrelsens förslag att uti föreningens färger anskaffa en flagga är beviljad. (Pris 40 kronor)

7 maj 1893

Föreningen bestod av 12 ledamöter.

11 sept 1896


Beslöts att byta namn till Hammarby Idrottsförening

7 mars 1897

Första sammanträde med HIF.

27 maj 1897

Idrottsdräkt får ej offentligt bäras, såvida ej idrott i samband bedrives.

8 maj 1902

Kortspel i båthuset förbjudes.

10 nov 1908

Fotbollslaget med funktionärer hade ätit middag för 93 kronor. Mötet protesterade och ansåg att de ansvariga skulle näpsas.

25 juli 1909

SM Jönköping, Hammarbys första roddmästare korades, Martin Pettersson, Josef Blomqvist, Oscar Svensson, Edvin Andersson, styrman Herman Johansson

27 maj 1910

Styrelsen framlade ett förslag angående intagandet av kvinnliga roddare, och beslöt att de skulle vinna inträde som passiva medlemmar och få använda föreningens materiel.

14 nov 1911

Tio flickor invaldes i föreningen.

7 sept 1915

Vid idrottsplatsens (Kanalplan) invigning inbjöds dåvarande kronprinsen med gemål. Knutte Almström bar fanan.

Publicerad: 2022-12-30

Senast uppdaterad: 2022-12-30

Författare: Henrik Persson

Sponsorer

Besöksadress

Sundstabacken 12, Stockholm

Postadress

Hammarby Rodd
c/o Alexandra Börjesson
Norra Agnegatan 38
112 29 Stockholm

Kontakta oss

info@hammarbyrodd.se