Gå till innehåll
Hammarby IF Roddförening
Hammarby IF Roddförening

Samlade nyheter 2020

Namn: Klubbmästerskapet avgjort Länk till annan webbplats.

Publicerad: 07 OKT 2020 16:29

Uppdaterad: 07 OKT 2020 16:29

Rubrik på sidan: Klubbmästerskapet avgjort

Ingress: Hammarby Rodds klubbmästerskap avgjordes lördagen den 3 oktober.

Nya klubbmästare är Hanna Pingry och Anders Haulin, som vann knappt över de rutinerade makarna Selander.

De nio båtarna tävlade över 7 km, varav 5 i frisk motvind. Huvudklassen var mixed-2x, men även ett par enkelårstvåor deltog. Efter tävlingen bjöds det på en mycket trevlig Oktoberfest för alla roddare och icke-roddare.

Fotoalbum >> Länk till annan webbplats.

Resultat

1 Hanna Pingry, Anders Haulin

2 Anders Selander, Sara Selander

3 Benoît Dessirier, Rebecca Larson (2-)

4 Linus Gerhardson, Daniel Gerhardson

5 Nik Pivac, Andrea Fiene

6 Simon Sundström, Henrik Persson

7 Wilma Müller, Felix Broberg

8 Valeria Pestana Gianvittorio, Lars Danielsson

9 Virginia Newton-Lewis, Caroline Manning (2-)Namn: Nya träningstider fr.o.m. 28/9 Länk till annan webbplats.

Publicerad: 22 SEP 2020 17:36

Uppdaterad: 22 SEP 2020 17:36

Rubrik på sidan: Nya träningstider fr.o.m. 28/9

Ingress: Hösten är här, och det blir mörkare på både kvällar och morgnar. Måndagen den 28 september startar vintersäsongen för de öppna träningstillfällena. Det innebär landträning på vardagskvällar och rodd på vattnet på helgen (ända tills isen lägger sig).

Med start måndagen den 28 september så kommer de öppna träningspassen att vara:

 • Måndagar: Intervallträning, i första hand på roddmaskin. Annan träning vid stort deltagande, förmodligen utomhus. Uppvärmning från ca kl 18. Passet startar kl 18:30.
 • Torsdagar: Cirkelträning med kroppsvikt. Inomhus eller på gården. Uppvärmning från ca kl 18. Passet startar kl 18:30.
 • Lördagar: Rodd på vattnet så länge vädret tillåter. Annars annan träning inom- eller utomhus. Start kl 09:00

Coronahotet är inte lika stort som i våras, men fortfarande en del av verkligheten. Vi kommer att begränsa antalet deltagare i roddmaskinslokalen, gymmet och festlokalen (och ha större avstånd mellan människor) och kommer därför att vara flexibla med landpassen och kan göra ändringar beroende på hur många som deltar. Både intervaller och cirkelträning kan ske utomhus om vi är många, varför det är rekommenderat att ha med sig kläder och skor både för inom- och utomhusträning.

Som alltid gäller att:

 • bara komma om du är helt frisk (inga sjukdoms-/förkylningssymptom de senaste två dagarna)
 • tvätta händerna direkt när du kommer till klubben. Och tvätta händerna när du tränat klart.
 • rengöra redskap och århandtag efter användning.
 • inte pilla dig ansiktet efter du har rört redskapen.

Det går självklart att ro på andra tider också så länge det är ljust ute. Har du inte nyckel så prata gärna ihop dig med någon som har, eller fråga när andra ska träna.

Observera! Rodd är inte tillåtet i mörker eller dimma. Vid kallt vatten är rodd i små båtar förbjuden för nybörjare och mindre erfarna roddare. Erfarna roddare avråds från att ro i små båtar under denna period. Detta gäller från och med senast 15 november till och med tidigast 15 april. Ingen rodd är tillåten på vatten där drivande eller fast is riskerar skada båtar.

(https://www.hammarbyrodd.se/Blimedlem/Reglermedlemskap/ Länk till annan webbplats. 3.2 Roddturer)Namn: Höstens kurs Länk till annan webbplats.

Publicerad: 13 AUG 2020 20:20

Uppdaterad: 13 AUG 2020 21:58

Rubrik på sidan: Höstens kurs

Ingress: Uppdatering: Kursen är fullsatt. Hör av dig till kurs@hammarbyrodd.se om du vill bli informerad när nästa kurs startar. Chansen att komma in på kursen är minimal om du inte är med på mejlutskicket.Namn: Försommarens roddkurs Länk till annan webbplats.

Publicerad: 02 JUN 2020 19:34

Uppdaterad: 02 JUN 2020 22:21

Rubrik på sidan: Försommarens roddkurs

Ingress: Uppdatering: Kursen är fullsatt. Hör av dig till kurs@hammarbyrodd.se om du vill bli informerad när nästa kurs startar.

[Inbjudan som pdf] Länk till annan webbplats.Namn: Kallelse till årsmöte, 16 juni Länk till annan webbplats.

Publicerad: 28 MAJ 2020 23:07

Uppdaterad: 28 MAJ 2020 23:07

Rubrik på sidan: Kallelse till årsmöte, 16 juni

Ingress: Hammarby IF Roddförenings årsmöte kommer att hållas i båthuset, tisdagen den 16 juni kl 19:00.

[Kallelse till Hammarby Rodds årsmöte] Länk till annan webbplats.

Kallelsen till det uppskjutna årsmötet publiceras här på vår hemsida och skickas ut på föreningens maillista, men kommer inte skickas ut fysiskt via post. Detta är på många sätt ett speciellt år, vilket kräver speciella lösningar. Du som medlem kommer ges möjlighet att delta på årsmötet på två sätt:

1. På plats i båthuset. Medlemmarna deltar som vanligt och kan lyssna, kommentera och rösta (rösträtt för alla som fyller minst 16 år under året samt har betalat medlemsavgiften). Ta gärna med din årsberättelse till mötet. Till skillnad mot ett vanligt år så serveras det inte middag, och inget båtdop kommer att ske. Kom ihåg endast den som känner sig helt frisk får vistas i båthuset (och delta på årsmötet)!

2. Deltagande på distans via länk:

 • Medlemmen kan följa mötet via länk, samt lämna kommentarer i chatten.
 • Förhandsröstning via mail är möjlig från den mailadress som varje medlem har registrerad i IdrottOnline. Mail med röster ska skickas till info@hammarbyrodd.se senast dagen före årsmötet. Då får du också länken som du kan följa årsmötet på.
 • För att ta reda på vilka uppgifter som finns registrerad om dig kan du besöka hammarbyrodd.se Länk till annan webbplats. och logga in högst upp till höger.

Styrelsens förslag på medlems- och träningsavgifter för 2021 samt revisorernas berättelse finns här Länk till annan webbplats..
Länk till annan webbplats.

Valberedningens förslag till nya styrelsen finns här Länk till annan webbplats..Namn: Valberedningens förslag Länk till annan webbplats.

Publicerad: 28 MAJ 2020 22:07

Uppdaterad: 29 MAJ 2020 17:50

Rubrik på sidan: Valberedningens förslag

Ingress: Valberedningen presenterar sitt förslag till årsmötet, som hålls tisdagen den 16 juni kl 19:00. [Maj: uppdaterat förslag]

Här följer valberedningens förslag till den nya styrelsen i Hammarby Rodd:

Ordförande, 1 år:

Anders Joelsson - omval

Ledamöter, 2 år:

Bengt Lindström - omval

Henrik Persson - omval

Hanna Pingry - nyval

Suppleanter, 1 år:

Saioa Ibarrola Barandika - omval

Heili Eriksson - nyval

Felix Broberg - nyval

Vi tackar den avgående ledamoten Michael Helmer och de avgående suppleanterna Christina Löfman och Lisa Olsson för väl utförda styrelseuppdrag!

Till årsmötet har valberedningen även tillfrågat och föreslår:
Revisorer: Nils Carlin och Bertil Johnsson
Mötesordförande: Daniel Gerhardson
Mötessekreterare: Hanna Sundberg

Valberedningen består av:

Gustav Frebelius (sammankallande)

Lisa Backman

Benoît Dessirier (styrelsens representant)Namn: Vårstädning 17 maj Länk till annan webbplats.

Publicerad: 04 MAJ 2020 15:20

Uppdaterad: 04 MAJ 2020 15:20

Rubrik på sidan: Vårstädning 17 maj

Ingress: Det är dags för vårstädning på klubben, söndag den 17:e maj, kl. 10.

I år, behöver vi anpassa våra rutiner till den rådande corona-pandemin.

Samma villkor som på allmänna träningar kommer att gälla:

 • vi uppmuntrar alla som kommer att tvätta händerna och att upprätthålla noggrant alla hygienregler,
 • bara de som är symptomfria får komma till klubben och hjälpa till,
 • vi försöker undvika trängsel inne och håller ett par meter avstånd från varandra så mycket som möjligt,
 • några uppgifter kan tas hand om vid sidan om själva städdagen. Vill du ta ansvar för en viss uppgift att göra före eller efter städdagen, skriv in dig på arbetslistan här Länk till annan webbplats., eller skriv ett mail till bathuset@hammarbyrodd.se

Alla som använder båtarna eller huset förväntas hjälpa till på något sätt.

Städutrustning hittar man i städskrubbarna mitt i festlokalen.

För att förenkla en regelbunden städning av omklädningsrummen framöver, ber vi alla medlemmar att undvika att bevara kläder osv på krokarna. De kläder som hittas där vid städdagen kommer att samlas i en stor påse (typ Ikea); inget kommer att slängas utan varning.

Klubben bjuder alla deltagare på städdagen på lunch, förhoppningsvis ute om vädret tillåter.Namn: Uppdateringar gällande träningsformer, klubbaktiviteter mm Länk till annan webbplats.

Publicerad: 26 MAR 2020 16:27

Uppdaterad: 26 MAR 2020 16:27

Rubrik på sidan: Uppdateringar gällande träningsformer, klubbaktiviteter mm

Ingress: Vid det senaste styrelsemötet i Hammarby Rodd beslutades följande med anledning av den pågående situationen kring coronavirus-spridningen i Sverige

Bajen Rowing Race som ursprungligen var planerat till 26 april ställs in. Vi hoppas istället kunna kraftsamla kring tävlingar senare under säsongen.

Vårens städdag flyttas till söndagen den 17:e maj.

Årsmötet har sedan tidigare flyttats till den 16 juni. Eventuella motioner Länk till annan webbplats. ska vara styrelsen tillhanda senast 19 maj. Styrelsen som valdes vid årsmötet våren 2019 sitter kvar fram till det framskjutna årsmötet.

Allmänna träningar fram till påsk. Alla öppna träningar på klubben ersätts av träningspass som kan utföras på egen hand utomhus eller i hemmet. Dessa förmedlas av ledarna via en WhatsApp-grupp. Vi kan inte garantera att det finns ledare på plats på klubben vid dessa tillfällen eller att dörren är olåst men försöker finnas på plats. Vi meddelar läget från gång till gång i samband med att vi lägger ut passet.

 • Måndagar - Intervaller - Löpning, C2, cykel, cirkel
 • Torsdagar - Styrka - Cirkel, kroppsvikt
 • Lördagar - Distans - Rodd, löpning, cykel, cirkel

De som vill träna i grupp uppmanas att kommunicera samlingsplats och tid med andra medlemmar via en intern WhatsApp-grupp ("Bajen Family"). Om du tränar i Hammarby Rodd och vill gå med i WhatsApp-gruppen, skicka ditt telefonnummer till info@hammarbyrodd.se.

Som alltid:

 • Träna inte om du är sjuk
 • Håll dig hemma om du känner av förkylningssymptom (ex snuva, hosta, halsont, feber)
 • Tvätta händerna direkt när du kommer till klubben
 • Tvätta av all utrustning efter användning
 • Använd handskar på utegymmen
 • Ta inga onödiga risker och respektera allvaret i situationen!

Dessa rutiner gäller i första hand fram till och med påskhelgen, eller tills annat meddelas från roddchef eller styrelse. Föreningen kommer fortsätta att följa råd och anvisningar från Folkhälsomyndigheten och RF i fortsatt hantering.Namn: Framflyttat årsmöte pga coronaviruset Länk till annan webbplats.

Publicerad: 14 MAR 2020 16:29

Uppdaterad: 14 MAR 2020 16:29

Rubrik på sidan: Framflyttat årsmöte pga coronaviruset

Ingress: Hammarby Rodds årsmöte flyttas fram till preliminärt tisdagen den 16 juni (från 18 mars) på grund av coronaviruset. Motioner ska vara styrelsen tillhanda senast 19 maj. Även träningsrutinerna ändras.

I en något overklig situation är det bara att konstatera att hela samhället idag påverkas alltmer av spridningen av Corona. Även i Hammarby Rodd behöver vi vidta åtgärder för att i möjligaste mån minska risken för smittspridning. Föreningens styrelse har därför fattat följande beslut:

 • Föreningens årsmöte flyttas framåt till preliminärt den 16:e juni. Detta följer rekommendationer från Riksidrottsförbundet. Ny kallelse kommer när läget har klarnat.
 • Enbart de som är helt fria från förkylningssymptom är välkomna till föreningens lokaler och träningstillfällen. Är du det minsta sjuk - håll dig hemma!
 • Samtliga gemensamma träningstillfällen flyttas utomhus och genomförs i form av löpning, rodd, samt styrke- och spänstövningar med egen kroppsvikt. Då vi nu inte kan garantera tränarnärvaro bör de gemensamma träningstiderna ses som just detta.
 • Vi vill uppmana alla som besöker våra lokaler att som första aktivitet när man kommer in tvätta händerna noggrant med tvål och vatten. Därtill är det nu extra viktigt att städa efter sig i såväl gemensamma utrymmen som i gym. Här har vi ett gemensamt ansvar.

I takt med att situationen utvecklar sig kan dessa riktlinjer komma att uppdateras. De kommuniceras då i första hand via föreningens hemsida.
Länk till annan webbplats.

Återkom gärna om något är oklart eller om det finns frågor med anledning av ovanstående.

Styrelsen genom

Anders Joelsson

Ordförande Hammarby Rodd, ordf@hammarbyrodd.seNamn: Avgiftsförslag 2021 samt revisionsberättelse Länk till annan webbplats.

Publicerad: 02 MAR 2020 12:06

Uppdaterad: 02 MAR 2020 12:06

Rubrik på sidan: Avgiftsförslag 2021 samt revisionsberättelse

Ingress: Styrelsen föreslår en höjning av träningsavgiften från och med år 2021.

Styrelsen föreslår också införande av en reducerad avgift för vuxna studenter, pensionärer och arbetslösa. Medlemsavgiften föreslås lämnas oförändrad. Fastställande av medlems- och träningsavgifter sker på årsmötet den 18 mars.

Träningsavgift för kalenderåret 2021:
1250 kr - Från och med året man fyller 23
650 kr - Till och med året man fyller 22

Halverad avgift den aktives första kalenderår:
625 kr - Från och med året man fyller 23
325 kr - Till och med året man fyller 22

Reducerad avgift:
1000 kr - Studerande (över 22 år), pensionärer (över 65 år) och arbetslösa (över 22 år). Halverad avgift, 500 kr, första aktiva kalenderåret.


Ingen träningsavgift betalas vid tillträde efter 15 november för innevarande året.
För personer som är tillfälligt i Stockholm gäller att man betalar träningsavgift enligt år 1 (625 kr seniorer, 325 kr juniorer) och medlemsavgift om man tränar i föreningen längre än 3 månader. Vid kortare tid, kontakta styrelsen.

Revisionsberättelse

Revisorerna lämnar sin revisionsberättelse [pdf] Länk till annan webbplats. avseende verksamhetsåret 2019.

Propositioner och motioner

Inga propositioner eller motioner finns att redovisa.Namn: Kallelse till årsmöte Länk till annan webbplats.

Publicerad: 27 JAN 2020 21:34

Uppdaterad: 27 JAN 2020 21:34

Rubrik på sidan: Kallelse till årsmöte

Ingress: Årsmötet kommer att hållas onsdagen den 18 mars kl. 19:00 i båthuset. Motioner till årsmötet skall vara styrelsen tillhanda senast den 19 februari.

Alla medlemmar boendes i Sverige kommer att få en skriftlig kallelse per brev innan årsmötet.

Kallelse och dagordning för årsmöte [pdf] Länk till annan webbplats.

Motioner till årsmötet (se §16 i stadgarna Länk till annan webbplats.) skall vara styrelsen tillhanda senast den 19 februari till e-post:

info@hammarbyrodd.se

eller adress:
Hammarby Rodd
c/o Henrik Persson
Mörbyhöjden 13
182 32 Danderyd

En motion till årsmötet böra vara en fråga som berör föreningen och alla dess medlemmar och som inte kan beslutas på ett styrelsemöte. Motionen bör innehålla ett konkret förslag för stämman att ta ställning till. Det är lätt att skriva en motion. Tänk på att skriva kortfattat och använd ett enkelt språk som inte kan missuppfattas. Ta endast upp ett ämne per motion, det går bra att lämna in flera motioner om du har flera ämnen som du vill behandla.

1. Rubrik. Börja med en rubrik som talar om vad motionen handlar om.

2. Vad vill du att föreningen ska göra? Beskriv anledningen till att denna motion behöver ställas. Ange relevant bakgrundsfakta, dels för att tydliggöra problemet men också för att underlätta för dem som senare läser motionen och beslutar i ärendet.

3. Syfte (motivering). Skriv en text som berättar varför du tycker som du gör.

4. Att-satser. Jag/vi föreslår därför att föreningsstämman beslutar att:...

5. Avslutning. Du ska alltid avsluta din motion med att skriva ort och datum då du skrev din motion, och underteckna med ditt namn. Vid motion via e-post går det bra med digital signering eller signering på papper i efterhand.

Styrelsen kommer till årsmötet att avge skriftligt yttrande över inkomna förslag.

Valberedningens förslag kommer att finnas tillgänglig på vår hemsida.

Publicerad: 2022-12-27

Senast uppdaterad: 2022-12-27

Författare: Henrik Persson

Sponsorer